Giriş yapmadınız.

• "Celal Necati UCYILDIZ" bir erkek
  • Konuyu başlatan "Celal Necati UCYILDIZ"

Meslek: Araştırmacı - Yazar

• Özel mesaj gönder

1

Tuesday, March 13th 2018, 11:41am

Ay Işığında Gidenler

AY IŞIĞINDA GİDENLER

1969 Yılında avukat katibi oldum. Liseyi hem okudum, hem çalıştım. Yazıp çizmeyi de orada öğrendim. Mahkeme dilekçeleri yazmayı, konuşmayı orada öğrendim. Şiirler yazıyordum, sonra haberler yazmaya başladım. Daktilo ile yazıyordum. O yıllarda Ahmet Nadir Caner’in Silifke Gazete Matbaası vardı. Elim ile götürüp yazıyı veriyordum. Ahmet, Mehti diziyorlardı birer birer. Sonra hep beraber okuyorduk.

Öğretmenlerim vardı, halk bilimi araştırmaları yapıyorlardı. Ben de katıldım onlara. Halk bilimi diyorlardı. Sonra yazar çizerler ile tanış olduk. Silifke, Akyol derken, Memleket gazetesi ile dışarı taştık. Sosyal çevre ile içli dışlı olduk. Gün geçtikçe dostlarımız çoğaldı. Yeni Halkçı Gazetesi, Folklor Araştırmaları dergileri, Halay, Cem, Nefes...

Aradan 50 yıl geçti. Gazete, dergi sayfalarından, kitap sayfalarına geçtik. İşte ilk kitabım “ AY IŞIĞINDA GİDENLER “ (*) Toroslar da derleme yaparken; öyküler de yazmaya başladım. Sayısı 40-50'yi bulmuştu. İçinden 12 öykü seçtim. Bunlar “ TAHTACI YAŞAMINAN KESİTLER” oldu. İşte ilk kitabımı siz okuyucularımız ile paylaşıyorum.

Roman Yazarı Ömer Polat bu kitap için şöyle yazmış:

“ Toroslar: Akdeniz’e güzellik sunan dağlar. Geyiklerin sessizliğine türkü söyleyen keklikler. Çam dibinde yatan tavşanlar. Yelin ağzında çiçek kokularını Akdeniz’e gönderen güzellik.

Ya insanlar? Bu güzelliği katleden canlılar. Bir tarla için dağı ateşe veren bizler.

Tahtacılar… Bu dağların insanları… Yeşile basmanın günah olduğunu bilen insanlar… Ve keçileri, dağlara güzellik katan bir süs. Azla yetinen insanlar. Karınlarını değil gönüllerini doyuran Tahtacılar.

Celal Necati Üçyıldız bu öykülerinde bizi dağlara götürüyor. Okurken türkü söylemek geliyor insanın içinden.

Torosları, Tahtacıları bir öykü türünde anlatıyor bize. Eline, yüreğine sağlık.

Ömer Polat . 10 Haziran 2017 Taşucu – Silifke. “

Ay Işığında Gidenler: 1959 yıllarında Kırtıl Dağında köyünün namusu için öldürülen bir Hafız'ın öyküsü.

Camız Veli : Mut yöresinden Adana bölgesine kesime giden Tahtacı obasının yaşamlarını,

Bayamlar olmuş mu : 1860 yıllardan, günümüze gelen Halit Goca sülalesinin orman da yaşam sürecini,.

Gedik Dağda gece Yattım : Üsküdar dan kopuk gelmiş, bir Üsküdarlı Ali Okur ‘un öyküsü. Nuh’un gemisi , orman kesimi, bağ, bahçe yapımı özlemi.

Ekin Yolları : kente göçen bir Tahtacı Ailesi, üretim ile ilişkisi kopmamış. Hem çocuklarına bakmak, evinin geçimine ekin dererek katkı sunmak.

Gerdek Gecesi: 20 gün sonra düğünü olan kızın kaçırılışı, akşam bir başkası ile gerdeğe sokulması ve bir çam dalında örme ipi sonlanan yaşam süreci. Çoban Ayşe’nin öyküsü.

Tomruk Kayadan Uçunca : Toroslarda 19.y.y. ve 20.y.y. ilk yarısına kadar süren 150 yıllık süreç içinde Tünelin iki ucunda geçen orman kesimi öyküleri. Sarp kayalardan sulara bırakılan tomruklar. Onları sudan imece ile toplamak. Ve kent yaşamı.

Kara Kulak: iki avcı, bir kekliği vuruyor. Keklik ortadan bölünmüş. Ama paylaşma ruhu olmaz ise; o zaman avcıyı uykuda küme de yakmak. Bölüşmek, paylaşmak. İşte bir örnek öykü.

Pozantı’dan Fransız Treni Geçmeyecek : ülkenin, Çukurova’nın işgal yılları. Avrupa ‘dan gelen trenler İç Anadolu’dan Adana’ya ulaşacak. Ama Toroslarda çalışan Tahtacılar var. Tünelin iki ucunu tutmuşlar. Karar almışlar. Fransız treni geçmeyecek. Kayalar, taşlar ve saman demiryoluna atılacak. Fransız treni ürkütülecek. Kar Boğazı onlara mezar edilecek. İşte Toroslarda Kuvayı Milliye öyküsü.

Tepegöz: Toroslarda yelli Bel, Perçem Beli, Göksu Vadisine inen sarp kayalıklar. Orada yaşayan bir canavar. İnsanlar, hayvanların baş belası. Bu dev canavarın vuruluş öyküsü. İmece yaşamın yapabileceklerinin sergilenmesi.

Çildirbabuç: ormandan tarla çıkarmayı kendine görev sayan Aydınlı bir Bahşış’ın öyküsü.

Veysel’in Yeğenleri : köyde tek okuyan çocuk Veysel’dir. Onun okul arkadaşı ovada narenciye, bakla, domates tarımı yapmakta. Tahtacı çocukları hafta sonlarında anneleri ile birlikte yevmiye ile çalışmaları. Okul harçlıklarını oradan çıkarmak. Hep öyle okudular.

(*) AY IŞIĞINDA GİDENLER.
YURT KİTAP Yayınları.
Bakanlıklar- Ankara.
0312. 4173549
yurtkitap@gmail.com.
Bütün kitapçılarda.

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
celalnecatiucyildiz@hotmail.com
mutilcemiz_logo

mutilcemiz

Counter:

Hits heute: 369,862 | Hits gestern: 46,405 | Hits Tagesrekord: 369,862 | Hits gesamt: 11,372,278 | Klicks heute: 1,454,481 | Klicks gestern: 277,171 | Klicks gesamt: 117,917,723 | Alter (in Tagen): 2,692.85 | Gezählt seit: Jul 27th 2011, 11:39pm
Bu konuyu değerlendir
istatistikler

Web Stats