Mut İlçemiz

İBRAHİM ARI

16
18 Kasım 2018 - 0:33
İBRAHİM ARI

Nüfus kayıtlarına göre 1963 yılının ortalarında, annemin ve kırkımın karıştığı yaşıtlarıma göre ise 1964 yılının sonlarında Güme Köyü’nde doğdum.
Mut’ta büyüdüm. Mut’ta büyüyen her çocuk gibi bende okul harçlığımı çıkarmak, aileme yük olmamak için Mut’ta çocukların çalıştırıldığı işlerin hemen hemen hepsinde çalıştım…
Çocukluğum belki maddi olarak varlıklı geçmedi ama özgüvenimin oluşması bakımından, arkadaş, eş-dost, ahbap kısaca; çevre oluşumu bakımından çok sağlıklı geçti diyebilirim.

İlkokulu dört yıl Cumhuriyet İlkokulu’nda beşinci yılı da Şehit Ahmet Ersoy İlkokulu’nda okudum. Ortaokul’a ve Lise’ye Mut Lisesi’nde devam ettim.
Daha sonra Lise’den ayrılarak Viyana’ya geldim…
Daha geldiğimin ertesi günü kendimi Viyana’da Türk Sivil Toplum Örgütleri içerisinde buldum. Burada yaşayan yabancıların hakları ile ilgili, dışlanmışlıkları ile ilgili bir çok etkinlikte aktif görevler aldım. Viyana’daki STÖ’lerde Üyelik, Kurucu Üyelik, Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanlık gibi fonksiyonlarda bulundum. Bir dönem Viyana’da “SILA” isminde bir amatör dergi çıkardık, derginin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptım. Yine bir dönem Hürriyet Gazetesi’nin Avrupa baskısında güncel yazılarım yayınlandı.

Bu süreç beni yarım kalan eğitimimi tamamlamaya sürükledi. Lise’yi dışardan bitirerek önce “Gençlik Yöneticiliği” olarak çevirebileceğimiz Meslek Okulu’nu bitirdim daha sonra da Viyana Sosyalpedagoji Enstitüsü’nde Sosyalpedagoji Yüksek Öğrenimi’ni tamamladım. Uzun yıllar Gençlik Merkezleri’nde ve Kimsesiz Çocuk Yuvaları’nda çocuklar ve gençlerle çalıştım, yöneticilik yaptım. Şu anda da yine bir STÖ’nün “Sosyal Danışma Bürosu”nda yöneticilik yapıyorum.

Hayatı sormaya, sorgulamaya çalışıyor, düşünüyorum.
Hayatı sınırsız bir okul olarak yorumluyorum, ne kadar öğrenirsek o kadar tad alabileceğimizi düşünüyor farkındalığı önemsiyorum.
Can Yücel’in dediği gibi;

“…ve her şeyi öğrendiğin kadar bilirsin.
Bunu da öğren;
SEVDİĞİN KADAR SEVİLİRSİN…”
felsefesine inanıyor insanı seviyorum…

Sorumluluklarım dışında kalan zamanda ilgi alanıma giren İnsan, Müzik, biraz Genel Kültür belki biraz Sanat ve biraz da Mut ile ilgileniyorum.
Bu köşede düzenli olarak elimden geldiğince, bazen genel konular hakkında kendi fikirlerimi, bazen de “Yaşamdan İzler” olarak iz düşümlerini sizlerle paylaşacağım.

Viyana’dan selamlar!..

Yazılarımın yayınlandığı gazete ve internet siteleri:
– Mut RengaRenk Gazetesi (Mut)
– Mut’un Sesi Gazetesi (Mut)
– Mut Yörem Gazetesi (Mut)
– mutilcemiz.net (Mut)
– mutsondakika.net (Mut)
– mutyoremgazetesi.net (Mut)
– sonses.tv (Mersin)
– rengarenkhaber.com (Mut)

© Mutilcemiz.Net 2019 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com