Mut İlçemiz

MUT’TA MEYVE AĞAÇLARI GELİNLİĞE BÜRÜNDÜ

MUT’TA MEYVE AĞAÇLARI GELİNLİĞE BÜRÜNDÜ
208
19 Şubat 2019 - 0:12

Mut‘ta, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı şeftali ve erik ağaçları erken çiçek açtı.

Havaların güneşli ve ılık geçmesi sebebiyle sıcaklığın 13 derecenin üzerine çıktığı Mut‘ta, erik ve şeftali ağaçları çiçek açınca seyirlik görüntü oluştu. Çiftçi Tayfun Ceylan, erik ve şeftali ağacının şuan açık havada çiçek açmasının normal olmadığını söyledi.

Erik ve şeftali ağaçlarında çiçeklerin bol olmasına sevinen bahçe sahibi Tayfun Ceylan,  “Aslında erik ve şeftali mart ayının 5 ila 10’u arasında çiçek açar. Hava sıcaklığı önümüzdeki günlerde bu şekilde devam ederse erik ve şeftali erken meyve verir. Kayısılarda bazı yerlerde çiçek açmış durumda. Bundan sonra soğuk ve don olmasa erken çiçek açan meyve ağaçlarının hasadı da erken olur. Ama soğuk da olursa meyve zarar görebilir” dedi.

Havaların bu yıl iyi gitmesi sebebiyle Erik ve Şeftali ağaçlarının en az 10-15 gün öncesinden çiçek açtığını ifade eden Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Önümüzdeki günlerde havalar iyi giderse sevindirici haber. Bazı bölgelerde Kayısı ağaçlar da çiçek açmış durumda. Çiftçilerin çiçek gözlerini korumaları, Mantar ve monilya hastalığına karşı ilaçlama yapması gerektiğini söyledi.

Hasan Çetin

HANGİSİNİ MUT BELEDİYE BAŞKANI OLARAK GÖRMEK İSTERSİNİZ?

Üzgünüm, bu anket tamamlandı. 24-03-2019 - about 2 gün ago

  • DEVRİM ŞİMŞEK - TKP --> 377
  • DURMUŞ KUMRU - BTP --> 5
  • HALİD KILINÇ - SP --> 61
  • MEHMET SAYDAM - CHP --> 477
  • MURAT ORHAN - İYİ P --> 339
  • VOLKAN ŞEKER - MHP --> 372
  • KARARSIZIM --> 9
Gönder
Sonuçlar
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖLÜM VİRAJINDA KAZA: 1 ÖLÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT İDMAN YURDU AFFETMİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SEÇİMİ KİM KAZANACAK?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BENİM MUHSİN BAŞKAN’IM
GÜNLÜK HABER AKIŞI
31 MART SEÇİM ANALİZİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KORKU