Mut İlçemiz

SİLİFKE’DE 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLANDI

SİLİFKE’DE 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLANDI
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
65
01 Mayıs 2019 - 21:21

Silifke’de, Emek ve Demokrasi Platformu’ nun oluşturduğu 1 Mayıs Tertip komitesinin hazırladığı  İşçi Bayramı coşku ile kutlandı.

Saat 10.00 da Şehir Stadı yanında toplanan gruplar, kente yürüyüş alanı olarak kabul edilen Necmettin Ünlü – Celal Bayar Caddesinden yürüyerek Atatürk Anıtı önüne ulaştılar. Türk- İş’e bağlı Yol İş Sendikası,  Eğitim Sen, Sağlık Emekçileri Sendikası,  Eğitim İş Sendikası, Atatürkçü Düşünce Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Silifke Şubesi,  Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,  Mersin Barosu, Duvarsız Sanat Tiyatrosu, Atlas Tiyatro Grubu, Mersin Çevre Derneği Silifke – Taşucu Temsilcilikleri, CHP İlçe Örgütü  sıra ile  alana sunum yapılarak girdiler ve yerlerini aldılar.

Sunuculuğunu Miner ÖZER ve Bilal Kara’nın yaptığı etkinlik saygı duruşu ve 1 Mayıs Marşı’nın birlikte söylenmesi ile başladı.

Eğitim Sen adına Şube Başkanı Aydın Aydın, Eğitim İş adına Şube Başkanı Ahmet Yılmaz, günün anlamı ile ilgili birer konuşma yaptılar. Daha sonra Atlas Tiyatro Grubundan Elif Kılıç – İdil Navgasın şiirler  okudular.

Murat Değirmenci, Mustafa Kamış, Bülent Coşkun‘dan oluşan  1 Mayıs Orkestrası emek ve demokrasi türküleri çalıp söylediler. Yöresel olarak Mengi oynandı. Daha sonra topluca halaylar çekildi, şıkırdım oyunu oynandı.

Sahne ve ses düzenini Silifke Belediyesinin hazırladığı etkinlik bir yıl sonra tekrar alanda buluşmak üzere sona erdi.

1990 yıllardan bu yana her yıl Silifke’de yapılan 1 Mayıs etkinliklerine bu yıl da bir yenisi eklendi.

Demokrasi ve emek uğruna mücadele eden kitle örgütleri her yıl bir araya gelip,  coşkulu kutlamalar yapılmaktadır.

1 Mayıs ülkede çalışanların kıdem tazminatlarının fona devredilmesi, iş güvenliğinin ortadan kaldırılması gibi yasal düzenlemeler çalışanların haklarını geriye götürmesi anlamında sıkıntı vereceğe benziyor.

1 Mayıs emekçilerin bayramı kutlu olsun.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ŞİİR ZAMANI / 20
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL’DA MUTLUYUZ GECESİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT OSB’YE TRAFO MERKEZİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT DERESİ’NDE TEMİZLİK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YÜRÜ BİRE YALAN DÜNYA – 2
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YÜRÜ BİRE YALAN DÜNYA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YÜRÜ BİRE GÜZEL YÜRÜ!
afyon escort