Mut İlçemiz

AİLE PLANLAMASI

AİLE PLANLAMASI
Musa DİNÇ
Musa DİNÇ( musadinc2109@gmail.com )
07 Haziran 2020 - 17:08

Karacadağ yöresini gezip gördünüz mü? Sanmam. Buranın suyu dillere destan.  Diyarbakır’ın meşhur Hamravat Suyu’nun da kaynağı burasıdır. Ayrıca en iyi pirinç yatağıdır. Karacadağ deyip de geçmeyin.

          Nüfus Planlama uzman ve bilirkişileri DİE verilerini göz önünde bulundurmuşlar ve hayrete düşmüşlerdir. Nüfus yoğunluğu bir hayli fazla. 

          Kafasından adeta zekâ fışkıran bir müdür, uzun bir araştırma ve incelemeden sonra nüfus yoğunluğunu: “Karacadağ’ın temiz havasına, berrak ve lezzetli suyuna, harika pirincine,  şalvarına ve keklik etine” bağlamıştır. 

          Karacadağ’ın havasını, suyunu anladık. Av hayvanlarından kekliğe de okey dedik; ama şalvar ve pirinç kafaları karıştırdı. 

          Hakikaten Karacadağ’ın pirinci meşhurdur, ama nüfusla alakasını çözemedik; ancak Müdür’den aldığımız yanıt ilginçtir:

         “Efendiler, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin değil midir?  Onların da en büyük gıdası pirinç olduğuna göre bol bol E vitamini aldıkları için anlarsınız ya sonu malum! Ühü, aga nigi…

          Müdür Bey, Karacadağ’lıların pirincine ve şalvarına göz koymuştu. Güya şalvar çok rahatmış: Sıkıştırmaz, terletmez pişik yapmaz, doğal klimalıymış mübarek. Ama öyle yağma yok! Urfa’lılar için isot ne kadar önemliyse Karacadağ’lılar için de pirinç ve şalvar. 

         Biz sağlıkçılar olarak en doğrusu “Aile Planlaması” yapmaya karar verdik. Projemize Dicle Üniversitesi’nin Hekim ve Hemşireleri de zaman zaman bize destek verip, sağlık eğitimi faaliyetlerimize yardımcı oluyorlardı. 

         Proje kapsamında Karacadağ’ın eteğindeki köylerinden birine gittik. Köy Odası’na erkekleri, köylülerden birinin de evinde 15–49 yaş gurubu kadınları toplayıp, slâyt gösterileriyle onları aydınlatıp; “Marifet çok çocuğun olması değil, bakabilecek kadar sayıda olması gerektiğini” vurguladık. Proje için yüklü bir para ayrılmış ve başarıya ulaşmamız için bir hayli arazi mesaisi harcamış, terimiz tabancalarımızdan çıkmıştı.

          Aradan bir yıl geçti. Projelerimizin meyvelerini yerinde görmek için Karacadağ köylerine gittik; Ama köye girer girmez ilk göze batan çocukların fazlalığıydı.

          Projeyi idrak etmeyip, önemsemeyen yöre insanı için bir hayli mesai ve para harcanmış ama gel gör ki, feodal zihniyetin kalıntılarından dolayı utanıp, can kulağıyla bizi dinlemeyip,  “Aile Planlaması”nı kavrayamadıkları için çalışmalarımız fiyaskoyla neticelenmişti.

         Hoş geldin ya Avrupa Birliği! 

Musa DİNÇ

© Mutilcemiz.Net 2019 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com