Mut İlçemiz

ALİ RIZA YILMAZ

28 Aralık 2018 - 2:03
ALİ RIZA YILMAZ

Ali Rıza Yılmaz, 01.06.1966 tarihinde Mut’ta doğdu. Babasının marangoz olması nedeniyle küçük yaşlarda ağaçları ve özelliklerini tanımaya, onlardan türlü araç gereç yapmaya başladı. Severek yaptığı bir iş olan marangozlukta, babasının da yardımıyla kısa bir sürede kendini geliştirerek iyi bir usta oldu.

Çocukluktan gençliğe geçişinin ilk yıllarında Ankara’ya geldi. Mobilya üretiminde Türkiye’nin en önemli merkezlerinden olan Siteler’de 1987 – 1989 yıllarında marangoz ustası olarak çalıştı. Mesleki bilgisini ve el becerisini de giderek geliştirdi.

Ancak onun gönlünde müzik aleti yapmak, Halk Müziğiyle ilgili çalışmalar yapmak ve bağlama çalmak marangozluktan daha ağırlıklıydı. 1988 yılında küçüklükten beri ilgi duyduğu bağlama öğrenmeye karar verdi. İhsan ÖZTÜRK Müzik Merkezi’nde nota öğrenerek başladığı bağlama öğrenimini daha sonra Musa EROĞLU Müzik Merkezi’nde sürdürdü.

Ankara Büyükşehir Belediye Korosunda ve Kültür Bakanlığı HAGEM Korosunda, Bağlama icracısı olarak görev aldı.

Aynı dönemde Halk Müziği Çalgıları yapımına da başladı. Coşkun Güla’dan Bağlama yapım dersleri aldı. Bağlama çalmasını ve ağaçları tanımasını ve el becerisiyle birleştiren Ali Rıza Yılmaz, kısa bir süre sonra Ankara’nın iyi ustalarından biri oldu. Yaptığı bağlamalar ve yurtdışında Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İngiltere, ABD, Avustralya, İsviçre gibi bir çok ülkede bağlama sanatçılarına ulaştı.

Yurtiçinde TRT ve Kültür Bakanlığı sanatçılarına bağlamalar yapan Yılmaz, Beyaz Kelebek adını verdiği, özel yapım bağlamasını Orhan GENCEBAY’a 1996 yılında bir Televizyon Programında hediye etti ve bu bağlama , Orhan GENCEBAY tarafından birçok albümünde kullanıldı.

Ayrıca Musa EROĞLU, İhsan ÖZTÜRK, Okan Murat ÖZTÜRK’ün de aralarında olduğu birçok bağlama sanatçısına ve eğitmenine bağlamalar yaptı.

5 – 29 Haziran 2002 Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Anadolu’nun Nefesi Bağlama’ konulu sempozyuma konuşmacı olarak katıldı.

Bağlama yapımında usta-çırak ilişkisinin yerini, bilimsel yöntemlerin alması için çalışan, bağlama ailesindeki çalgıların tümünün (cura, ırızva, tambura, çöğür, divan v.b.) standart ölçülerde olması gerektiğini söyleyen Yılmaz, bu konularla ilgili çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Ali Rıza Yılmaz Bağlama yapımının yanı sıra beste çalışmaları da yapmaktadır. Türkü formunda ve özgün tarzda otuz tane bestesi vardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com