Mut İlçemiz

CELAL NECATİ ÜÇYILDIZ

18 Kasım 2018 - 0:50
CELAL NECATİ ÜÇYILDIZ

25 Mart 1950 tarihinde Kırtıl köyünde doğmuştur. İlkokulu İmamuşağı, Balandız köyü ve Silifke’de Cumhuriyet, Gazipaşa, Sakarya ilk okulunda okuyarak, Silifke Lisesi edebiyat bölümünden mezun olmuştur. Bilahare Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesini bitirmiştir. Bir dönem vekil öğretmenlik yapmış, askerlik dönüşü Seka İşletmesinde: Muhasebe Memurluğu, Personel Şefliği görevlerinde bulunmuş. 2000 yılında özelleştirme bahane edilerek Mersin Tapu Sicil Müdürlüğüne tayin edilmiş, kısa bir süre sonrada oradan emekli olmuştur.
Lisede öğrencilik döneminde gazeteciliğe başlamış, Silifke, Akyol, Memleket, Halkın Sesi, Bingöl, Sesimiz gibi gazetelerde ve Halay, Türk Folkloru Araştırmaları, Silifke Halk Eğitim Merkezi Bülteni, Folklora Doğru, Nefes, İçel Folkloru gibi dergilerde: halk bilim araştırmalarını, öykü, şiirleri yayınlanmıştır.
Türk Folklor Kurumu üyesi olup; Halk Bilimci rahmetli Özcan Seyhan’ın öğrencisi olarak birlikte derleme çalışmaları yapmışlar, onun aracılığıyla;
Sadık Taşucu, Osman Atilla, İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Sadi Yaver Ataman, Nail Tan, Yaşar Doruk, Hayrettin İvgin, Ümit Kaftancı oğlu, Musa Eroğlu, Nejat Birdoğan, Prof. Mehmet Eröz, Prof. Suph Mayer, Halil Atılgan, Fakir Baykurt, TRT Yapım ve Yönetmenlerinden Adem Gürses, Adem Yavuz, Çetin Öner, Ali Bozkurt, Kemal Öğretmen, Basri Balcı ile tanışmış halk bilimi çalışmaları yapmıştır.
1958 yılında kurulan Silifke Kırtıl Köyü Mengi ve Samah Ekibini 1973 yılından sonra yöneticiliğini yapmıştır.
Silifke Türkmen Şenlikleri, Taşucu Balıkçılık Şenlikleri, Silifke Müzik ve Folklor Festivallerinde Komite de yer almıştır.

Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunca: 2006 yılı TÜRK FOLKLORUNA HİZMET ÖDÜLÜ verildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Kültürel ve Doğal Hayatı Koruma Derneği, Tema, SEKAM-SEN . GENEL SANAYİ SEN gibi sivil toplum örgütlerinde görev aldı.
Emekli olduktan sonra CHP’den aldığı teklif üzerine yöneticilik yaptı. (CHP TAŞUCU Belde Başkanlığı. 2001-2004 )
CHP Silifke 9.dönem parti okulunda BAYRAM SEVİNCİ PROJESİ ne katıldı.

Tahtacı Kültür ve Eğitim Tanıtma Derneği Genel Merkezinin kuruluşunda yer alıp, Genel Yönetim Kurulu üyesi olarak görevi yapmıştır.

Silifke Nükleer Karşıtı Dönem Sözcülüğü yapmıştır. (2012 yılı)

Doğu Akdeniz Tahtacılar Derneği kuruluşunda bulunmuştur.

Alevi Kültür Dernekleri Silifke Şubesinin kuruluşunda yer alıp, Şube Başkanlığı görevini sürdürmekte olup, Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Denetleme Kurulu üyeliği devam etmektedir.

TAŞUCU Doğal Hayatı Koruma ve Eğitim Vakfı yönetim kurulu üyesi görevi devam etmektedir.

Yayına Hazır olan çalışmaları:
– ŞAH HATAYİ, PİR SULTAN ABDAL, KUL HİMMET VE 20 YE yakın Alevi ozanın yer aldığı Tahtacılar arasında yaygın olan bir cönk çalışması (1000 yakın nefes) .
– Doğumdan- Ölüme Tahtacı Geleneklerini kapsayan alan araştırmaları.
– öyküler ( AY IŞIĞINDA GİDENLER )
– TOROSLARA GİDEN GELİN adlı oyun.
– RADYO SES Sahibi Derviş Korkut ile birlikte Silifke’nin 66 köyünü dolaşarak KÖYLERİMİZ SİLİFKE adlı 450 sahifelik çalışma.
Evli olup, iki oğlu bulunmaktadır.

Halen SİLİFKE, GERÇEMEK, ÇITLIK, YOL, SERÇEŞME, YENİ HABER (Belçika) Akdeniz Haber, Mutilçemiz.net, Ufuk turu.net, KUKUN Dergisi, Silifke haberler. Akdeniz Haberler. net, ALEVİLERİN SESİ, KANAL KÜLTÜR, KÜLTÜR ÇAĞLAYANI Dergisi, CANLARIN SESİ, SİLİFKE YAŞAM DERGİSİ, RENGÂRENK gazetesi ve Web sitelerinde haftalık yazılar yazmaktadır.

Tahtacı öykülerini içeren AY IŞIĞINDA GİDENLER isimli kitabı Şubat 2018 tarihinde çıktı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com