Mut İlçemiz

MUZAFFER KILIÇ

17 Kasım 2018 - 23:06
MUZAFFER KILIÇ

Muzaffer KILIÇ Kimdir?

Enver Paşa’nın doksan bin askeri kırdırdığı Allahuekber dağının eteğindeki Darboğaz Köyünde doğdum. Köyümüz 1957 yılına kadar Kars, Sarıkamış’a bağlıydı. O tarihten sonra Selim ilçesine bağlandı.Kafa kağıdımda doğum tarihim 01.03.1946 olarak yazıyor. Anama doğum günümü sordum: Topal Ali’nin ayağının donduğu yıl olmuşsun dedi. Kasım’dan Nisan’a kadar o bölgelerde adamın ayağı donabilir. Acaba hangi aydı?

Doğduğumda Yepyeni, Cedit Z-A-Z-A- marka jiletle göbeğimi kesmişer. Anam rahmetli övünerek derdi ki: Kıymetini, sevildiğini bil. Elin çocuğunun göbeği kırkılıkla kesilirken senin ki Cedit jiletle kesildi. Okusun muallim olsun, adam olsun diye Göbeğimi Okulun bahçesine gömmüşler. Dayım göbeğimi okulun bahçesine gömdüğünde aç itin biri deşeleyip kaçırmış. Rahmetli anacağızımdan çocukluğumda sıkça duyardım: Göbeğini it gezdirdi. Sende ekmek peşinde it gibi dolaşacaksın. Öyle de oldu. Kars nere.. Mut Nere&.?

Benim çocukluğumda Öğretmenlik böyle ayağa düşmemişti. (Lütfen meslektaşlarım alınmasın) Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak 1968-1972 yılları arasında Bingöl-Karlıova’da çalıştım. 14 Ağustos 1972 yılında Mut Lisesinde Göreve başladım. 1996 yılında emekliye ayrıldım. İki çocuğum ve iki torunum var.

Karacaoğlan diyarı Mut’u ve insanlarını candan, yürekten sevdiğim için Mut’a yerleştim. Mut’ta düğün sunuculuğunu ben başlattım desem abartmış olmam. Otuz yıl devam ettirdim. Çok kıramadığım arkadaşlar ısrar ettiklerinde bu yaşımda da kıramam. Emekliye ayrılıncaya kadar Ulusal günlerle ilgili törenlerin sunuculuğunu yaptım. Rahmetli Gazeteci-Yazar Sıtkı Soylu ve Araştırmacı-Yazar Doğan Atlay’la çok iyi bir üçlü oluşturduk. Mut Folklorü ile ilgili araştırmalar yaptık. Yerel Radyo ve Tv.de, Okullarda konferanslar verdik. Kurtuluş savaşında Şehit düşen ve Gazi olan Mut’lu hemşerilerimizi tesbit edip yayınladım. Birkaç yıl öncesine kadar tüm Kayısı Bayramı şenliklerinde görev aldım.

MUT’TAN HABER gazetesinde uzun yıllar yazdım. Hiçbir sağlık problemim yok! Kahve alışkanlığım yok. Sigara içmem. Şiir yazarım, denemeler yazarım, folklör araştırması yaparım. Dostlarla bir araya gelir sohbet ederiz. Bizim sohbetimiz, tarih, edebiyat, halkbilim ekseninde olur. Mut’la ilgili her etkinlikte görev almaktan mutluluk duyarım. Öğrencilerim, hal hatır sorunca daha da Mutlu oluyorum. Ben Mut’u ; Mut’luysan eğer, yaşamaya değer ilkesiyle seviyorum. Doğduğum yerleri pek bilemem ama doyduğum yeri çok iyi bilirim.

Bir Yörük demesi var:

Ev alma eğlenirsin..
Bağ alma bağlanırsın…
Çek deveyi.. güt koyunu..
Günden güne beylenirsin…

Bu sözü tutamadım. Mut’tan ev aldım yerleştim. İnsanın kendisinden söze etmesi bayağı zor.

Başka ne desem ki? Arkadaş!

Ben Mut’un Muzaffer hocasıyım.

Muzaffer KILIÇ
Eğitimci-Yazar

Email: kilicmuzaffer46@hotmail.com

 

17.11.2008

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com