Mut İlçemiz

NEŞRİ ATLAY

17 Kasım 2018 - 19:54
NEŞRİ ATLAY

Neşri ATLAY kimdir?

1900 yılında Mut’un Absut köyünde doğmuş. Müftü Nadir beyin oğludur. İlk tahsilini Mut’ta tamamladıktan sonra Silifke Muallim mektebine girdi. İkinci sınıfta iken 1917’de askere çağrılarak İstanbul İhtiyat Zabit Talimgâhına alındı.

Talimgâhı başarı ile tamamladığı sıra Mondros Mütarekesi’nin imzalanması üzerine kıtasına gitmeden terhis edildi. Terhisinden sonra tahsiline devam edip 1920’de okulunu bitirdi. Hacıahmetli Köyü’nde öğretmenlik yaparken 1921 Mayıs’ında tekrar silah altına alındı. Sakarya Muharebesi sırasında gösterdiği yararlılıklar ve fedakârlıklar komutanlarca takdir edilmiş ve bir takdirname ile onurlandırılmıştır.

Sakarya Muharebelerinden sonra, Büyük Taarruz öncesi özel ve gizli bir emirle; o zaman Eskişehir’de karargâhı bulunan Yunan orduları içine gizlice sızarak ordumuz erkân-ı harbiyesi için çok önemli bilgiler getirmiştir. (Bu göreve ait anıları kendi sesinden bir bantta kayıtlıdır.) Büyük Taarruz’un bütün safhalarına başından sonuna kadar katılmış, cephenin cehennemi andıran ateş hattında çarpışmıştır. Vücudunda yedi sekiz yerde kurşun yarası vardı. (Büyük Taarruz’un ilk gününü anlatan bir bantı daha var)

Zaferden sonra terhis olunca öğretmenlik görevine devam eder. Bir ara öğretmenlikten ayrılıp maliye tahsildarlığı, maliye veznedarlığı ve mahkeme başkâtipliği yapmışsa da mecburi hizmetinden dolayı öğretmenliğe geri dönerek Eleksi, Yapıntı, Mut, Çömelek ilkokullarında öğretmenlik, başöğretmenlik ve gezici başöğretmenlik görevini sürdürürken 1950 yılında C.H.P’lidir gerekçesiyle Tarsus Karakütük Köyü’ne atanmış 1952 yılında oradan emekli olmuştur.

1940 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında tekrar askere alınmış, bir yıl sonra üsteğmen olarak terhis edilmiştir. Okumayı çok severdi. Hasta yatağında komaya girinceye kadar elinden kitap düşmedi. Bilgili, zeki, konuştuğu kimselere bir şeyler öğretebilmek O’nun en büyük zevki idi. Çok sayıda kültürel makaleleri ile biri “Mut Tarihi” diğeri “Şeyh Ali Semerkandi” adlı iki kitabı yayımlandı.

Neşri Atlay’ı 28 Mayıs 1982 günü kaybettik.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com