Mut İlçemiz

1. MUT KİTAP FUARI ARKASINDAN

1. MUT KİTAP FUARI ARKASINDAN
Nihat MUSTUL
Nihat MUSTUL( nmustul@hotmail.com )
YAZARIN KALEMİNDEN
18 Ekim 2018 - 8:25

Evet, Mut’ta, 8-14/17 Ekim tarihleri arasında, 1. Mut Kitap Fuarı yapıldı. Mut için olağanüstü bir etkinlikti bu. Bu etkinliği www.artplusmedya.com düzenledi. Tabi ki Mut Belediyesi de buna katkı sundu, destek verdi, Mut Kaymakamlığı da okulları harekete geçirdi. Bu yüzden, Mut’a bu büyük kitap/yazar etkinliğini kazandıranlara, bunlara destek veren Kaymakamlığımıza, belediyemize, Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Ve de yazar/ şairlerimize, yayınevlerine, emeği geçen herkese…
Etkinliğe ilgi yoğundu. Gerek sıradan kitapseverler, gerekse öğrenciler yazarlarla, kitaplarla buluştular. Birçok okulun öğretmenleri ve öğrencileri birlikte geldiler. Bu çok güzeldi.
Kitap okumanın gün gün azaldığı bir dönemde, böyle bir etkinlik elbette ki alkışlanması gereken bir etkinlikti.
Bir de, kimi yazarlar okullarda öğrencilerle buluştu, söyleşiler yaptılar.
Etkinliğe beni de çağırdılar. Seve seve katıldım ben de. Böyle bir etkinlik desteklenmeli ve yaşatılmalıydı çünkü.
İlk kez yapılan, böylesine büyük bir etkinlikte eksikliklerin ve yanlışlıkların olması elbette ki çok doğaldı. Ama bu etkinliği yaşatmak adına, alkışlamak kadar eksiklikleri ve yanlışlıkları dile getirmek de boynumuzun borcudur.
Herkesin hoşgörüsüne sığınarak, görebildiğim eksiklikleri ve yanlışlıkları şöyle sıralayabilirim. Bunları söylemeliyiz ki, gelecek yıl daha özenli olunsun.
1- Biraz hesapsız kitapsız, gevşek bir organize vardı.
2- Mut gibi bir yerde böyle bir etkinliğin 3-4 gün sürmesi yeterli olurdu. Büyük şehirlerde bile bir hafta sürüyor kitap fuarları. Çünkü bu ilgiyi azaltıyor, fuarı, dolaysıyla yazarları sıradanlaştırıyor. Hele hele bir de, sonradan 10 güne çıkarılması, işin tadının kaçırılmasıdır.
3- Giriş kapısına asılacak denilen “1. Mut Kitap Fuarı” afişi, 4 gün sonra ancak asılabildi.
4- Bir fuarın açılış töreni, ilk gün olması gerekir. Doğrusu budur. Ama açılış töreni, dağıtılan ilk programa göre iki gün sonra, yani çarşamba gündü. İkinci programda ise perşembeye değiştirildi. Doğal olarak bu da sıkıntılar yarattı.
5- Üç kez, dört kez yerleri değiştirilen, ya da yerlerini değiştiren yazarlar oldu.
6- Bir dikkatsizlik, Mut’ta yazar olarak ilk benimle görüşme yapıldı, ama ilk dağıtılan programda benim adım yoktu.
7- Yapılan programa uymaya özen göstermek gerekir. Ama bu özen gösterilmedi. Programda söyleşisi olmayanlar okullara götürülüp söyleşi yaptırıldı. Ama istediği halde programa alınmayıp, okullara götürülmeyen de oldu. Programda hangi yazarların hangi okulda söyleşi yapacağı belirtilmeli ve buna uyulmalıdır. İlk heyecanıyla kitap çıkarmış birisi, elbette cesareti yönüyle kutlanmalı, alkışlanmalı, desteklenmeli, ama “yazar” diye öğrencilerle söyleşiye götürülmemeli henüz. Onlarca kitabı olan yazarlara haksızlık olur bu, öğrencilerde oluşan yazarlık algısıyla yazarlar sıradanlaştırılmış olur.
8- Bir önemsenmesi gereken de, bu etkinliğin kitap dışı şeylere, inciğe boncuğa kapalı olması. Ama böyle bir tehlikeyi de görür gibiyim.
9- Fuara katılan bütün yazarların eşit olması gerekir. Bu olmadı. Bir yazar için, belediyeden imza günü duyurusu yapıldı. Bu, diğer yazarlara saygısızlık ve haksızlıktır.
10- Yazarlara ve şairlere bir akşam yemeği verilebilirdi. Ama zamanın uzun olması, yazarların farklı günlerde gelmesi, düşünülse bile bunu engellemiş oldu.
Peki bu fuar nasıl yaşatılır ve de geliştirilir?..
Buna hepimizin kafa yorması gerekiyor artık, hepimize sorumluluk düşüyor. Tabi bir yandan da, her kitapseverin en az bir kitap imzalatmasıyla/almasıyla, okulların yazarlara sahip çıkmasıyla, öğrencilerini fuara getiren öğretmenlerinde de kitap imzalatmasıyla…
Altını çizmek istediğim son bir şey de, bir iki kitap fazla satmak için, öğrencilerin duygularının sömürmemesi gerekir.
Umarız ki gelecek yıl, daha güzel bir kitap fuarı yaparız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SUYA YAZILAN YAZILAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 8
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 7
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 6
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 5

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com