Mut İlçemiz

2019 YILINDA YENİ BİR GÜNEŞ DOĞACAK

2019 YILINDA YENİ BİR GÜNEŞ DOĞACAK
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
27 Aralık 2018 - 14:24

Eski seneyi devirirken yağmur, kar, kış bir taraftan bir tarafa esiyor. Teze seneye apak karlar ile gireceğiz. Her bulutlu karanlığın ardından bir sabah güneş doğar. Dağlar, taşlar yıkanmış, arınmış ak pak olur. Yamaçlarda gölge bile olmaz. Güneş yansır doğaya, yılanlar, çıyanlar derin uykuda.

İşte 2019 yılına girerken öyle bir ortamda giriyoruz. Yaşadığımız yüz yılda 1919, 1959, 1989, 1979,1999 yıllarını gördük. 1919 yılında kara bir bulut vardı Anadolu üzerinde, o bulut bir mayıs sabahı 19 Mayıs‘ta bir güneş ile aydınlandı. Ulusal Kurtuluş Savaşı doğdu, gelişti. Yedi düvel üstümüze gelmişti. Hepsi yerle bir oldu. Cumhuriyet ve özgürlük, demokrasi ve ülkede sanayi yatırımları, tarımsal şahlanış…

O yedi düvel yumuşak karnımızı deşmeye devam etti. Bizi din, iman sevdası ile güzel olan her şeyi cumhuriyet, demokrasi, emek, üretim sevdamızı yok ettiler. Kendi içimizde var olan vatandaşlarımız ile bunu başardılar.

2023 yılında son noktayı koymak hedefi ile yola devam ediyorlar. Cumhuriyetin tüm kazanımları birer birer yok edildi. Üreten ülke yerine tüketen ülke olduk. Bunu bize yedi düvel denen sömürgenler yaptırdı.

1980‘lerde başlayan 12 Eylülcüleri 1989 yılında halkımız bir heyecana geldi, sildi süpürdü. 1999 yılını çoğumuz yaşadık. 2002‘lere geldiğinde, yedi düvel iyice çöktü üstümüze, satılacak fabrika kalmadı derken, şeker fabrikalarının ardından şimdi silah fabrikaları başladı. Dağlar, taşlar satıldı, sular satıldı. Rüzgar, güneş enerjileri yerine; nükleer, termik enerji santralleri ile karşımıza çıktılar.

Bir şeyler yapmalı. Çok kızdıkları Gezi, Taksim Direnişlerinde bir ruh vardı. O ruhu ayağa kaldırmalı. Sağcısı, solcusu, inanı, inanmayanı, güzellikleri, çevreyi, doğayı koruma iç güdüsü içinde bir araya gelen topluluk bir şey yapmalı. 2019 yılı baharında bir araya gelmeli. Nerede bu kez, çarşıda, pazarda değil, bu kez 31 Mart‘ta sandıkta bir araya gelmeli.

Kimilerinin çok kızdığı her kentte yer alan EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMLARINA büyük iş düşüyor. Din, imanı, bir kenara koyup, ülkeyi tekrar demokrasi, cumhuriyet değerleri içinde üreten bir toplum yaratmak üzere ayağa kalkmalı.

Gidişe dur demek isteyen siyasi partilere de bir görev düşüyor. Şöyle geriye doğru bir bakıp, biz nerede eksik iş yaptık diye bir düşünmeleri gerekiyor. Birileri şöyle, böyle der demeden, ÖNYARGILARI bir kenara atıp, EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI temelleri içinde HOŞGÖRÜ, İNSAN SEVGİSİ, ÜRETME İLE ilgili projelerini, düşüncelerini ortaya koymaları gerekir.

Yani belediye başkanları o seçim bölgesinde yaşayan tüm katmanları yok saymadan vazgeçip onlara gitmeli. İşte o zaman o seçim bölgelerinde yer alan emek ve demokrasi platformları gereğini yapar. Gezi ruhu ayağa kalkar.

Demokrasi, cumhuriyet, insan hakları konusunda kendini rahat hisseden toplum sandığa gider gereğini yapar. Ya da “Bir şey yapamıyorum. Emeklerimiz boşa gider, evde oturayım “ der.

O zaman Ankara, İstanbul, Urfa, Antalya, Denizli, Sakarya, Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Samsun, Kayseri‘de bir şeyler olur. 1919, 19 Mayıs ruhu egemen olur. Tabandan gelen birleşme ile üreten, demokrasi, cumhuriyet değerlerine sahip çıkan yeni bir iktidarı getirir.

Anahtar sözcük : EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU. 
Hedef: EŞİT YURTTAŞLIK TEMELİNDE; ÖZGÜRLÜK, İNSAN HAKLARI, DEMOKRASİ.

2019 yılının çalışma takvimini sizlere sunuyorum. 31 Mart‘ta ne kaldı. Haydi görev başına!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com