Mut İlçemiz

6. KARACAOĞLAN GECESİ AÇILIŞ KONUŞMASI

6. KARACAOĞLAN GECESİ AÇILIŞ KONUŞMASI
Nihat MUSTUL
Nihat MUSTUL( nmustul@hotmail.com )
YAZARIN KALEMİNDEN
28 Ağustos 2019 - 11:27

Saygıdeğer konuklarımız;
Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum, 6. Karacaoğlan Türküleri Gecemize hoş geldiniz diyorum, hoş geldiniz!..
Büyükşehir Belediye Başkanı adına Sayın Selahattin Arslan, bir önceki Belediye Başkanımız Nebi Yılmaz, bu etkinlikte emeği çoktur, Köy Muhtarımız Turgay Şan, varsa siyasi partilerimizin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Karacaoğlan köyünün güzel insanları, başka köylerden, Mut’tan, Silifke’den ve başka yerlerden gelen bütün konuklarımız, burada bulunan herkes, hepinize hoş geldiniz diyorum, hoş geldiniz!..
Karacaoğlan, 17. Yüzyılda Toroslarda, Çukurova’da yaşamış, ünü bütün yurda ve dünyaya dağılmış büyük bir halk ozanımızdır. O, doğanın ve aşkın ozanıdır, şiirlerini dupduru Türkçeyle söylemiştir. Onun kadar hiçbir ozan, kendisinden sonra gelen ozanları ve şairleri etkilememiştir.
Evet dostlar, altı yıl önce bu yola şu sözlerle çıkmıştık: Madem ki bu topraklar Karacaoğlan’ın da yaşadığı topraklardır, o zaman biz de bu topraklarda Karacaoğlan türküleri çalıp söyleyeceğiz. İşte bugün yine bunun için buradayız.
Biliyorsunuz biz bu etkinliği Mut Belediyesi, Mut Kaymakamlığı, Mut Çıtlık Dergisi, bu köyde olunca Köy Muhtarlığı, birlikte yapıyoruz. Birlikten güç ve güzellik doğar diyerek, bundan sonra Büyük Şehir Belediyesinin de etkinlik ortağımız olmasını istiyoruz.
Bu etkinlik için büyük emek harcayan Köy Muhtarı ve köy halkına, burası için emeği geçen tüm Mut Belediyesi çalışanlarına ve katkı sunan sorumlularına, ses sistemi ve sandalye ile bize destek veren Büyük Şehir Mut sorumlularına, sunucumuz Doğukan Bingöl öğretmenimize, basın çalışanlarımıza, ses sistemini kuran arkadaşlarımıza, kısacası bu etkinliğe emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Unuttuklarım varsa, onlara bir kat fazla teşekkür ediyorum.
Biraz sonda sahneye çıkacak arkadaşlarımıza, yerel sanatçımız Sade Demir’e, Karacaoğlan denilince Yörük obası, Yörük denilince kaval akla gelir, kaval dinletisi sunacak olan Ali Arpaç’a, konuk sanatçımız Aşık Mahrumi’ye çok teşekkür ediyorum.
Bu yörenin sanatçısı Bedri Koçak’ı, sevgiyle, saygıyla anıyorum. Yeni söylediler bana, onun bir akrabası da sahneye çıkmak istiyormuş. Programımızda olmasa da, tamam diyoruz.
Karacaoğlan adını taşımak bir ayrıcalıktır. Bugün bu ayrıcalığın ikinci ödülünü yaşıyor bu köy. İki yıl önce bu köyde hiç kimsenin saz çalıp türkü söylemediğini, hiçbir evin duvarında saz asılı olmadığını duymuş, muhtara da demiştim ki, 6. Şenliğin köyünüzde yapılmasını istiyorsanız, on kişinin evinin duvarına saz asılmalı. “Tamam” demişti muhtar da. Şimdi bunu kontrol edelim bakalım. Evlerine saz asanların parmak kaldırmalarını istiyorum. Ooo, çok teşekkür ediyorum!
İlk kez burada açıklıyorum, 7. Karacaoğlan türküleri Gecemiz, yine bu ayda, Sertavul yaylasında olacaktır. Karacaoğlan adını taşımak ödül kadar sorumluluk da gerektirir. 9. Karacaoğlan Gecesi yine burada yapılacaktır. Ama yine bir koşulla. Bu köy adına bir kişi Karacaoğlan türküsü çalıp söyleyecek, bir kişi de Karacaoğlan şiiri okuyacak. Anlaştık mı?..
Biliyorum, sözlerimi çok uzattım. Programımız yoğun, hemen bitiriyorum.
Herkese, çok teşekkür ediyorum, 7. Karacaoğlan Türküleri Gecesinde buluşmak üzere hoşça kalın diyorum, hoşça kalın!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com