Mut İlçemiz

AKILLANMAK

AKILLANMAK
Cemil COŞGUN
Cemil COŞGUN( cemilcosgunmut@gmail.com )
19 Kasım 2020 - 18:56

Çok eskilere gitmeye gerek yok. Körfez depremi 21 yıl önce olmuştu. Sadece 19 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 40 bini aşkın vatandaşımız da yaralanmıştı. Körfezde evler yerle bir olmuş, yollar ortadan yarılmış, iletişim kanalları da viran olmuştu.

     Suçlu, o bölgede meskenleri yapan Veli Göçer adında bir muteahhit gösterilmişti. Ortada yapı denetim yok. Oto kontrol yok. İmza yetkisine sahip kimselere hesap sorulmamıştı.

     Ülkemizin yaşadığı bu büyük afet, birkaç çıkarcı kişilerle sonlanmamalıydı. Hatalı görülen her kimse hesap sorulmalıydı. Gerekirse mal varlıklarına el koymalıydı. Diğer yöneticilere örnek olsa, kötü mü olurdu?

    Korkunç afet bizleri bazı kararlar almaya mecbur etti. Gelecekte olacak depremlerde yaralarımızı sarmak için fonlar (deprem vergisi) oluşturuldu. Milyarlarca Dolar fonda birikti.

     Acılarımız üstünden günler geçtikçe nedense depremi unuttuk. Sanki bir daha doğal afet yaşamayacağız.

    Her derdin, sorunların bir çözümü vardır. Deprem öldürmüyor; eğreti  çürük binalar öldürür. Reçete belli. Deprem Fonunda toplanan paralar depremin önlenmesi için toplanmadı mı? Öyleyse neden bunca sene niye bekledik? Neden bu paralar depremi önlem için kullanılmadı?

    Yıllar önce bir bakan; çevrene bak, yollar, köprüler, tünelleri görürsün. İşte dediğin paralar boşa gitmedi. O gördüğün alanlarda harcandı. Eğer gerçekse yanıt; acı reçeteyi çoktan hak etmişiz. Bu ayıp bize yeter.

     Zihniyetinizin değişmediğini görmek üzüyor beni. Canlar, cananlar, yaşlılar, gençler, bebeler, doğmamışlar gitmiş. Yüreklerimizi yakan bu.

      Yöneten, birinci elden sorumlular afet bölgesinde kalıcı çözümleri acilen yapmalı. Yerleşim analizleri yapılmalı, devlet eliyle sağlam binalar oluşturulmalıdır. Artık afetlerde can kaybı yaşamamalıyız. Çağdaş devletin en temel görevi bu olmalıdır.

    Evet; bu gün tüm dünya ülkeleri gibi COVILD-19’la uğraşıyoruz. Bu diğer doğa gerçeğine kör bakmanızı gerektirmiyor. Bir diğer gerçek eğitim. Alt yapıda hazırlıklı olmayınca öğrenciler uzaktan eğitimden faydalanamıyor. Bir nesil de kör topal atılacak geleceğe. Bu kayıplar yalnız ailelerin değil devletimizin de kaybıdır. İşte kendi ellerimizle yetişecek bunca bilim adamı, doktor, eğitimci, mühendisi toprağa gömüyoruz. Bu yaşananlar, çocuklarımızın geleceğinin karartılması, sizleri de üzdüğünü biliyorum. Çaresini benden daha iyi bildiğinize de inanıyorum. Ama neden gereğini yapmadığınızı anlamış değilim.

      Akıllanmak bu kadar zor mu, göreceğiz?

Cemil COŞGUN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com