Mut İlçemiz

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 12. OLAĞAN GENEL KURULU’NDAN

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 12. OLAĞAN GENEL KURULU’NDAN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
05 Mart 2019 - 9:43

1991 yıllarında kurulan Alevi Kültür Dernekleri 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Dikmen Hacı Bektaşi Veli Vakfı Salonu’nda yapıldı.

Alevi ve Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hasan Kılavuz Dede’nin hayırlı duası ile başlayan genel kurulda, Genel Başkan Doğan Demir, Alevi ve Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Gani KAPLAN, Hacı Bektaşi Veli Vakfı Genel Başkanı Ercan GEÇMEZ birer konuşma yapmışlardır.

Yönetim kurulu faaliyet raporu, hesap, tahmini bütçe ve denetim kurulu raporlarının okunmasının ardından, delegeler söz alarak görüşlerini bildirmişlerdir.

Daha sonra raporlar oy çokluğu ile oylanarak aklanmıştır.

Seçimlere geçilmeden Genel Başkan Adayı Yolcu Bilginç söz alarak;

İzmir Urla Bademler Köyü’nde, 1960 yıllardan bu yana gelişen sanat, tiyatro ve kalkınma kooperatiflerinden örnekler vererek, Mahmut Türkmenoğlu’nu örnek alarak örgütümüze katkı sunacaklarını, seçilmesi halinde alevi örgütlerini bölgelerde federasyon, merkezde ise konfederasyon örgütlenmesi modelini uygulayacaklarını, şubelerde üretime katı sunacak çalışmaların yapılacağını belirtmiştir.

Üçüncü Dönem için aday olan Genel Başkan adayı Doğan DEMİR ise; başta genel merkez binası yapımı olmak üzere; alevi örgütlülüğünün hep birlikte sevgi ve barış içinde yürümesi, sorunları birlikte çözmeye devam edeceklerini, başlayan ticari işletmelerin işlevlerinin artırılacağını, alevi örgütlerinin sorunlarını anında çözmeye devam edeceklerini bunun için tüm kurumlar ile görüşmelerin yapılacağını, şubelerin inanç merkezleri cem evleri ve öğrenci yurdu gibi projeler ile etkin çalışmaların devam edeceğini, eşit yurttaşlık hakkı mücadelesini her alanda sürdürmeye devam edeceklerini  bildirmiştir.

Yaklaşık 650 delegenin katıldığı genel kurulda ; iki dönemdir Genel Başkan olan Doğan Demir listesi 416 oy alarak , yeniden görev verildi. İkinci  Yolcu Bilginç listesi ise 212 oy aldı.

Yönetim Kurulu asil üyeliklerine : Doğan Demir, Aysun Gökçe, Seher Şengünlü Yılmaz, Serap Alev Selçuk, Hasan Engin, İsmet Kurt, Feryat Bakan, Ali özveren, Ali Aktaş, Yasin Koçak, Hüseyin Görer, Adil Ateş, Yaşar Aydın, Hüseyin Gökçe, Hüseyin Çam, Rıza Tanrıverdi, Kemal Soysüren, Hasan Çözükçe, Mehmet Şahin, Kazım Kılıç, Hasan Mansuroğlu.

Denetleme Kurulu asil : Coşkun Aksoy, Ali Koca, Celal Necati Üçyıldız, Muzaffer Başboğa, Ergün Kurt,

Disiplin Kurulu asil, Hüseyin Bingöl, İsmet Güleç, Demir Ali İlhan, Ali Rıza Demir, Hüseyin Güney  ve 111 kişi ise Alevi ve Bektaşi federasyonu Delegesi seçilmişlerdir.

Merkezde örgütlenmede en büyük sorun genel merkez binalarının olmaması, özellikle konuk evlerinin büyük eksikliği yaşanmakta, eğitim vb. çalışmaların yapılabilmesi için salonlara büyük gereksinim duyulmakta.

Önümüzdeki dönemde yerel yönetimlerin ve siyasi iktidarların bu konuda laf yerine , icraatlarını görmek lazım. Geçmiş dönemde gerek yerel yönetimler, gerek se iktidarlar söz vermişler, ama yerine getirmeden kaçınmışlardı. Dileriz başta Ankara olmak üzere tüm yerleşim yerlerinde , inanç yerleri ve yönetim binalarının yapılmasında herkes üzerine düşeni yapar, bizler de “ HAK HİZMETLERİNİZİ KABUL ETSİN. “ deriz.

Öteki olmadan kurtulup, eşit yurttaş olduğumuzda; örgütlerimizin adı bile anlam bulacak. Bize dayatılan Kültür isimleri yerine Alevi İnanç örgütleri adı ile yola devam edeceğiz.

Bu konuda mücadele eden başta Alevi Kültür derneklerine yeni seçilen Yöneticilere ve diğer tüm alevi örgütlerine hayırlı olsun diyoruz. Yolları açık olsun. BOZ ATLI HIZIR her zaman yardımcıları olsun. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com