Mut İlçemiz

ANADOLU AYDINLANMA GEZİSİ MUT DURAĞI

ANADOLU AYDINLANMA GEZİSİ MUT DURAĞI
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
02 Kasım 2019 - 15:08

Üç günlük gezi programı içinde biz Mut‘ta Çınaraltı’nda katılımcılar: Habip Çalışkan, (Karamanlı Mehmet Bey Derneği Başkanı), Mehmet Bülent KARAMANOĞLU (Karamanlı Mehmet Bey’in torunlarından), Kemal SOYER (Kültür Bakanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Eski Genel Müdürü), Dursun Özden (Belgesel Sanatçısı), Nihat Mustul (Mut Çıtlık Dergisi), Celal Necati Üçyıldız (Araştımacı- Yazar), Mehmet Yıldız (Mut Belediye Meclis Üyesi), Mehmet Çiftçioğlu (Çiftçi Birliği Başkanı) ve Mut Çıtlık Doğa Gezginleri grubu üyeleri  buluştuk.

Mut Kaymakamı Muammer Köken ve Belediye Başkanı Vokan Şeker ziyaret edilerek Nuri Sofi hakkında bilgi verildi.

Mut Belediyesi’nin tahsis ettiği bir araç ile Yalnızcabağ / Değirmenlik’te yer alan Nure Sofi Türbesi’ne gidildi. Ermenek yolunda başlayan yağmur bayağı korkuttu. Ama Beci ( Çamlıca ) yoluna sapılınca günlük güneşlik bir hava ile karşılaştık.

Yalnızcabağ’a ulaştığımızda rehberimiz Hacı bize katıldı. 60 km. asvalt yoldan sonra 15 km. stabillize yoldan sonra Nure Sofi yurdu değirmenliğe ulaştık. 4-5 yıl önce gittiğimizde de Mut Çıtlık ve Tadoğ Gezginleri ile birlikte görmüştük. Oradan sonra yürüyerek katran ormanına ulaşmış, zevkli bir yürüyüş olmuştu.

Araçtan inince bizi üşüten bir hava karşıladı. Karamanlı Mehmet Bey’in atası Nure Sofi, Baba İshak bozgunundan sonra buralara kadar gelip yerleşmişler, yurt kurmuşlar. 6 taşlı değirmenler yapmışlar. Örnek bağlıklar kurmuşlar. Burada Nure Sofi, eşi ve torunlarının mezarları var. Asırlık boz ardıçlar onlara gölge olmuş. Hemen türbenin az ilerisinde ziyarete gelenlerin gelip, cem oldukları, lokmalarını paylaşıp, niyaz ettikleri meydan hala duruyor. Zaman içinde Yalnızcabağ köyünde oluşan Fettullah Gülen sempatizanları  buralara zaman zaman gelip, namaz kılmaya, buaraya da namazlık adı vermişler. Hemen türbe yanına da, köy içinde camileri olmasına rağmen, bir cami yapmışlar. Yani Nure Sofi yok edilme peşinde, çok tahribata uğramış.

Uzmanlarımız gerekli inceleme ve notlarını aldılar. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2020 yılı içinde buranın elden geçirilmesini programlarına almışlar. İnşallah uzmanların, araştımacıların bilgisi ve katkısı ile elden geçirilir. Yok olmaktan kurtulur.

Yıllar önce bu bölgede yaşayan Tahtacılar, gelip çatısını yapmışlar. İçinde de işlemeleri ile yapan usta imzasını atmış. O imzaları bizler yıllar sonra Kırtıl Köyü Müzesi’nde tahta oymalarda da gördük.

Hava iyice soğumaya başlarken, bizler aracımıza binip tekrar yola koyulduk. Değirmenlik yayla evleri artık boşalmış. Cevizler toplanmış, ağaçların başında tek tük elma var. Orada bulunan alıçtan birkaç tane yedik.

Dönüş yolu üzerinde Balabolu ören yerine geldik. Yıllarca talan yerine dönmüş alanda, kapakları açılmış kral mezarları, oyulmuş evler. Fırlatılan bal kovanının düştüğü yer. Buralara borular  ile sular getirilmiş, bir uygarlık yatıyor.

İşte iki miras, Balabolu ve Nure Sofi Türbesi. Tarihe ışık tutuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yerel yönetimler buraya el atması lazım. Doğa, tarih ve yaşanılacak bir cennet diyarı. El atılacak, yolları yapılacak, kazı ekipleri şöyle bir gelip düzene koyacak, Nure Sofi Türbesi ve çevresi düzenlenecek. Oranın 4-5 km. ötesinde yer alan katran, iledin ormanlarında yürüyüş parkurları gezginleri bekliyor.

Mut’a geldiğimizde saat 16.30’u gösteriyordu. Mut Belediye Sinemasında; Uzman Kemal Soyer bize; Bakla, Tahtacı, Ağaçeri, Kacar, Avşar, Varsak Türkmen Aşiretleri, Karacaoğlan, Dadaloğlu’nun izlerini, tarihi 13 bin yıllık geçmişi ile izleyenler ile paylaştı. Nure Sofi’nin bölgeye gelişi sonrası Karamanlı Mehmet Beyin bölgede uzun yıllar dağılan Türkmenleri bir araya getirişlerini, Osmanlı döneminde yer alışlarını anlattı.

Karamanlı Mehmet Beyin torunları bu projenin ışığını yakmışlar. Onlara güç vermek lazım. El vermek lazım. Tarih bizden hesap sormadan görevimizi yapmamız lazım. Bu konuda yapılacak her çalışmayı alkışlarız. Her katkı sunana da HAK HİZMETLERİNİ kabul etsin deriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com