Mut İlçemiz

ANAMUR BALIK ÇİFTLİKLERİ İSTEMİYOR

ANAMUR BALIK ÇİFTLİKLERİ İSTEMİYOR
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
05 Mayıs 2019 - 16:48

Anamur – Silifke arasına yapılması planlanan 20 civarında balık çiftliklerine karşı Cumartesi günü Anamur eski Cumhuriyet Alanında saat 15.30 da miting yapıldı.

Mitingi Mersin Çevre Derneği Anamur Temsilciliği düzenledi. Mersin, Silifke, Taşucu, Aydıncık, Bozyazı, Anamur’da yer alan Çevre dostları katıldı. Miting öncesi konser ile coşan çevreciler sık sık sloganlar atarak; balık çiftliklerinin kurulmasına karşı duruş sergilediler.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mitingde, Anamur Merçed Temsilcisi Av. Seyda Afyoncu, Mersin Çevre Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Mersin Barosu Şehir ve Kent Konseyi Komisyonu Başkanı Av. Sevim Küçük, uzun yıllar Muğla yöresinde görev yapan Emekli Astsubay Muzaffer Örs, CHP Mersin Milletvekili Av. Alpay Antmen ve Anamur Belediye Meclis Üyesi, Anamur Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Veteriner Hekim Ali Kubilay Erdal birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda özet olarak ;

Av. Şeyda Afyoncu : “Keşke bugün burada, balık çitliklerinin kurulumuna dair bakanlık kararlarını protesto etmek yerine iptal edilmesini kutlasaydık. Ama ne yazık ki gösterdiğimiz tepkilere, verdiğimiz mücadeleye rağmen balık çiftlikleriyle ilgili ÇED raporları bakanlık tarafından olumlu bulunmuştur. ÇED raporları geçtiğimiz ay yayınlanmasıyla birlikte 1 aylık dava açma süresi başlamış olup, önümüzde az bir süre kalmıştır” dedi.

Sabahat Aslan : “Daha çok para kazanma uğruna maalesef suyumuz, havamız ve topraklarımız kirletildi. Sistem artık temiz hava solumamızı, temiz su içmemizi ve doğal gıda tüketmemizi engelliyor. Buna evet diyemeyiz. Bu politikalar dünyamızı felakete sürüklemektedir. Hep birlikte artık bu politikalara ‘hayır’ diyoruz. Uluslararası tekeller ve yerli işbirlikçileri maalesef artık Mersin’in tarihi ve doğal güzelliklerini yağmalamak için hareket geçmiş durumda. Mersin’i gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline getirmek için birçok yerde bizlerden habersiz planlar yapılmaktadır. Hep birlikte bu planları bozmalıyız. Bize rağmen bu balık çiftliklerini yapamayacaklar. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar yoğun balık çiftlikleri kurulamamıştır.”

Av. Sevim Küçük : “Vaat ettikleri gibi iş imkanı sağlasalardı o kadar çok balık çiftliği kuruldu ki Türkiye’de şimdi işsiz kimse kalmazdı” diye konuştu .

Muzaffer Örs : “ Muğla’da görev yaptığım süre içinde Bodrum, Milas koylarına yapılan zararları bizzat gözlemledim. Balık çiftlikleri koyların başına bela oldu. Torba, Güllük koylarında artık dalgıçlar o güzelim koylara dalamıyorlar. Turizm cennetimize balık çiftliklerinin kurulmasına izin vermeyin. “

CHP Mersin Milletvekili Av. Alpay Antmen : “Doğal güzelliklerin, temiz toprak ve suyun çocuklara miras kalması için Akkuyu’da nükleer santrale ve bölgede balık çiftliklerine izin vermiyecegiz. Herkes çok samimi bir şekilde şunu sormalı ‘Bu balık çiftliklerinin Anamur’a ne faydası var?’ Tabi ki hiç faydası yok. O zaman niye geliyorlar bu cennet vatana? Üç beş kişinin zengin olması için Anamur sahillerinin katledilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Ali Kubilay Erdal ise, belediye meclislerine bu konuda alınan kararların dikkate alınmasını, bundan böyle yerel yönetimlerde, balık çiftliklerine karşı duruşumuz devam edecektir. “ dedi.

Son konuşmanın ardından, mitinge katılanlar, sanatçıların çaldığı türkülere eşlik ettiler. Birlikte halay çektiler.

Silifke, Aydıncık, Anamur’da yapılan çed toplantılarında halkın tepkisi üzerine açıklama yapan o dönemin Çevre ve Şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki “ Balık çiftliklerine izin vermeyeceğiz. “ demesine rağmen, 20 yakın balık çiftliklerine izin verilmiş bulunmaktadır.

Bir aylık süre içinde başta Merçed olmak üzere, yerel yönetimlerin ve duyarlı çevrecilerin dava açma süreci başlamış bulunmaktadır.

Anamur’da mitingde gördüğümüz seçim döneminde var olan katılım yoktu. Ama duyarlı toplum orada yer aldıklarını gördük.  Anamur’da, Bozyazı, Aydıncık, Silifke’de balık çiftliklerine karşı duruş devam edeceğe benziyor.

Bodrum’da dostumuz Gazeteci Yaşar Anten’den aldığım izlenim, Milas’ta görüştüğümüz Çevre Dernekleri yöneticilerinin aktardıkları ile Bodrum ve Milas koyları çamur yığınları ile dolu. Artık o bölgede canlılar yaşamıyor, artık dalgıçlar oralara dalmıyorlar. Özellikle Aydıncık yöresinde, dalgıçların gözdesi yerler balık çiftlikleri ile yok edilecek.

Mersin’de duyarlı toplum ayağa kalkarsa, buna izin vermezler. Zaten bir girerlerse, çıkmazlar. 5-10 yılda bir o koydan, o koya taşınır dururlar.

Çevrecilerin işi zor, ama başaracaklarına inanıyoruz. Yolları açık olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com