Mut İlçemiz

ANDA KARDEŞE VEFA

ANDA KARDEŞE VEFA
Muhammet KAYHAN
Muhammet KAYHAN( kayhan33@msn.com )
23 Nisan 2019 - 20:54

Bundan 3 yıl önceydi. Sosyal medyada gördüğüm bir yardım çağrısına katkıda bulunmak için irtibat kurduğum Fahri Bozgeyik bey beni Okan Tosun’a yönlendirmişti. O güne kadar hiç tanışmamıştım. Verilen telefon numarasını aradım, cevap alamadım. Aradan bir kaç saat geçtikten sonra telefonum çaldı. Arayan Okan Tosun’du. Bayırbucak Türkmen bölgesinde, tam çatışmanın ortasında olduğunu ve o yüzden cevap veremediğini söyledi. Kendimi tanıtarak arama nedenimi kendisine anlattım. Bayırbucak Türklerinin içinde bulunduğu durumu ve coğrafyada yaşanan katliamı anlatırken içimin parçalandığını hissettim.

Okan başkan’la daha sonrasında defalarca telefonda görüştük. Onlar cepheye koştururken bizler de dualarımızla ve arkadaşlarımızdan topladığımız dünyalıklarla yanlarında olmaya çalıştık.

İşte o günlerde Suriye’de yaşanan dram neticesinde sahipsiz kalan Türklere memleketin her tarafından ulaştırılmaya çalışılan bu yardımlar Okan Tosun başkanlığında kurumsallaştırıldı. Anda Vefa Derneği kuruldu. Derneğin sitesinde bu kuruluş hikayesi anlatılıyor.

Benim Okan Tosun’la yüzyüze tanışmam ise o kadar istememize rağmen 2018 yılında gerçekleşti. Ne zaman yolum Ankara’ya düşse telefonlaşırdık ama o hep sahada olurdu. Nerede mazlum ve garip kalmış bir Türkmen balası var ise onların derdine merhem olmak için koşuştururdu. Ama geçen sene nasip oldu ve hiç tanışmamış iki dost buluştuk. Dernek genel merkezine vardığımda Okan başkan henüz gelmemişti. Hummalı bir çalışma vardı. 2 tane kamyon yardım malzemeleri ile dolduruluyor, bölgenin kanayan yarasına merhem olunmaya gidiliyordu.

Beni dernek genel merkezinde Okan Başkan’ın çalışma arkadaşları ve neredeyse derneğin en imtiyaz sahibi varlığı olan Çapkın karşılamıştı. Çapkın Okan Başkanın sokaktan sahiplendiği ve ona hayretler içinde kalacağınız derecede sevgiyle bağlı bir köpek. Sanki 40 yıllık dostmuşuz gibi kucaklaştığımız Başkanla yaptığımız sohbetin ve kendisinde gördüğüm samimiyetin beni ne kadar etkilediğini anlatamam. Ekibi yakından tanıyınca ve gayretlerine şahit olunca o an siyasetle uğraşıyor olmaktan ve siyaset için zaman ve enerji harcamaktan inanın utanmıştım. Çünkü biz siyasetçiler sadece konuşuyorduk. Ama Okan Tosun ve arkadaşları hiç konuşmadan, demogoji yapmadan, lafı eğip bükmeden, kimsenin kalbini kırmadan yüzlerce siyasetçinin yapamadığını tek nefeste yapıyorlardı. Bizlerin yüzlerinde her zaman için var olan gerginlik onların yüzlerinde yoktu. Onların yüzlerinde sadece Allah rızası için dökülen ter ve müthiş bir huzur vardı. Çok anlamlı ve Rıza-i İlahi için yapılan bu faaliyetlere elimizden geldiğince Mut’tan birkaç yakın arkadaşımla destek olmaya çalıştık.

Ama bu faaliyetin ve dernekleşmenin  bence en anlamlı yanı kurmuş oldukları yetim merkezleridir. Yaklaşık 500 tane Suriye’de yaşanan savaş neticesinde yetim kalmış Türkmen çocuğu sahiplenen Anda Kardeşe Vefa Derneği her geçen gün büyümeye ve faaliyet alanlarını genişletmeye devam ediyor. Buralarda yetim çocuklarımıza savaş sonrası sosyal hayata adapte olabilmeleri için rehabilite hizmetleri, Türkçe dersleri ve futbol, tekvando gibi spor dallarında eğitimler veriliyor ve gelecek yıllarımızda kendi çocuklarımıza kardeş ülkemize vefalı ve sevdalı birer nesil yetiştirme uğraşındalar. Yine bölgedeki gençlere ve kadınlara yönelik mesleki ve kültürel faaliyetlerde bulunuluyor. Yurtdışı ve içi kurban kesimleri, sağlık ve eğitim yardımları ile beraber dernek bünyesinde kurulan çok anlamlı bir arama kurtarma ekibi var. Bir daha karlı dağlarda Türklüğümüz yetim kalmasın diye kuruldu bu arama kurtarma ekibi.

Kızılay ve Afad işbirliğiyle çok büyük hizmetlere imza atmaya devam ediyorlar.

Bugün bunları anlatma nedenim çok basit aslında. Memleketimizde hala çok güzellikler var. Bu güzellikleri yaşatmaya çalışanlar var.

Ruhunuzu, vicdanınızı sımsıcak saracak, sizleri kimsesizlerin kimsesi yapacak, size cennet kapılarını açacak bir fırsattan bahsediyorum.

Bırakın gündelik telaşelerinizi.

Anasız, babasız kalmış bir Türkmen çocuğun Yıldız Ailesi olmaya çalışın.

Yayladağı’nda zorunlu misafirimiz olan, Suriye rejiminin kurşuna dizdiği, ayaklarını kaybetmiş Ömer amcanın ayakları olun mesela.

İnanın çok huzurlu olacaksınız.

Anda Kardeşe Vefa Derneği’ni www.anda.org.tr adresinden inceleyin.

Okan Tosun Başkanla tanışın, koşuşturmalarında bir omuz atın. Bu 23 Nisan gününde yetim merkezlerimizdeki şenliği bir izleyin ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bu arada bir dip not diyelim.

Anda Göktürkçe’de kan kardeş anlamına gelmektedir.

Gelin el birliğiyle  tüm Türk yurtlarındaki kan kardeşlerimize ve onların yetimlerine vefamızı gösterelim.

MUHAMMET KAYHAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SUYA YAZILAN YAZILAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 8
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 7
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 6
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 5

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com