Mut İlçemiz

BİR ZAMANLAR NOTERLİK YAPMIŞIM

BİR ZAMANLAR NOTERLİK YAPMIŞIM
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
06 Nisan 2020 - 10:11

Bu da bitti. Hem de başarı ile bitti. Unutulmayacak bir başarı, geride kalan çalışmalardan kalan anımsamalar. Oyunun teksirini yaptık. Onu çoğalttık. Her öğleden sonraları bir araya gelip çalışmalar, sonra provalar. Rolüm Noter olduğu için gittim iki gün Silifke Noterliğinde gözlem yaptım. (T.C. Silifke Noterliği / Yahya Uyanık. Eski Adliye ve İmren Oteli Karşısı No: 7/A Silifke)  boş satış senedi aldım. Rol içinde o senedi kullandık.

Düzenlediğimiz Noter Senedinden : “ Fransa Paris Dükalığı sınırları içinde yarı resmi görev yapmakta olan Huitem Noteri  Bonnefi Olivier dairesinden özel olarak çağrıldığı Notre Dam Kilisesi civarında 36 Sokak 565 nolu villada oturan  Argan Furden ‘in evinde istek üzerine hazır bulunmakta iken; isteği üzerine ceman 5 dekar arsa ile bilikte 350 parsel nolu villayı , Paris yakınlarında Versay Sarayı yakınlarında 30 bin dönümlük çiftliği , yaylı arabayı, deniz kıyısında bulunan yalıyı 150 bin franka  Paris hanedanlarından  Jean Paskal ‘a sattığını beyan etti. Huzurumda örf ve adet kuralları gereğince (tahsili olmadığından ) sağ el baş parmak izini kullandı. İş bu satış akti, tarafımdan hazırlanıp taraflarca imza edildikten sonra; tarafımdan tasdik kılındı.  20 Nisan 1974  / Paris 8. Noteri  Bonnefi Oliver) 

O günler içinde sohbetler, bakışılar, izlenimler. Ara sıra batırık içme fasılları.  Özellikle belirtelim ki , bu oyunun kadın oyuncuları Kız Meslek Lisesinden, erkek oyuncular isse Silifke Lisesinden. Eh birkaç da konuk oyuncu yer aldı.

Unutulur mu böylesi günler. Lisenin son günleri. Belki öğrenimin son yılı olacak. Noter, rakkase, suflör olmanın verdiği tadım.

Sabah  saat 08.00 de TRT Çukurova Radyosunda bir anons yer alıyordu.

“ Silifke Kız Enstitüsünün hazırlamış olduğu Molier ‘in “ Hastalık Hastası adlı oyun lise salonun saat 21.00 de izleyebilirsiniz. “

Evden çıkıyorum. Atatürk anıtının önünde arkadaşları görüyorum. Mahmut Sarıçalık, Bayram Ali Öngel ve diğer arkadaşlar. Bir taksi ile Narlıkuyu ya gidiyoruz. Çamlık (Akyar ) da yeyip, içtik, eğlendik. Yollarda delicesine türkü, şarkı söyledik, oynadık.

Saat 17.00 yi gösterirken bir küçük araba ile dönüp salona geldik. Evlere dağılıp, hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra tiyatro salonuna geldik.

Bir dönem birlikte çalışmakta yaptığımız, bir birlerimiz ile kaderlerimizi paylaştığımız arkadaşlar ile bir aradayız. Akşam tiyatro bitecek. Hep dağılacağız. Bir daha ne zaman görüşeceğimiz belli bile değil. İçimde bir oynaşı var. Beynim de , kalbimde oradan , oraya giden bir duygu seli.

Birinci perdenin teksirini arıyorum. 10 dakika, olmadı 15 dakika; bütün arkadaşlar seferber oluyoruz. ( Hamide  İncebayraktar, Nuriye Ünal, Handan Handan Dölek .) nihayet buluyoruz. Derin bir nefes alıyorum. İşte ondan sonra perde açılıyor.

Herkes rolünü ustaca yapıyor. Zaman oluyor. Tuluat yapıyoruz. Bir yıl kadar uğraşı sonrası kat edilen yol. Teksirinin yazımı, çalışmalar, bir iki saate sığan oyun sunumu. Oyun bitiyor. Sahne arkasında bizi kutlamaya gelenler. Hepimi mutluluğu tadıyoruz. Sonra bir birimiz ile kucaklaşıp , kutluyoruz.

Eve geldim . saat 01.30 u bulmuş. Gözüme uyku girmiyor. Gözümü tam kapatacağım.  Hamide ‘nin Çığlığı, Ayşe Bacaksız ‘ın “ Ah Efendim “ deyişi. Nuriye ‘nin “ Ah Babacığım “ deyişi. Mahmut ‘un “ Kayın Validem, Sevgili Kayın Validem” , ya Bayram Ali ‘nin “ ister uyurken, ister uyumazken “”  ya Handan ‘ın “ Gözleriniz çıksın dizanteriden , bağısaklarınız delinsin, Selçuk (Yel Memuru )  “ Takkemi , takkemi, bir ilaç alıyorum kabız oluyorum. Diğerini alıyorum ishal “ , ya Dürdane Annenin “ Sonra anlatırsın oğlum, Şuadiye Akçelik “ Aman babacığım dövmeyin, döversen ölürüm. Ah işte öldüm. “

Zahide ve Emine ‘nin oynayışları, üzerlerindeki Osmanlı saray giysileri. Sadık Sayım Öğretmenin rast makamında  keman çalışları, gülüşleri. Ya Ali Akdağ Hoca nın  “ ayaklı gazete gel hele. “ deyişi. Bir bitiş, bir alkış. Bir bakmışım uyuyakalmışım.

On yıl sonra karşılaşsak bunları anımsar mıyım bilmem.

20 NİSAN 1974 SİLİFKE.

İşte bu anı notlarını 48 yıl sonra elime geçti. Dosyalar içinden buldum. Bir hazine gibi geldi bana.  O dönem okul müdürü Cemile Yalçın, Müzik Öğretmeni Sadık Sayım ( rahmetli oldular , devri daim olsun. ) , Yönetici Öğretmenler Perihan Üyetürk, Ali Akdağ  notlarımda yer alan  oyunda rol alan arkadaşlarımız :

Arap Rakkaseler : Zahide Bahçeli, Mine Okan, M Florent : Ayşe Çetin, M . Purgon : Handan Dölek, Lusin : Şüheyda Akçelik, Noter : Celal Üçyıldız , Bralde : Durdane Işıl, M. Diforus : Durdane Özenir, M.Tahames : Mahmut Sarıçalık, Beline : Hamide İncebayraktar, Clent : Bayram Ali Öngel,  Anjelik : Nuriye Ünal,  Tonette : Ayşe Bacaksız, Argon : Selçuk Kurtoğlu / Yel Memuru

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com