Mut İlçemiz

BİRİZ, BERABERİZ

BİRİZ, BERABERİZ
Muhammet KAYHAN
Muhammet KAYHAN( kayhan33@msn.com )
23 Nisan 2019 - 9:07

Anadolu coğrafyasının toprak damlı, sıvasız, pencereleri camsız, kırık dökük evlerine, elleri nasırlı babalara, yüreği yanık analara vatan yüzlü, kavruk delikanlılarının şehit cenazeleri gelmeye devam ediyor. Bu toprakların ekonomik olarak  en fakir ama vatan sevgisi bakımından en zengin yüreğe sahip delikanlıları ana kucağından, vatan toprağına gözlerini kırpmadan giriyorlar. Millet olarak her şehidimizle birlikte bizlerde sanki toprağa giriyoruz. Şehit analarını kendi analarımız gibi, şehit babalarını babalarımız gibi, eşlerini kendi kardeşlerimiz ve gözleri bir daha babalarını göremeyecek, kokularını bir daha alamayacakları evlatlarını kendi evlatlarımız gibi görüyoruz.

Yüreklerimizi dağlayan şehit cenazelerini televizyon ekranlarından gözyaşları içinde izliyoruz. Siyasi düşünce, farklılık ve ayrışmanın olmadığı, milli birlik ve beraberlik duygularıyla, terör örgütlerine en etkili tokadın birlik ve beraberliğimiz olması hususuyla cenazelerimize en kalabalık katılımları sağlıyor ve tek nefes ve tek yürek olduğumuzu haykırmak istiyoruz.

Ama kendini bilmez birileri maalesef bu aziz şehitlerimizin merasimlerine gölge düşürmeyi kahramanlık zannediyor. Rabbinin katına en yüksek rütbeyle ulaşan bu kahramanlara son görevlerini yapmak için toplanmış olan binlerce gözüyaşlı insanın içine karışmış bir kaç adab ve töreden habersiz, ruhu ve beyni o anın kudsiyeti ile değil de, dünyevi öfke ve şeytani duygularla bezeli şahsiyetsizin yaptığı hareket maalesef kahraman evladımızın ruhaniyetini ve acılı ailesinin yüreğini dağlamaktadır.

Bir siyasi partinin liderine şehit cenazesi esnasında linç girişiminde bulunmak ne adaba, ne töremize ne de inançlarımıza yakışır. Bu girişimde bulunanlar her kim iseler, hangi siyasi düşünce ve partiye üye olurlarsa olsunlar millet vicdanında kabul göremezler. Siyasi tartışmanın da adabına uyan hareketler değildir bunlar. Siyasi rekabetin uyulması gereken kuralları vardır. % 30 oy almış ve ülkenin en büyük siyasi partilerinden birinin liderine nerede yapılırsa yapılsın böyle bir linç girişimi ve hatta sığındığı evi yakma Neronluğu kesinlikle hafife alınamaz. Ülkemizin huzuru ve kardeşliğine atılmış bir dinamittir bu düşüncesizce hareketler.

Bu tür olayları tetikleyen, ateşleyen ve çıkacak olan kaostan beslenmeyi düşünen odaklara en iyi cevabı devlet büyüklerimiz, yetkililerimiz ve siyasi parti liderlerimizin vermesi gerekmektedir. Amasız, lakinsiz ve töhmetten uzak sağduyulu açıklamalarla bu karanlık planlar bozulabilir. Gerginliği yaratanların liderlerimiz olduğunu düşündükçe, ve basın-yayın yoluyla, medya aracılığıyla tetikçilik yapıldığı gerçeğiyle beraber aslında bu yazdıklarımızı gerçekleştirmenin ne kadar zor ve imkansız olduğunu da maalesef görüyoruz.

Empati kurarak olaya yaklaşmak en akıllı ve sağduyulu çözümü beraberinde getirecektir. Kendi partinizin liderine yapılacak olan herhangi bir fiili saldırı sizi nasıl öfkelendirecek bir düşünün. Yada kendi babanıza atılan bir yumruk sonrası kendinizi nasıl hissedeceksiniz acaba?.

Ellerinizi vicdanlarınıza koyunuz ve bu milletin huzur istediğini unutmayın. Huzur ve güvenin olduğu bir memleket istiyoruz. Kaos, karmaşa ve gerginlik istemiyoruz. Hiç kimse siyasal zaferleri adına milletimizin huzurunu bozmaya ve bizleri komşularımızla, akrabalarımızla, düğün ve cenazede beraber olduğumuz, selam alıp verdiğimiz arkadaşlarımızla düşman etmeye kalkışmasın. Yakacak olduğunuz bu fitne ateşi gün gelir sizi de yakar. Gelin el birliği ile kızgınlıklarımızı ve öfkelerimizi birbirimize değil, birbirimiz olmamızı engellemeye çalışanlara yöneltelim. Acıda ve sevinçte, tasada ve kıvançta biriz, beraberiz mesajını en güçlü bir şekilde ayrılığımızı ve kavgamızı isteyenlere gösterelim. İnanın ki sonuçta kazançlı çıkan milletimiz olacaktır.

      * * *

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

 Kutlu olsun.

 Milli iradeyi tüm ülke sathına egemen kılan Milli Mücadelemizin anıtlaşan zaferini simgeleyen bugünü layıkıyla kutlamak ve temsil ettiği bağımsızlık ruhunu iyi anlamak gerekiyor. Elimizde bulundurduğumuz bu gücün hangi şartlarda ve nasıl kahramanca mücadeleler neticesinde kazanıldığı gerçeğini unutmamak lazımdır.

Bugün çocuklarımızn bayramı. Onların geleceğinin garantisi olan milli irademizin ve bağımsızlığımızın en çok çocuklarımıza yakıştığı bu günü gelin el birliği ile onlara bayram kılalım.

Bugün onların bayramını kutlayalım. Sadece resmi kutlama törenlerinde değil, sokakta, caddede gördüğümüz çocuklarımıza hediyeler verelim, bayramlarını kutlayalım gülen gözlerle. Ülkemizin geleceği olan gözlerde göreceğimiz ışıltılarla gurur duyalım. Açta, açıkta çocuk kalmaması için,endişe ve korku içinde bir nesil yetiştirmemek için onlara örnek olalım.

Tüm ülkeye bir bayram havası gelsin.

Çocuklarımız mutlu olsun.

Milletimiz ilelebet bir ve beraber olsun.

MUHAMMET KAYHAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com