Mut İlçemiz

BODRUM’DA HIZIR CEMİ YAPILDI

BODRUM’DA HIZIR CEMİ YAPILDI
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
14 Şubat 2020 - 13:49

Doğada kışın uykusunda olduğu dönemde baharı karşılama. Bolluk bereket için Şubat ayı gelende 3 gün oruç tutma, pir ile talip buluşacak, cemal cemale birlik olacaklar. Anadolu’nun değişik yerlerinde Şubat ayı içinde tutulan üç günlük oruç, birlikte kömbelerini getirip, pay ettikleri, lokmalarını paylaştıkları bir Hızır Cemi.

İşte Anadolu’nun her bir köşesinden gelip, Bodrum’u mesken tutan canlar, burada bir araya geldiler, tanış oldular. Özdoğan  Sağlam  Dede‘ye rızalık verip cem oldular. Önce dargınlar soruldu. Ceme gelenlerin içinde küs yoktu, dargın yoktu. Alış veriş, hak geçme yoktu. 12 hizmetliler geldi, tek tek hayırlı duası verildi. 12 hizmet bir bir yerine getirildi. Süpürge, ama her şeyden önce çer ağ uyandırıldı.

Hızır ile ilgili olarak Özdoğan Sağlam  Dede bilgi verdi.

 “O her zaman içimizde, yanımızda, özümüzde doğanın her bir köşesinde, medet diyenin yanında, ama önce komşuya uğramak, ondan sonra Hızır dan medet ummak gerektiğini “ vurguladı,

Doğan Can, Hasan Harmancı , dağarcıklarında olan Hızır ı paylaştılar. İçimizde iki ben var. Birisi içimizde var olan can. İkincisi onu takip eden cam. İşte Hızır burada, inanmak, kendimizi inandırmak. Komşuya , topuma yardım eli uzatmak. İşte Hızır burada, her birimiz , bir birimizin yardımcısı. Hızır içimizde biri, Hızır her yerde var olan, Hakkın aramızda yaşayan varlığı. Kah Ali kah Hace Bektaş da var olan , ama doğanın varoluş simgesi.

Bu aylarda mütevazi tutulan  üç gün orucun arkasından, çöreğini, kömbesini çeken ceme geliyor. Bir arada, cemal, cemale, hayırlı dualarına katılıyorlar. Sazlar nefesler çalıyor, nefesler söyleniyor. Nefeslerde, 12 imamlar, ehlibeyt sevgisi, Ali Sevgisi ve Hızır a olan sevgi , saygı seli. Coşku ile samah dönen canlar.

Lokmalar ortaya konunca, Dede ‘nin rızalık buyruğunu almadan , yiyen canlar. Ortaya çekilmeleri, verilen cezalar. Öyle incitmeden , kendi rızalıkları ile dernek kumbarasına atılan bağış. Hepsi temsili de olsa, bir inanç sergilemesi.

Dede’in hayırlısı ile Çer ağın mühürlenmesi,  Hızır Lokmaların pay edilip, yenmesinden sonra canlar evlerine dağıldılar.

Ayrı, ayrı ocaklardan olan talipler, rızalık ile Pir e teslim olmaları. Binlerce yıllık öteden gelen Hızır inancının bir daha canlanmasına katkı sundular. Bundan sonra Nevruz da, Hıdır Ellez de bir araya gelecekler. Bodrum da cem evleri yapılınca daha düzgün mekanda, daha iyi olanaklar içinde cemlerini yapacaklar.

Birlikte olmaları , yerel yöneticileri duyarlı olmaya yöneltmiş. Örnek bir karar ile  Bodrum Alevi ve Bektaşi Derneği ile birlikte cem evini yapacaklar. Dileriz en kısa zamanda yapılır. Canlar ikrar verip, musahip olurlar. Dede ve talipler her zaman birlikte olurlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com