Mut İlçemiz

ÇOK ŞEY Mİ İSTİYORUZ?

ÇOK ŞEY Mİ İSTİYORUZ?
Muhammet KAYHAN( kayhan33@msn.com )
01 Şubat 2020 - 16:45

65 bin nüfusla Mut’ta yaşıyoruz. Üreten ve üretimden vazgeçmeyen, çalışkan insanların memleketi Mut’ta yaşıyoruz. Ülkemizin Akdeniz’den İç Anadolu’ya geçiş kapısı Toroslar’ın eteğinde memleketimize sahip çıkıyor, yaşadığımız toprakların kıymetinin bilincinde olarak memleket nöbetimizi gönüllü olarak yerine getiriyoruz.

Zeytin üretiyoruz. Ülkemizin her köşesine zeytinimizi ve zeytin yağımızı tanıtmak için çabalıyor, 10 milyonu aşkın zeytin ağacı varlığımızla ekonomimize ciddi katkılar sunuyoruz. Kaysı üretiyor ve ihracat ile yurtdışında ülkemizi temsil ediyoruz. Erik üretiyoruz, sebzenin her türlüsünü sofralara gönderiyoruz. Süt ve süt ürünleri ile hayvancılığımıza katkıda bulunuyoruz Toroslar’ın zirvesindeki nadide çiçeklerin kokularıyla bezeli  bal üretiyoruz.

Çalışıyoruz, üretiyoruz. Memleket ve vatan için gerektiğinde canlar veriyoruz. Dün Çanakkale’de,  Sakarya’da,Yemen’de ne bedeller ödediysek bugün de vatan müdafaası için her karış vatan toprağında bedel ödüyoruz. Gazilerimiz var; yaralı ve gururlu. İşte böylece Mut’ta yaşıyoruz.

“Çok şey mi istiyoruz?” diye sorarken gelin kararı beraber verelim.

Ne mi istiyoruz?

Mesela çocuklarımızı ve sağlığımızı emanet edebileceğimiz doktor ve hastane hizmetleri istiyoruz. Çocuklarımız ateşler içinde yanarken doktor bulamadığımız için, şu kış günlerinde Sertavul Geçidinin karlı zirvesinden aşarak Karaman’a ulaşmaya çalışmak istemiyoruz. Ya da Silifke’ye ulaşmak için tek yönlü dar yollardan geçmeye çalışmak istemiyoruz. Hastane istiyoruz doktoru olan. Doktor  istiyoruz çocuklarımız için, geleceğimiz için.

Memleketin her tarafında yapılan geniş yollara imrenerek bakmak istemiyoruz. Bizim de ulaşım ağlarımızın biran önce yapılıp bitirilmesini istiyoruz.

Ürettiğimiz ürünlerimizi satıp, pazarlayabilecek modern bir hal kompleksi istiyoruz. Yazın sıcağında, hal girişinde yüzlerce metre kuyrukta,  saatlerce  komisyon evlerinin önüne varabilmek için beklemek istemiyoruz. Daha geniş ve binlerce ton ürünümüzü  daha rahat pazarlayabileceğimiz bir hal istiyoruz.  Üreticilerin ürünlerinin ve paralarının güvence altında olacağı, her türlü kötü niyetli kişilerden arındırılmış, denetlenen ve güvenlikli bir merkez olsun istiyoruz.

Şehir içi trafiğinin, şehir giriş ve çıkışlarında evrak kontrolü ile düzenlenemeyeceğini  biliyoruz. O yüzden şehir içi ulaşımın aksamasına sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Yanlış ve hatalı park edenlere, yollara daraltan inşaat ruhsatlarına izin verenlere gereken yaptırımların uygulanmasını istiyoruz. Geniş ve ağır yük taşıyan tırların şehir içinden geçişlerinde onlara refakat eden trafik polislerimizin, aynı hassasiyeti  her zaman şehir içi trafik akışı içinde göstermelerini istiyoruz. Bizler trafik kurallarına uyarken, resmi araçların normal seyir halinde iken kırmızı ışık ihlalleri yapmamalarını istiyoruz. (Polis araçlarının normal seyir halinde iken kırmızı ışık ihlallerine Otogar kavşağında defalarca şahit oldum.)

Çok şey mi istiyoruz?

Seçim dönemlerinde sokaktan, köyden ayrılmayan, vatandaşın evine kadar gelen siyasilerin seçildikten sonra odalarına, makamlarına çekilip kaybolmalarını istemiyoruz. Meclise gönderdiğimiz milletvekillerini sadece parti binasında, belediye makamında, meslek odalarının konforlu salonlarında ağırlayıp, yedirip içirip Ankara’ya uğurlayan yerel siyasi yetkililer istemiyoruz. Bizlerin oylarıyla makam ve koltuk sahibi olanların sonrasında halktan kaçmalarını istemiyoruz. Ankara’dan gelip, kimseye görünmeden, parti binaları ve resmi makamları ziyaret ederek kaçarcasına gidenleri istemiyoruz.

Daha bir çok önemli isteğimiz ve ricamız var ama, şimdilik bu kadarını yazalım.

Çok şey mi istiyoruz?

Değil aslında ama; bu soruları en azından muhataplarının  cevaplandırmalarını istiyoruz.                                                                                                                        

 01.02.2020

                                                                                             MUHAMMET KAYHAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com