Mut İlçemiz

DEPREM

DEPREM
Cemil COŞGUN
Cemil COŞGUN( cemilcosgunmut@gmail.com )
04 Kasım 2020 - 21:46

Seferihisar yandı. Göz göre göre gelen bir doğal afet. Kimse işini düzgün kurallara uygun yapmıyor. Kaderciliği kaderimiz olarak görüyoruz. Yönetenlerin uygulamadaki hatalarının bedelini ölümle ödüyoruz.

İnsan geçmiş hatalardan ders çıkarır. Bizde böyle bir şeyi aramayın. Balık hafızalı da değiliz ama, galiba genlerimizde var unutmak.

Seferihisar yanıyor. Her yan toz duman. Ülke olarak birlikte yanıyoruz. Enkaz altında kurtulmayı bekleyen yığınlarca can. Kimi 15, kimi 8, kimi üç  kimi de yaşlı. Ortak özellikleri insan olmak. Kurtarma ekipleri nakış dokur gibi, iğneyle kuyu kazar, kaşıkla moloz atar gibi çalışıyorlar. Sonuçta kurtarılanlara seviniyor, ölenlere ağıt… Yıkılmış kocaman katlar yaprak misali serpilmiş yatıyor. Dalıp gidiyorsun uzaklara…

Devletimiz yeni yapılanma için 30 milyon ayırmış. Hiç yoktan iyi mi diyeyim?

1999’dan beri toplanan paralar nerede? Yurttaşım; bilmek, sormak, sorgulamak hakkım değil mi?

Diyelim ki kasa boş, para yok. Bu gibi doğal afetler yok dinlemez. Devlet elimde avucumda bir şey yok diyemez. Yerinde dönüşüm projeleri hazırlamalı, vatandaşlarımızın mutlu yaşam hakkını sağlamalıdır.

Her il ve ilçede doğal afet kurtarma ekipleri kurulmalı, eğitilmelidir. Doğal Afet Bakanlığı derhal kurulmalıdır. Mastır planları hazırlamalı Türkiye geneli uygulamalar derhal yapılmalıdır. İnsanlarımızın ölmesi değil ölmemesini sağlamak devletin görevidir.

İşçilerin kıdem tazminatına nasıl el koyarız uğraşını bırakın; gerçek gündeminiz işsizlik, 3600, emeklilikte yaşa takılanlar, bozulan ekonomi, döviz olmalıdır.

Ülkemizin % 46’sı deprem kuşağı içinde, risk altındayız. Ekonomimizin motoru bu kentlerde. Bilimin ön gördüğü 7.4’lük deprem burada meydana gelecek olursa afet zaiyatımız 500 milyar doların üstünde olacaktır. Bile bile lades demenin zamanı değil. Yapılanmaları ovalara değil, dağlara ve yaylalara taşımalıyız.

Yüz yıllarca önce yerleşim yerleri dağlar, ovalarsa ekim ve üretim alanları olmuştur.

Tek başına bu bataklıklardan çıkamayız. Birlik olmak zorundayız. Ovaları kirletmelerden vazgeçmeliyiz.

Güvenlik için dağlara ve yaylalara diyorum.

Cemil COŞGUN

04.11.2020

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com