Mut İlçemiz

DEVRİMCİ DOKTOR YÜKSEL BURKUTOĞLU

DEVRİMCİ DOKTOR YÜKSEL BURKUTOĞLU
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
20 Eylül 2020 - 23:59

16 Eylül 2016 günü aramızdan ayrılan Dr. Yüksel Burkutoğlu’nu 4’cü ölüm yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Aydınlık içinde olsun. Dört yıl önce yazdığımız yazıyı paylaşmak diledim.

“Gülnar’ın bağrından bir doktor çıkar. Gün olur gelir kendi yöresinde Hükümet Tabibi olur. Tek doktor. Köylerden pazara gelirler (Gülnar) Ucuzcu Veli’den alışveriş, bir yerleri ağrıyan doktora uğrar. Muayene olurlar. İlaç verir. Köyüne mutlu dönerler.

Bütün köyler onu tanımıştır. Gün olur Gülnar’a devrimciler gelir. Çoğu yoldaşlarıdır. Gülnar’ın nohutu vardır. Bağları vardır. Ama ille nohutu çok önemli. Ama nohut para etmez. Borsası yoktur. Birileri gelir yok pahasına alır gider.
Gülnar’ın nohutu pazarlanacaktır. Devrimciler bir komite kurar, köy  köy dolaşırlar. Günler, aylarca ziyaretler yapılır. Tarlada, iki göz evlerde. Gün gelir Gülnar’da bir miting düzenlenir. Köylerden tek tük, derken beş bin kişi alanda toplanır. Jandarma komutanı Kaymakam’a gider.
“Efendim, bizim haberimiz vardı, ama bu kadar beklemiyorduk. Binlerce köylü bir araya geldi. Miting yapacaklarmış.“
“Öyle mi? Askeri getir, hükümet konağını korusunlar. Birkaç asker de şöyle sivil giyinsin baksın, bir iki fotoğraf istiyorum.“

Gülnar meydanında beş bin kişi bir araya gelmiştir. Nohut anlatılır, üzüm bağları anlatılır. Tüccar, aracı anlatılır. Gülnar köylüsü bilinçlenir. Haykırırlar, “Nohut bizim ekmeğimiz, yok pahasına verenin…”
O gün miting olaysız dağılır. Komutan araştırır, ele başını arar. O zaman CHP’nin önderlerinden birisinin de beyanı esas alınır.
Elebaşı Hükümet Tabibi Dr. Yüksel Burgutoğlu doğuya sürgün edilir. Rivayet edilir ki; o malum kişiye Dr. Yüksel Burgutoğlu kırgın gitmiştir.

Nohut mitinginden sonra devrimciler: “Artık maya tutmuştur. Devrim başlasın” derler, eylem başlar.
Devrimcilerin yoldaşı Dr. Yüksel Ağabeyleri artık Hakka yürüdü.
Onu uğurluyoruz.
Aydınlık içinde olsun.”

Kaynak: Hayrettin Sütlüoğlu (o yılların devrimci çömezlerinden)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com