Mut İlçemiz

DUYGUSAL ZEKA VE ÇOCUKLUK

DUYGUSAL ZEKA VE ÇOCUKLUK
Havva UYAR
Havva UYAR( havva.uyar@hotmail.com )
YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENDİĞİM BİR ŞEYLER VAR
19 Aralık 2020 - 23:10

Çocuk deyince aklıma “saflık” gelir. Henüz maskelerin oluşmadığı, sıfatların anlamsız olduğu bir zaman dilimidir çocukluk…

Çocuk, arkadaş seçerken annesi babası kimdir, parası var mıdır, nerede okuyor, köylü mü kentli mi diye düşünmez. Cinsiyetine bakmaz, hesap yapmaz. Nasıl bir mahallede oturuyor, umurunda olmaz. Seçim yaparken daha çok beden dilini kullanır. Yakınlaşır, gülümser, belki bir şeyler verir ve kendi alanına davet eder. Sezgiler ön plandadır. Birlikte  keyifle zaman geçirebilir miyim? Oyun oynayabilir miyim? diye düşünür. Basitçe söylersek o an’da yaşar. O nedenle hisler ve sezgilerle karar verir. Bu kararlar da dönülmez değildir. Sonsuz seçim hakkı vardır. Eğer hoşuna gitmezse  vazgeçer yeniden seçim yapar. Düşünebiliyor musunuz? Sonsuz seçim hakkı nasıl da bir özgürlük tanır çocuklara…

Henüz zihinleri geçmişin korkusu,  geleceğin kaygılarıyla dolmamıştır. Zihin an’dan işler. Hesaplamaz, kıyaslamaz, yargılamaz… Bu yüzden otomatik düşünce kalıpları oluşmamıştır. O öyleyse bu böyledir diyemez.  Spontan gelişir ve keyif vardır, neşe vardır, şefkat vardır… Sevginin sınırsız halleri vardır. Yapmacık olamaz, sevmiyorsa seviyorum diyemez, istemiyorsa oyuncağını paylaşmaz. İçinden geleni söyleyebilir karşısındaki üzülür mü diye düşünemez. Bütün derdi kendini ifade edebilmektir. Çıkar nedir öğrenmemiştir. “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.” Atasözünü hiç duymamıştır.  

İlk çocukluk dönemi genel olarak böyledir. Farkında mısınız bu dönemler, sağlıklı gelişen her çocuğun kendini bütün doğallığıyla ifade edebildiği; duygu ve düşüncelerini sözel ya da davranışsal  olarak ifade edebildiği “Duygusal Zeka”larının geliştiği çok kıymetli bir dönemdir.

Peki ne oluyor da değişiyor çocuklarımız?

Büyüdüklerinde duygularını saklamayı, her düşündüğünü söylememeyi, davranışlarının ortama uygun olması gerektiğini öğreniyor.  Toplumun değerleri, inançları ve  yaşam kültürüyle uyum sağlamak zorunda bırakılıyor.

Çocuklarımız önce ailede, ardından okulda ve çevrede biçimlendirilmeye başlıyor. Parklardaki farklı biçimlere sokulan ağaçlar gibi budanıyor. Doğasındaki gelişmeye bakılmaksızın sanki kolu bacağı koparılır gibi kesiliyor. Daha az büyüyor, daha az çiçek açıyor ve daha az meyve veriyor.  Meyveleri de kokusuz, tatsız ve yavan olabiliyor. Eğittiğimizi  sandığımız çocuklarımız artık ne istediğinden emin olmayan ama uyum sağlayan, sorun çıkarmayan; sormayan, sorgulamayan fakat  kendine yabancı; başarılı ama mutsuz bireylere dönüşüyor. Tam da bu kapitalist sistemin istediği gönüllü kölelere dönüşüyor. Özgünlük, doğallık, spontanlık, yaratıcılık gibi özellikler bir çoğunda yok oluyor.

Tabi ki her aile çocuklarını daha iyi bir geleceğe hazırlamak ister. Onların daha iyi eğitimler alarak gelecekte başarılı ve özgüveni yüksek bireyler olmasının özlemini çeker. Görülüyor ki mevcut eğitim anlayışıyla çocuklarımızı mutlu, başarılı, özgüvenli, yaratıcı bireyler olarak eğitmekte yetersiz kalıyoruz.

O halde ne yapalım ki çocuklarımız mutlu, başarılı, özgüvenli, yaratıcı bireyler olabilsinler?

Bir düşünür:

“Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,

On yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik,

Yüz yıl sonrayı düşünüyorsan, insan yetiştir.” demiştir.

 Eğitim uzun soluklu bir süreçtir. Ancak sabırlı olanlar meyvesini görebilir. Ülke olarak bütün toplum ve bireyler topyekün bir mücadele ve  işbirliği içinde,  uzun soluklu politik ve ekonomik çözümler geliştirebilmek gereklidir. Sosyolojik ve psikolojik boyutlarını da atlamadan bütünsel çözümler üreterek  eğitimde istenilen sonuçları elde edebiliriz. 

Devam edecek…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com