Mut İlçemiz

ENERJİ… TERÖR… BİLİM

ENERJİ… TERÖR… BİLİM
Mehmet ÜNLÜ
Mehmet ÜNLÜ( nurselmersin@hotmail.com )
BİZİM MEMLEKET
30 Nisan 2019 - 17:15

Köklü bir tarihe, zengin bir kültüre, enerjik bir toplum yapısına, stratejik bir coğrafyaya sahip olan güzel ülkemiz Türkiye, bizim memleket. İsmi meşhur nice mücadele insanları kadar, ismi meçhul nice cefakar,vefakar  gönül insanının yurt edip bizlere emanet ettiği  her karış toprağında şehit kanı olan bir  ülke. Toprakları kazıldıkça çok sayıda medeniyet kalıntılarına rastladığımız köklü bir tarihe sahip olan ülke.” Dört kitabı insanlıkta bulanlar/İlim deryasında kaptan olanlar/Nice hükümdarlar nice sultanlar/En sonunda toprak olup gittiler.” *   Şair ne güzel demiş. Topraktan gelen insanın tekrar toprak olması, bu doğanın vazgeçilmez bir gerçeği aslında. Ama ne hikmetse insanoğlu ölümü biraz zor kabulleniyor. Yaşadığı dünyayı kana bulamaktan, yok etmekten de hiç çekinmiyor. Oysa Allah bir ayetinde; “Biz insanı mükemmel bir şekilde yarattık”.. Demiyor mu?

Anadolu coğrafyasında, yaşayabilmenin, can ve mal bedelini fazlasıyla ödeyen atalarımız, yetmemiş olacak ki, hala bu ülkede varlığımızı sürdürebilmenin can ve mal bedelini ödemeye devam etmekteyiz. Her gün yeni bir şehit haberi ile yüreklerimiz parçalanıyor. Yeni anaların, babaların, gardaşların yüreği ne ateşler düşüyor. Her gün başka başka ocaklar yanıp kül oluyor. Dün böyle olmuş, bugünde, yarında böyle olacak. Çünkü Anadolu Coğrafyasında yaşayabilmenin, sonsuza dek kalabilmenin ağır bedelleri var. Bunun a en büyük sebeplerinden birisi “stratejik bir coğrafyada”  yaşıyor olmamız. Ülkemizdeki bölücülük hareketlerini  ve terörü  doğru olarak anlamanın yolu,enerji,strateji ve buna bağlı milletler mücadelesini  iyi tahlil etmemiz gerekir..

“Tarım toplumu döneminden  sanayi toplumunun başlangıç yıllarına kadar Doğu’nun toprağa dayalı zenginlikleri Pekin’den başlayıp İstanbul’a oradan da Avrupa’ya ulaşan tarihi İpek Yolu üzerinden taşınmıştı.Ticareti,kültürü,üstün idarecilik ve teşkilatçılık özellikleriyle birleşip işleyen Türkler Avrasya coğrafyasında büyük devletler, üstün medeniyetler kurmuşlardır.Avrupalıar’ın deniz yollarını devreye sokması İpek Yolu’nun önemini kaybetmesine ve bu da diğer önemli sebeplerle birleşerek Türk devletlerinin zayıflamasına, hatta yıkılmasına sebep oldu”**

Bugün Ticaretin (kömür ve petrol)  deniz ve demiryolları ile taşınıyor olması her ne kadar Türkiye’nin ekonomik ve siyasi açıdan önemini düşürmüş olsa da, güçlü kalabilmenin vazgeçilmez unsurlarından olan enerji açısından üretici ülkelerle tüketici ülkelerin tam ortasında bulunduğu nazik bir bölgede doğal bir enerji köprüsü konumundadır. Bu da ciddi tehlikelerin ilk adresi olma özelliğini taşımaktadır. Bu hassas durumun bugün için bize faturası bölücü terör olarak karşımıza çıkmaktadır. Güçlü bir ülke olamadığımız sürece bizleri rahat bırakmayacakları kesin.

“İnsanlığın doğal gelişim sürecini kesintisiz sürdürebilmek ancak ve ancak enerji ile mümkündür. Diğer taraftan, milletlerin kendi aralarındaki var olma ve egemen olma yolundaki mücadeleleri enerji kaynaklarının kontrolünü ve enerjiyi en etkin ve ekonomik şekilde kullanma gayretlerini bir yarış hatta bir savaş haline getirmektedir”

“ll.Dünya Savaş’ından sonra deniz yollarının kontrolünü ele geçiren ABD, ihtiyaç duyduğu enerjinin kaynaktan kullanıldığı yere, güvenlik içinde ulaşması için dünya çapında askeri ve ekonomik stratejiler ve politikalar geliştirmekte ve gerektiğinde savaşı bile göze alarak gücünü önümüzdeki yüzyıla taşımak istemektedir. Enerji yollarının kontrolü bir ülkenin küresel bazda süper güç olmasının vazgeçilmez şartıdır.”   Bugün için bunun anlaşılabilir en  açık örneği ,haberlerde izlediğimiz ,“ABD Başkanı Donald Trump,un  Suudi Arabistan Kralı ile yaptığı telefon görüşmesinde para istediğini ve “Sizi savunmak için yırtınıyoruz” dediği  sözlerdir..

Türk milleti olarak şunu çok iyi bilmeliyiz ki, bugüne ve yarınlara sahip olabilmenin temel şartı enerjiye sahip olmaktır. Bununda şartı bilim ve teknolojide en ileri olabilmektir. Anadolu coğrafyasında ayakta kalmak istiyorsak, nükleer ve uzay teknolojilerine mutlaka sahip olmalıyız. Memleket isterim,/Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun,/Kuşlarin, çiceklerin diyarı olsun. (C.S.Tarancı)

Saygılarımla Mehmet ÜNLÜ-30.04.2019

*Müslüm Dalkılıç

**Kazım Ütük

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com