Mut İlçemiz

ERMENEK GÖRMELİ’DEN TURKUAZ GÖLÜNE BAKTIK

ERMENEK GÖRMELİ’DEN TURKUAZ GÖLÜNE BAKTIK
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
18 Haziran 2019 - 14:04

Bir Pazar sabahı daha uykular yarı bölünerek yola çıkıldı. Çamdüzü, Gökbelen, Gülnar’da sabah çayı içildi. Köseçobanlı, Bardat Pazarı, Moca Geçidi’nde yokuş aşağı virajlar, derken Mersin- Karaman sınırında;   ERİKLİ Deresi’ni  geçiverdik. Sonra tekrar virajlar, yokuş yukarı tırmanmak, geldiğin yerleri Ermenek Olukpınarı köyünden izlemek. Belkaya Zirvesinde rakım 1500’lerde aşağılara bakmak. Birden karşımızda gölle karşılaşmak.

Araçlardan iniyoruz. Doyasıya aşağılara bakıyoruz. Uzayıp  giden Turkuaz Gölü. Bir zamanlar birkaç çayın birleşerek oluşturduğu Ermenek Çayı yatağı sularla dolmuş. Gölün içinde yavaş, yavaş başlayan buharlaşmayı görüyoruz. Karşıda Ermenek ve Mut yolu. Aşağılarda su altında kalan Görmeli Köyü.

Tekrar aşağılara doğru aracımız iniyor. Biz sola sapıyoruz. Kazancı – Anamur levhası var. Bir süre sonra Zeyve pazarına ulaşıyoruz. Bir çok yerde olduğu gibi levhalar asılmış. Yayla Pazarı diyorlar. 500 yıllık Zeyve pazarı adını silmek istiyorlar. Ne kadar hevesliler.  Zeyne’yi Sütlüce yapmak, şimdi daha iyi anlıyorum; şu Tunceli, Dersim ad koyma yarışını.

Zeyve pazarı girişinde araçlarımızdan iniyoruz. Rehberimiz Ümit Halit Üçyıldız, değirmen yıkıklarının arasından suyun gözüne giden patika yola yönlendiriyor. Patika yoldan ilerliyoruz. Suların sesi geliyor, sonra suları ve dereyi görüyoruz. Patika yolları biraz daha kolaylaştırsalar daha güzel olacak. Sulardan, taşlardan hoplaya, zıplaya suyun gözüne ulaşıyoruz.  Kış aylarında fışkıran sular biraz çekilmiş, ama hala nemli toprak gözüküyor. Az ilerde ağaçların, taşların, kayaların altından bungur bungur suların çıktığını görüyoruz.  Zeyve suları aşağılara doğru akıyor. Şelaleler oluşturuyor.

Ağaçların altından, kayaların arasından Pazar yerine doğru gidiyoruz.

Bu gün pazaryeri üniversite sınavı nedeni ile sakin gözüküyor. Komşu köylerden Kazancı’dan üreticiler gelmişler. Çilek, kiraz, salatalık, domates var. Fırının basından dumanlar türüyor. Pazarcı Bahar Teyze kurularını, baharatlarını, kendi ürettiği tohumlardan domates, biber, patlıcan ilişelerini, fidelerini satıyor. Domates fidesi alıyoruz. Yerli ince kabuklu, mor, pembe domateslerin fidesi canlı gözüküyor.

Öğle olurken bir saatlik bir gezintiden sonra tekrar yola çıkıyoruz. Görmeli Köprüsü baraj altında kalmış, Görmeli Tünelinden geçiyoruz. Tünel ucunda aşağılara giden vadiyi izliyoruz. Aracımız yokuş yukarı tırmanmaya devam ediyor. Turkuaz Gölü sol yanımızda kalıyor.

Ermenek içine girmeden çevre yolundan Turkuaz Gölü mesire alanına gidiyoruz. Belediye Sosyal tesislerinde kavurma balıktan oluşan yemeğimizi yedik. Hevesle aşağı marinaya indik. Nadire Kanyonuna gidecektik. Hava birden bire bozdu. Daha önce giden tekneden haber geldi. Dalgalar büyümüş, yağmur başlamış. Tekne turuna çıkamadık. Tesislere çıkıp, ikram edilen çaylarımızı içip yukarı şehir merkezine çıktık.

Maraspoli Mağarasının önlerine gittiğimizde, mağaranın kapalı olduğunu üzülerek öğrendik. Daha önce gittiğimizde görmüştük. Bir mağara içinden eğilerek yürüyorsun. Yola girdinmi çıkmak yok. Suyun gözüne ulaştığında mutluluk duyuyorsun. Sonra teker teker çıkıyorsun. Coşkun akan sular, aşağılara doğru hızla akıyor. Ermenek’in ilk elektriği, bu su ile çalışan hidroelektrik santralinden uzun süre elektrik üretilmiş.

Poyraz Doğa Gezginleri çevrede yer alan tarihi evleri gezip, Tekke Parkında çaylarını, kahveleri içtiler. Seyir terasından Turkuaz gölüne başka bir açıdan baktılar.

Nil Astronot aya ayak bastığında, heyecanla yürümeye başlar. Bakar ki omzunda tehlizi ile birisi gitmekte, sorar:

“Sen kimsin, nereye gidiyorsun?”

“Ben Ermenekliyim, birkaç yıl önce iki Gülnarlı geçmişti. Eğer ektikleri bağlar üzüm verdi ise, tak tak helvası yapacağım.”

Astronotun hevesi boğazında kalır. Hızla ilerler gider. Rivayet bu ya, söylence bu ya. Biz de Ermenek’e gelmişken pekmezden yapılan Ermenek Toros Helva fabrikasına uğradık. Tak tak helva, şekersiz üzümden yapılan pekmez helvası, üzümden yapılan köpük helvalarımızı aldık. Masalarında yer alan tak tak helvanın tadına baktık.

Gün kindi olurken, Ermenek’ten ayrıldık. Artık Ermenek – Mut yolu birkaç yer hariç yapılmış. Dönüşte Gezende Barajını yukarılardan izledik. Oralara da balık çiftlikleri kurmuşlar. Ermenek Suyu aşağılara indikçe barajlar yapıp, elektrikler üretmeye devam etmişler.

Hamam önü köyü yakınlarında Suçatı denilen yerde Ermenek Çayı ve Göksu Çayı birleşerek Göksu Nehri olarak akmaya başladığını gördük.

Yörede bir bilmece var.

“Eğri gider, büğrü gider, Silifke’ye doğru gider.”

Yanıtı ise bilin bakalım nedir?

Mut’a girişte Aydoğanlar Zeytinyağı fabrikası önünde mola verildi. Zeytin, zeytin yağları, bulgurlar alındı.

Kültür gezisine Ankara’dan TRT Yönetmeni Nevzat Üçyıldız, Erdemli Ayyıldız Gezginleri yöneticileri de konuk olarak katıldılar.

Silifke’den çıktığımız saatlerde, tekrar Silifke’ye ulaştık. Bir pazar kültür gezisi daha sona erdi. Poyraz Doğa Gezginleri siz sağ olun. Sağlıkla yürümeye devam edin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com