Mut İlçemiz

EV TUTUKLULUĞUNDA DÜŞÜNDÜKLERİM

EV TUTUKLULUĞUNDA DÜŞÜNDÜKLERİM
Nihat MUSTUL
Nihat MUSTUL( nmustul@hotmail.com )
YAZARIN KALEMİNDEN
01 Nisan 2020 - 18:58

Hiç yaşamadığımız ağır günlerden geçiyoruz. Kimimiz az kimimiz tümüyle, evlerde tutukluyuz. Kendimiz ve de herkes için bu. Eminim ki sizler de benim gibi nice şeyler düşünmüşsünüzdür, düşünüyorsunuzdur bu zor günlerde.
Düşündüklerim ayrı, yaptıklarım ayrı elbette. Bu işi biraz da fırsata çevirip neler yapmadım ki!.. Ama yaptıklarımı değil, düşündüklerimi paylaşmak istiyorum sizlerle. Sırayla şöyle:
1- Alışık olmadığımız yoğun bir sıkıntı çekeceğimizi, bu sıkıntıyı nasıl atlatacağımızı, evde kaldığımız sürece neler yapabileceğimi düşündüm.
2- Çinlilere en aşağılık sözleri söyleyen bencil, sevgisiz, kara cahilleri düşündüm.
3- Ev içindeki ilişkileri, kalabalık aileleri, suskunlukları, kavgaları düşündüm.
4- İnsanların dört duvar içinde patlama noktasına geldiklerini düşündüm.
5- Ne olursa olsun, sabırlı olmak gerektiğini düşündüm.
6- Kendimi sık sık tutukevlerindeki (hapishane) insanların yerine koydum. Biz evde bile beş on günde böyleyken, onlar nicedir diye düşündüm.
7- Bu iş biraz uzarsa, giderek ürkek birer topal ördeğe dönüşeceğimizi, çarşının yoluna sokağına bile yabancılaşacağımızı, çarşıya ilk çıkışımızı düşündüm.
8- Çarşıyı, arkadaşlarımı, dağları ne kadar özlediğimi düşündüm.
9- Ertelediğimiz Mut Çıtlık etkinliklerini düşündüm.
10- İşsiz kalan, daha da kalacak olan emekçileri düşündüm.
11- Sağlık emekçilerini düşündüm.
12- Bilime değil, duaya sarılanları düşündüm.
13- Bu salgının arkasından dünya nereye savrulacak, ekonomik, sosyal ve siyasi yapılar nasıl şekillenecek, bizi neler bekliyor, bunları düşündüm.
14- Mut’taki bahçecileri ve sebzecileri, bunların üretimlerini, yarın ürettiklerini nasıl satacaklarını düşündüm.
15- Evde kala kala nelere alışacağımızı, nelere katlanacağımızı, nelere susup kalacağımızı, belki de gönüllü gönüllü kafeslere razı olacağımızı düşündüm..
16- Bütün bunların insanları daha bir bilime yönlendireceğini, toplumların dinden değil de dincilikten, yobazlıktan uzaklaşacağını düşündüm.
17- Ve yine, insanların tüm yaşadıklarını daha iyi sorgulayacağını, daha aydınlık, daha özgürlükçü ve daha emekten yana bir düzen için umutlarını artıracağını ve de gereğini yapacağıııııını düşündüm.
18- Kaç ülkenin yöneticilerini devirir bu salgın, bunu düşündüm.
19- Vurdumduymazları düşündüm.
20- İnsanı, insan ilişkilerini düşündüm ve gözlemledim. Böyle zor günlerin kimisini daha da kör, sağır ve bencil ettiğini düşündüm.
21- Benim gibi yüreği kafeslere sığmayan özgürlükçü, aykırı, uçarı insanları düşündüm.
22- ….
23- ….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com