Mut İlçemiz

GOCA OBADA DÜĞÜNE GİDELİM DEDİK

GOCA OBADA DÜĞÜNE GİDELİM DEDİK
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
27 Mart 2019 - 10:38

Mut Göksu Köprübaşı köyü deyince eski adı akla gelir. Goca Oba. Abidin Goca Korucuk Köyünü kurar , adına Bahçe Obası derler. Kardeşi Halit Goca ise Oba nın bir kısmını alır. Kravga ya gider. Kravga Beylerinden Göksu nun kenarında bir yeri alır, obayı oraya yerleştirir. Onlara değişik yerlerden gelen obalar katılır. Oranın adı da Goca Oba olur.

Biz de yeğenimiz Döndü Doğan ‘ın  düğünü için Goca Obaya gidelim dedik. Bir ikindi vakti Silifke den yola çıktık. Mut’a ulaştığımızda Mağaras önünde gölgeyi gördük. Karşımızdan güneş gelmesin diye Ermenek yoluna saptık. Kadıköy, Hamam derken, “ ERİK KENTİ GÖKSU           levhasını gördük. Hem sağa gidince Mağaras önünde Suluca İn yolunu buluverdik.  Karşımızdan tek, tük araçlar geliyordu. Yukarı çıktıkça , Göksu vadisi aşağıda kaldı. Karşımızda Alahan, Dağpazarı Dağları, sonra Sertavul beli gözüküyor. Dandı da rüzgar gülleri dönmeye devam ediyor. Hocantı ve aşağılara akan Göksu nehri kıvrım, kıvrım gözüküyor.

Bir den karşımıza güneş çıkıyor. Eşen, Kravga, bahçelerde hummalı çalışma başlamış. Kravga da Komünist Parti Belediye başkan adayı Devrim Şimşek ile karşılaşıyoruz. Birlikte Uğur Şimşek ‘in kahvesinde bir çay içiyoruz.  Başarılar dileyip, yolumuza devam ediyoruz.

Bir zamanlar kasaba olan Göksu artık mahalle olmuş. Yollar bakımsız. Çukurları hoplaya, zıplaya geçiyoruz. Köprünün başında Pazar kurulmuş. Gün bitiminde pazarcılar toparlanmaya başlamışlar.

Düğün evine ulaştığımızda hazırlıklar devam ediyor. Gelin kız Karaman’ dan geliyor. Baba evinden çıksın istemişler. Onları beklerken, yemekler geliyor. Düğün keşkeği, topalak, kuru fasülye… Düğün yeri değişmiş. Okul önünde düğün yapılırken, düğünde kavga çıkınca , Muhtar düğün yerini Top Sahasına almış. Eski köy arkasında seksenli yıllarda yapılan Saha  düzenlenerek düğünler artık orada yapılır olmuş.

Goca Oba da düğün zor. Karaman, Mut, Silifke, Antalya, Milas, Nazilli(Alamut) den akrabalar akın, akın gelmişler. Oturacak yer kalmamış. Çalgılar çalınca herkes oyuna çıkıyor. Sade Demir ve Hasan Şahin düğün orkestrası olmuş.  Adet yerini bulsun. Gelin, damat dans derken, oyun havaları. Mengiler oynanıyor. Halaylar çekiliyor.

Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz onur konuğu olarak gelmiş. Takılar takılıyor. Sonra mengiler oynanıp, halaylar çekiliyor. Göktepe ye kar yağmış. Oradan esinti gelmeye başlıyor. Esinti ile birlikte rüzgar çoğalıyor. Araçlarına binen düğün yerini terk etmeye başlıyor.

Goca Obaya bir kültür merkezi gerekli, oyunları, tiyatroları sazı, sözü, alt yapı var. Eğlenmeyi seven toplum var. Ama eksik olan bir kültür Merkezi. Düğünlerini, eğlencelerini yapabilecekleri bir alan istiyorlar. Yerel yönetimlere görev düşüyor. Komşu köylerin de yararlanacağı bir kültür merkezi.

Bizler konuk olarak kalacağımız Dayım oğlu Safi Er in evine varmadan poyraz patlıyor. Sobalara odun atılıyor, içeri ısınıyor.

Sabahleyin güneş doğunca çevre de bir hareketlilik devam ediyor. Goca Obada öğleye hayır lokması var. Sonra Döndü Kızın baş bağı bağlanacak. Kazanlar kuruluyor. Biz köyden ayrılıyoruz.

Öğleden sonra Döndü Gelin in cem evinde ikrarı alınıyor. Baş bağı bağlanıyor. Alevilik yoluna adım atıyor. Damat Deniz Taş ile dede nikahları, sonra resmi nikahları kıyılıyor.

Ne diyelim : Bir ömür boyu mutlu olsunlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com