Mut İlçemiz

GÖKBELEN YAYLASINDA TİYATRO SEVİNCİ

GÖKBELEN YAYLASINDA TİYATRO SEVİNCİ
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
10 Temmuz 2019 - 20:02

“Gölgeli olur Gökbelen’in çınarı
Elinde olur yiğitlerin hüneri vay
Sana derim sana Gayfeli pınarı
Benim Aslı’m pınarından içti mi vay “

Mersin Büyük Şehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu , yaz sezonunda Yaylalara turne düzenliyor.

21 Haziran da başlayan turne,  1 Ağustos ta bitiyor.  Köy Seyirlik Oyunları kapsamında bir Köy Düğününü canlandırıyorlar.

Bir seyyar araç ve otobüs ile yola çıkmışlar. Hafta sonları Çamlıyayla dan, Anamur’a, Gülnar, Mut, Silifke, Erdemli, Mersin yaylalarında yaşayan topluma sanatı yaşatmak, bir saatlik bir zaman içinde tiyatro gösterisi ile o insanlara ; TİYATRO SEVİNCİni yaşatmak.

Gökbelen de yedi oluklu Gayveli Pınarı yanında, çınar ağaçlarının altında  köy meydanında, kurulan sahne, sandalyelerde, tümsek yerlerde kümelenen çocuklar, kadınlar ve kocalar. Bir akşam bir araya geliyorlar. Tiyatro izliyorlar. Eğleniyorlar, gülüyorlar. Oyunun akışı içinde içleri burkuluyor. Kızıyorlar, sonra gülümseme  yayılıyor. Bundan daha güzel ne olabilir ki; işte yerel yönetimlerin sanata  bakış açısı. Salonlardan , köylere, yaylalara uzanan sanat aşkı.

Yaz sıcağında, hazırlıklar, 150- 200 km. yol ve ardından kurulan sahnede oyun oynamak. Hazırlıklar uzun sürüyor. Ama tiyatro oyunu 1 saat dilimi içinde mesajlar vermek, topluma yaşama sevinci vermek. Dokunmak yaşama. Geleneksel yaşam içinden, çağın yaşamına geçiş.  Yazarı , çizeri, oyuncusu, sesçisi, yönetmen, izleyicilerden oyuna katılanlar, ayrı bir renk veriyor.

Gökbelen Yaylasında önceden bir iletişim kurulmadan, birkaç saat içinde bir araya gelen insanlar. Demek ki, eksik olan yörede yer alan sivil toplum örgütleri ile iletişim kurulsa, daha çok ses getirecek. Verilen emekler, daha karşılığını bulacak.

Bir gün sonra, insanlar bir birine diyor ki;

“ dün tiyatro varmış, sen gördün mü ?

“ evet çok güzel, kahvede olan amcam söyledi. “

“ keşke haberimiz olsa.”

Gökbelen’de gündem, tiyatro izleyenler, izleyemeyenler kahvelerde, evlerde söyleşiler içinde yer almaya devam ediyor.

Bu konuşmalar uzayıp gidiyor. Sanatçı her zaman seyirciyi sever, bire bir iletişim ile sahnede  daha canlı, içten oynar. Alkış ister, beğeni ister. Seyirci, sanatçı bir araya gelmesi en güzel olandır. Bu seyircilerin bir çoğunun ilk defa tiyatro izleyeni ise daha mutlu olur. Onun gidemediği tiyatro , bu kez ayağına gelmiştir.

Birkaç yıl önce Antalya’da Akçaeniş köy etkinliğinde gördüm. Büyük bir tır geldi. Üzerinde Antalya Büyük Şehir Tiyatrosu yazıyordu. Alanın bir ucuna yerleşti. Önce sahne oluştu. Ses düzeni ortaya çıktı. Onu takip eden bir jeneratör vardı. Tiyatro oynadı, saz, ve ses sanatçıları konserler  verdi. Bine yakın izleyici, rahatça izlediler.

Dileriz Mersin Büyük Şehir Belediyesi Tiyatro Topluluğunun da özellikle Köy gösterimlerinde kullanılmak üzere  bir gezici sahneli Tır ı olur. Bu araç özellikle yaz aylarında yayla , köy şenliklerinde de yararlı olur. Sesçi, ışıkçı firmalara yüklü ödeme yapma zorunluluğu da ortadan kalkar. Bir zamanlar Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Mustafa Akaydın yapmışsa, bunu Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Vahap Seçer neden yapmasın?  

Tiyatro Grubunun Genel sanat yönetmeni : Ahmet Aksoy. Oyuncular: Güvenç Gümüş, Ümit Adıgüzel, Özgür Ahmet Gönenler, Eda Etike, Tolga Manyer, Ekrem Şenel, Zuhal Hacıoğlu, Fatih Selçuk, Mahir Okdemir, Gülhatun Kutlay, Ahmet Aksoy, Eren Demirel, Gökhan Şimşek, Bülent Kızıldağ’a emekleri , yürekleri ile oyunu içten duygular ile izleyicilere sundular. Emeklerine sağlık.

Bundan sonra izleyecek olanlar için de  tiyatro turne programını sizlerle paylaşmak istiyorum. İlgi ile izlemeniz dileği ile.

12.7.2019 Cuma : Yenikaş(Aydıncık)

13.7.2019 cumartesi : Cumhuriyet Mahallesi (Aydıncık)

14.7.2019 Pazar : ÇALTIBOZKIR – Silifke

19.7.2019 Cuma : Resul (Merkez )

20.7.2019 Cumartesi : Kuzucubelen(Merkez)

21.7.2019 Pazar : Tepeköy( Merkez)

26.7.2019 Cuma : Takanlı(Merkez )

27.7.2019 Cumartesi : Çevlik (Merkez )

28.7.2019 Pazar : Beylice (Tarsus)

2.8.2019 Cuma : Boztepe ( Tarsus)

3.8.2019 Cumartesi : Fakılar ( Tarsus)

4.8.2019 Pazar : ÇAMALAN ( Tarsus )

16.8.2019 Cuma : SERTAVUL (Mut )

17.8.2019 Cumartesi : KÖSEÇOBANLI  ( Gülnar )

18.8.2019 Pazar : Elvanlı (Erdemli)

23.8.2019 Cuma : Karalar Bahşış (Anamur )

24.8.2019 Cumartesi : Karadere ( Anamur )

25.8.2019 Pazar : Aydınlar ( Erdemli )

30.8.2019 Cuma : KAYRAK  ( Gülnar )

31.8.2019 Cumartesi : DAĞPAZARI (MUT)

1.9.2019 Pazar : Esenpınar ( Erdemli )

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com