Mut İlçemiz

GÜZEL TÜRKÇEMİZ / 1

GÜZEL TÜRKÇEMİZ / 1
Konuk Yazar( bilgi@mutilcemiz.net )
25 Ağustos 2020 - 8:53

Dil bir ulusun temel direğidir. Dilini tanımayan ulusunu da tanımaz. Dilini sevmeyen ulusunu da sevmez. Bu gerçeği çok iyi bilen yüce önderimiz Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atarken dilimize özel bir önem, özel bir yer ayırmıştır.

Bu gerçeğin gölgesi altında ben bu yazımda Türkçemizin özelliklerinden, güzelliklerinden söz edeceğim: Doğaldır ki böyle sınırlı bir yazıda özgün dilimizin tüm özelliklerini anlatabilmiş olmayacağım. Şöyle bir değinip, biraz da dikkatinizi çekeceğim:

Dünyada sekiz milyon dil var. Aşiret dilleri hariç. Bu demektir ki dünyada sekiz milyon millet var. Bu dillerin içinde en seçkini, en bilimseli Türkçemizdir. Buraya bir parantez açmak istiyorum: (Böyle dedim diye dilerim kimi kişiler beni ırkçılıkla suçlamaz. Bir kişinin milletini, dilini sevmesi asla ırkçılık değildir. Yeter ki kalbinde tüm insanlığa yer versin. Unutmayalım ki ‘Ne mutlu Türküm diyene!’ sözü yüce önderimizindir.’)

“Sekiz milyon dilin içinde en seçkini Türkçedir.” Sözü bize ait değildir. Ya kime aittir? Bizim dışımızda dünya dil bilginlerine aittir. Şimdi bilimsel bir alanın içine gireceğim. Dilerim boğulup kalmam.

Dilimize Fransızcadan girmiş bir yapım eki var: oloji. Kökeni araştırılsa bu ek Latinceye kadar uzanır. Dilimize girmiştir, oldukça da işlektir. Biyoloji canlı bilimi, psikoloji ruh bilimi demek. Sonuna geldiği sözcüğe bilimsellik katan bu ek Türkçeden başka hiçbir dilin sonuna gelemiyor. Fransızoloji yok; İngilizoloji yok; ama Türkoloji var. Bu ekin olduğu yerde kesinlikle “lok” eki de olur. Bu ek de Latincedir ve dilimizde yaygındır. Sosyoloji varsa sosyolog da var; psikoloji varsa psikolog da var. Sekiz milyon dilin hiçbirinde bu ek yok. İngilizolog yok; Fransızolog yok; ama Türkolog var. Düşünebiliyor musunuz aydın bir kişi ömrünü Türkçeyi incelemeye adıyor.

Türkologların sayısı dünyada oldukça çok. En çok da Rusya’da var. Ben birkaçı le konuştum. Türkçe konusunda ellerine su dökemeyiz.

Şimdi tüm dikkatimizi ayakta tutarak Türkologlara bir kulak verelim: Bir Alman Türkolog’u: “ Bütün dil bilginleri bir araya gelse, insanlık için en ideal, en seçkin bir dil icat etse bu Türkçe olurdu.!”

Fransız Türkolog’u onu bir adım öte geçiyor: “Dünyanın dil bilginlerinin tümü bir araya gelse insanlık için en ideal, en seçkin bir dil icat etse bu Türkçe kadar güzel olamazdı.

Canım okurlarım görüyorsunuz Türkçemizi göklerde dolaştıran biz değiliz. Dünya dil bilginleri: O zaman Türkçemizin erdemlerinden asla kuşku duymayalım.

Çok merak ettiğiniz kanısındayım: Dünya dilleri arasında böylesine seçkin kılan özellikleri nelerdir? Gelecek yazımda.

Ali UYSAL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com