Mut İlçemiz

HAYATA DAİR

HAYATA DAİR
Havva UYAR( havva.uyar@hotmail.com )
YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENDİĞİM BİR ŞEYLER VAR
05 Ekim 2019 - 1:13

Balkonda çiçekleri sularken aklıma hep söylediğim bir cümle geldi. Çocuğumuz evde bir misafirdir, bugün varsa yarın büyüdüğünde kendine yeni bir hayat kurup yuvadan uçacaktır. Eşimiz ise ev sahibidir. Hep yanımızda kalacaktır.(!) O nedenle çocuğumuzun özgürleşmesi, erdemli bir kişilik kazanması, nihayetinde birey olabilmesi için gereken çabayı göstermek ebeveyn olarak hepimizin görevidir. Tabiki eş de çocuğumuz kadar önemlidir. Maddi manevi ilişkiye yatırım yapmak sağlıklı doygun bir yaşamın koşuludur.

Hayatı bunun üzerine kurgularken, son zamanlarda tanıdığım insanların, yakınlarımın sonbahar yaprakları gibi dökülüp gitmeleri; evdeki hane sayısının o veya bu nedenle azalması beni bir taraftan üzerken diğer taraftan derin düşüncelere boğdu.

Aslında misafir olanın sadece çocuğumuz değil, hayatımıza giren eş, anne, baba, akraba vs. herkesin misafir olduğu gerçeğini hatırlattı. Hiç birisi baki değildi. Bir zaman hayatımıza girerek en anlamlı yerinde varlığını gösteriyor, bir zaman sonra da çekip gidiyordu. O halde çok fazla bağlanmak da boşunaydı. Bu çocuğumuz ya da eşimiz, ya da canımız kadar sevdiğimiz anne babamız olabilirdi. Mahallede derdini bölen, varlığıyla seni onurlandıran bir başkası da olabilirdi. Kısacası ömrümüz yettikçe bizimle olan yol arkadaşlarımız vardı. Onlar bize bizi göstermek, iyisiyle kötüsüyle, bütün açık ve gizli yanlarımızı farkettirmek ve dönüştürebilmek için oradaydılar.

Hayat bir tiyatro sahnesiydi. Oyununu hakkıyla oynayan iniyordu sahneden. Yerini bir başkasına bırakarak… Bize düşen de geleni sevgiyle kabul edip, gideni de hakkıyla uğurlayabilmekti. Yargılamadan, olanı olduğu haliyle kabule geçerek…

Hiç bir şeyin sahibi olmadığımızın bilincine varmaktı. Sevdiklerimizin, sıkı sıkıya bağlandığımız maddi manevi değerlerin bir gün elimizden kayıp gideceği gerçeğini bilmek ve zamanı geldiğinde bırakabilmekti. Olana teslim olmaktı.
Hayat, Şimdi’nin Gücü’nü keşfetmekti.

Sevgiyle ve aşkla…
4.10.2019
HAVVA UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com