Mut İlçemiz

HEDEF KOYMAK

HEDEF KOYMAK
Mehmet AKPINAR
Mehmet AKPINAR( mehmet.akpinar33@hotmail.com )
İMBİKTEN SÜZÜLENLER
18 Şubat 2021 - 10:45

“Hangi yolda olursa olsun, çok mesafe kat etmek ister misin?  Yavaş yürü, fakat hiç durmaksızın.”  

Her insanın ve milletin ulaşmak istediği hedefler vardır, olması da gerekir. Ancak, bu emek ister, heyecan ister; azim, irade ve fedakârlık ister. Ve en önemlisi sabır ister.  Bizde en az olan şey ise sabırdır. Çünkü sabrın içinde çile vardır, meşakkat vardır, gerektiğinde susmak vardır.

Heyecandan kasıt, elbette panik ve telaşla, duygu seli içinde hareket etmek değildir; yapılan işi sevmek, çok istemek, başarının lezzetini yüreğinde hissetmektir. Ancak, zaman zaman aklın önüne geçen aşırı hırsın kıskacına düşmemek gerekir. 

Bir düşünür der ki; ”yapılırken heyecan duyulmayan iş başarıya ulaşmaz.” İşinizi zevkle yapmıyorsanız, size heyecan vermiyorsa, inanç ve irade ile sarılmıyorsanız; hedefe ulaşma sabrını göstermeniz zordur. Nice güzel işler, büyük hedefler bu zafiyetten dolayı yarı yolda kalmakta, onca emek heba olup gitmektedir.

Başlamadan başarıya imza atmak, çileye talip olmadan hedefe varmak istemek; kolaycılıktır, anlamlı ve kalıcı da değildir. Başkalarının omuzundan başarı vitrinine oturmak ise bir ahlak sorunudur.

Bir Amerikalı düşünür der ki: ”Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz.”  Motivasyon! Yani insanı harekete geçiren güç!..  Bunun altına çok şeyi koyabilirsiniz;

Aşk,

Kutlu bir hedef,

Para,

Makam, mevki veya güçlü olma tutkusu.

Henüz ilköğretim veya orta öğretim çağındaki bir öğrencinin hummalı çalışması, koyduğu hedefle doğru orantılı iken; bir çiftçinin tohum saçan kolundaki gücü arttıran da hasat mevsiminde alacağı ürünün bedelidir

Ferhat, Şirin’in aşkı uğruna dağları delerken, atalarımızın demir dağları eritip Ergenekon’ dan çıkarak yeniden tarih sahnesinde yerini alması “Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi” için değil mi?

Milleti birlik içinde harekete geçiren güç ise, milli ülküleridir. Başa dönersek; bu da inanç, azim, emek, heyecan ve en önemlisi sabır ister.

Fert olarak, millet olarak hedef koymak gerek!

Hedef KIZILELMA; Kızılelma TURAN’ dır.

@kpınar 170221

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com