Mut İlçemiz

HIDIR ÇAM / SIRRI HAKİKAT (*)

HIDIR ÇAM / SIRRI HAKİKAT (*)
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
01 Şubat 2020 - 16:32

HIDIR ÇAM (DERUNİ) lakaplı ozanın üçüncü kitabı Sırrı Hakikat (Nefesler)  19 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 19.30 da Bodrum Alevi ve Bektaşi Derneği Cem evinde imza gününde tanıtıldı.

İmza günü dolayısı ile Araştırmacı yazar Hasan Harmancı, Dernek Başkanı Cem Yalçın  ve Naciye Bayır konuşma yaparak kitapla ilgili bilgiler verdiler. Kitabım geliri ile öğrencilere burs verileceği önemle vurgulandı.

Hıdır Çam konuşmasında:

“ Deruni Mahlası ile piyasaya çıkan “Sırrı Hakikat” isimli şiir kitabı ile ilgili olarak “İlk şiir kitabım Kanguru yayınlarından Dörtlü şiirlerden oluşan “Yol Yordam”, ikincisi serbest şiirlerden oluşan “Rakımlar Güzelim” adli kitap ve üçüncüsü de tamamı tasavvuf içerikli iki yüzün üstünde nefesin yer aldığı son otuz yıllık tasavvuf yolculuğumun bir özeti olan “Sırrı Hakikat” isimli şiir kitabım oldu. Bu kitabımın içeriği günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan Alevilik inancının da temelini oluşturan Enel Hak felsefesi ağırlıklı. Kitabımız Kanguru Yayınlarından çıktı. Kitabımı Bodrum Alevi ve Bektaşi Derneğine teslim ettim, geliri ile öğrencilere burs verecekler. “

Kitap tanıtımı sırasında ; Hıdır Çam’ın şiir kitabında yer alan 7 nefesi besteleyen İlhan Özçelik ve dernek üyesi Erol Kösedağı hem bu eserleri hem de Alevilik inancında yer alan nefesleri  sazları eşliğinde seslendirdiler.

Daha sonra katılanlar söyleşide soru sordular, katkı sundular.

Dernek Başkanı Cem Yalçın ise;

“Bizim yolumuz 4 kapı 40 makamdan geçer. Buna yola turab olmak derler. Yola turab olunca koşmaya, coşmaya ve kaynamaya başlarsınız  ve etrafınıza ışık saçmaya başlarsınız. Piştiklerinizle el ele, el hakka misali diğer canlara da bilgi saçmaya başlarsınız. Hıdır canımız insanı kamil olma yolunda yola turab olmuş canlarımızdandır. Kendisi bu yolda piştikçe, derinleştikçe bu eserler de ortaya çıkmaya başladı.  Kendisine hem Alevi örgütlenmesine bugüne kadar yapmış olduğu mücadeledeki emeğinden dolayı hem de yola hizmetlerinden dolayı derneğimiz adına teşekkür ediyoruz. “ dedi.

Sırı Hakikat / Nefesleri okuyunca gördük ki; alevi erkanlarının harmanlandığı Şah Hatay, pir Sultan, kul Himmet, Nesimi, Aşık Daimi yolundan giden Derunu karşımıza çıkıverdi.  Hamlıktan, yolda pişmişliğe giden yol. Nesimi den, Hallacı Mansur dan bu yana Enel- Hak , düşüncesi onda günümüze taşınmış. Her alevi örgütünde, her cem evinde olması gereken bir el kitabı. 200 yakın nefes yer almış.  Cemlerde yer alan nefeslerin bir devamı olmuş. Hepsi uyaklı, saz eşliğinde seslendirilebilen nitelikte. Çoğunu da sosyal medyada saz , söz muhabbeti ile  yayınlanmış.

1959 yılında Sivas Divriği ’de doğan Hıdır Çam, 1980 yılında Teğmen olarak mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri ile 1982’de ilişiği kesilen şair Hıdır Çam, YAŞ kararları veya yargı denetimine kapalı işlemlerle TSK’dan ilişiği kesilenlere emeklilik ya da kamuda istihdam olanağı getiren tasarısının TBMM’de kabul edilerek yasalaşmasının ardından TSK’dan Kıdemli Albay olarak emekli oldu.  Bilahare Karadeniz Teknik üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünü bitirdi. Uzun yıllar Bodrum da haritacılık yaptı.  Dağ Sporları Kulübü’nün de kurucuları arasında  yer aldı. Bodrumda yürüyüş yollarının haritalarını çıkararak , onu planlara işledi. (Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte )  Yurt içinde( Nif, Madran, Bolkar Medetsiz , Erciyes, Ağrı ) ve yurt dışında ( Himayalar )  dağlara tırmanışlar yaptı.  Evli ve iki çocuk babası olan yazar, halen Bodrum da yaşıyor.

(*) SIRRI HAKİKAT – HIDIR ÇAM (DERUNİ ) Kanguru Yayınları – Ankara

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com