Mut İlçemiz

İYİCE BATMADAN

İYİCE BATMADAN
Cemil COŞGUN
Cemil COŞGUN( cemilcosgunmut@gmail.com )
24 Nisan 2021 - 16:00

Zor ve çetin günlerden geçiyoruz. Pandemi, ahtapot kollarıyla sarmış bedenleri. Ölüm bir soluk ötemizde. Kedinin fare bekleyişi gibi 7/24 nöbette. 65 yaş üstü aşılarını oldu. Bana bir şey olmaz, mikrop vızgelir bize sevdasındalar.

Ülke genelinde bilime inat kol kola, kucak kucağa labaleb toplantılar, düğünlerde halay çekmeler, ev ziyaretleri… Günde 150 200 insanımız bulaşı yüzünden hayatını kaybediyor hala ders almıyoruz. Bu kural tanımaz hareketlerimizin ülkemize verdiği yıkımı her şey bir yana sevdiklerimizi kaybederek ödüyoruz.

Ölümlerin arkasından akan acı gözyaşlarına bakıp çözüm üretmek yerine “Kanal İstanbul” ülkenin vazgeçilmezi oluyor. Bu proje bedeli en az 65 milyar dolar olacağı söyleniyor. Bu proje de devlet garantili olacaksa yandık anam! Bir başka açıdan bakacak olursak; madem bu kadar para gücümüz varsa, milyonlarca çiftçimize, asgari ücret altında maaş  alan emeklimize, iflas eden, siftah yapamayan esnafımıza, yosulumuza neden bakmıyoruz? Eğitimli yedi milyon gencimiz işsiz, umutlarını gerçekleştirmek için yurt dışını düşünüyorlar. Bu gençlerin istihdamını sağlayacak yatırımlar neden yapılmıyor?

Kanal İstanbul’a karşı % 60 hayırı yok sayarak görkemli bir törenle temeli attınız. 7,5 milyar ton doğa  atığını nereye atacaksınız? Kanal bölgesinin doğal yapısını talan ettiğimiz gibi Karadeniz ve Marmara’nın da doğal dengesini de bozacağız.

Kanal sayesinde aradan uzun yıllar geçmeden, İstanbul’un su kaynakları kuruyacak, doğal kaynak sularımız kirlenecek ya da kaybolacak. 20 milyonluk mega kent susuzlukla karşı karşıya kalacak. Bölgede meydana gelen kocaman bir ada oluşacak, kesin. Kimse savaşın yanında olmaz. Sürekli barışı kim istemez. Bir savaş olasılığı çıkarsa:

Trakya bölgemizin savunmasını nasıl sağlayacağız? Möntre’nin kilidini açarak Lozan’ı tehlikeye atmış olacağız. Ağrısız başımızı kendimiz ağrıtacağız. İlaveten İstanbul’un er ya da geç 7,9 şiddetinde bir depremi yaşayacağı ifade ediliyor. Kanalda çatlaklar oluşursa olacakları düşünmek bile istemiyorum. Telafisi mümkün bir yatırım olsa gam yemem.

Bizim ecdadımız ayağında çarık, silahı bile yokken canını vermiş, kanlarıyla şehit düşerek vatan toprağını sulamıştır. Onlar ki bu vatanı vatanımız yapmışlardır.

İktidarlar başarısızlıklarını örtmek için 100 yıl öncesine, 1923-1950 dönemine atıyorlar. Bu acizliktir. Devraldığınız görevi, sorumluluğu yerine getirecek bilgi, beceri eksikliği değilse nedir? Beğenmediğiniz o dönemin yaptırdığı fabrikaları, tesisleri ve kuruluşları sata sata hâlâ bitiremediniz. Suç yüklemeye çalıştığımız kurucu değerlerimiz hem Osmanlı’nın bıraktığı borcunu ödedi hem de ülkenin kalkınması için yatırımlar yaptılar. Devlet garantisi verilmeden yaptığınız bir şey gösterebilir misiniz? Bu, iktidarın hiç iyi bir şey yapmadı anlamını çıkarmak yanlış olur. Doğruları zaten alkışladık.

128 milyar dolar birikimimiz nerede, nasıl, ne için buhar oldu? Hiçbir ilgili milletimizi ikna edici bir açıklama yapmadı. Bir lira da olsa açıklama yapılamaz mıydı?

Her şey Türkiye’de (SIR) olarak açıklanıyor. Doğru ve yanlışı usunuza vurarak anlıyorsunuz. Halk artık siyasetçilere, büroktlarına güvenmiyor, onun için siyasette seçim yapmakta zorlanıyor. Öteki gelse, o da aynı olacak mantığında. İşte bu mantık, iktidar değişikliğini engelliyor.

19 yıldır eksik hissettiğiniz tüm yetkilerle millet sizleri donattı. Daha mutlu ve özgür yaşayacağız diye umutla bekledik. Yıl yıldan ağır geldi. Yoksulluk hızla arttı. Tencere kaynamıyor, dudaklar gülmeyi unutmuş, sessiz derin bir bekleyiş içinde. Gülmenin reçetesi siyasilerin elinde. Dün bugünden daha güzeldi. Gittikçe batıyoruz. Dolar, Avro almış başını gidiyor. F35’lerin ortağıydık kovulduk. S400’ü aldığımız günden bu yana Nato düzeyinde sorun üstüne sorun yaşıyoruz. Her yıl 24 Nisan’da Ermeni Soykırımı ısıtılarak önümüze konuluyor. Bu sorun siyasetin sorunu olamaz. Her iki devlet arşivlerini açacak; gerisine tarihçiler karar verecek. Olmuyor işte. “Tencere dibin kara, benimki senden kara”.

Tam da milletimizin hakemliğine gitmenin zamanı. Milletimiz sandıkta iradesini koysun. Kavgadan, hırdan ve dalaştan bıktık. Yeni ve güzel günlere…

CEMİL COŞGUN     20.04.2021

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com