Mut İlçemiz

İZMİR’DE EGE TAHTACILAR DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI

İZMİR’DE EGE TAHTACILAR DERNEĞİ GENEL KURULU YAPILDI
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
21 Ocak 2020 - 23:45

Ege Tahtacılar Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği genel merkezinin 19 Ocak 2020, Pazar günü saat 11.00 de Konak / Selahattin AKÇİÇEK Kültür Merkezinde yapılan genel toplantısı samimi bir hava içinde yapıldı.

Divan Başkanlığına Av. Hüseyin Alevci, Sultan Gacar ve Hüseyin Coşkun  yaptığı genel kurulda, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın ardından Tahtacılar Federasyonu Genel Başkanı Yolcu Bilgnç, İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz birer  konuşma yaptılar.

Yönetim Kurulu Başkanı Dt. Gökhan Çankır faaliyet raporunu önce 3 dakikalık bir slayt gösterisi ile başlattı. Yanyatır Ocağı Dedesi Taki Özcan ve yitirdikleri yol arkadaşlarını saygı ile andılar. Daha sonra 3 yıllık faaliyet raporu okundu. Mali rapor, denetim kurulu raporlarının okunmasından sonra, bu konuda lehte ve aleyhte konuşmalar yer aldı. Daha sonra raporlar oy birliği ile onaylandı.

Bir hafta önce örgütsel anlamda yapılan toplantıda alınan karar ile tek liste seçimler yapıldı. Ege Tahtacılar Eğitim Derneği Genel Başkanlığına İsmail Gacar, Yönetim kuruluna Musa Güneş , Halil Sulu, Ersin Özden, İbrahim Kocabıyık, Deniz Macik, Mehtap Mantar, Denetim kuruna: Av. Cemile Gemici, Av. Hüseyin Alevci, Av. Hüseyin Ali Üstündağ oy birliği ile seçildiler.

Genel Başkan seçilen İsmail Gacar‘ın teşekkür konuşması sonrası, Tahtacılar Federasyonu Genel Başkanı Yolcu Bilginç, yol  haritasını çizdi; “Üretime dayalı projeler üretileceğini, inanç kurularının güçlendirileceğini,  ege den sonra Akdeniz de örgütlenme ağlarının daha güçlendirileceğini, Tahtacılar olarak varlıklarını göstereceklerini, özellikle Aydın, İzmir de Büyü şehir belediyeleri ile çok güçlü işbirlikleri yapacaklarını, kurumsal kimliğe hızla yaklaşacaklarını“ beyan etti.

Daha sonra Doğu Akdeniz Tahtacılar Derneği Genel Denetleme Kurulu Başkanı Celal Necati Üçyıldız, Hüseyin Coşkun, Sultan Gacar söz alıp, dilek ve temennilerini belirtiler.  

2006 yılında başlayan Tahtacı Örgütlenmesi, Ege, Akdeniz, Çanakakale de örgütlenmesini tamamlayarak federasyon  örgütlenmesi ile yollarına devam ediyorlar. Orman içlerinde, dağların tepelerinden  kentlere inmek, Nif Dağından, Madran Dağlarından Toros Dağlarından , Aladağlardan , ovalarda , yer satın  alarak yerleşik  düzene geçmek.  Hala ormanda , ağaç işçiline devam eden  tahtacılar var. Kimisi Marmara da,kimisi Karadeniz de  bölük, pörçük, çoğu  orman müteahhidi ile çalışmaya devam ediyor. Kimisi sigortalı, kimisi sigortasız. Yıkılan çamların altında   hala cansız bedenler toplanıyor.

Zeytin toplayan, sera yapan, narenciye bahçeleri kuran, pamuk  eken, incir toplayan, bademlerde serada çiçek ekenler, Mut ta kaysı, Serik yetiştiren,  geçmiş yıllarda kamu da  yer alan memur, işçiler. Yerel yönetimler daha siyasi ağırlıklı aleviler den sıra gelirse yer almaya başlamışlar.

Ama her şeyden öteye , Tahtacılar hala meydan geçiyorlar. Dede ve talip bir araya geliyor. İkrar verip, musahip oluyorlar. Hatta, daha ileri gidip, Aşina, peşina olanlar var.  Meydana gelemeyenler de arayış içinde. İşte tahtacı örgütleri buna çözüm bulmaya çalışıyor. Yerleşim yerlerinde Hacı Emirli Ocakları, Yanyatır Ocakları  kendi  dedelerine niyaz etmek  istiyorlar. Ama onarda parmakla sayılacak kadar az.

İnanç kurulunun bir an önce kurulup, dedelerin taliplerine ulaşması  lazım. Yanyaır Ocağı Dedeleri Narlıdere Ocağının çerağını  yakmaya devam ediyorlar.  Esas sorun İslahiye Kabaklar da Hacı Emirli pirlerinin  taliplerine sahip çıkması, onlara el atması gerekmek de.

Yolları, uzun, zorlular var. İslahiye/ Gazi Antep ten, Çanakkale ye kadar , geniş bir yelpazede hısımlar bir araya gelecek. Yolları açı k olsun. Boz atlı Hızır yardımcıları olsun.   

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com