Mut İlçemiz

KARACAOĞLAN SEVDASI

KARACAOĞLAN SEVDASI
Konuk Yazar
Konuk Yazar( bilgi@mutilcemiz.net )
06 Kasım 2019 - 15:03

Gazi Eğitim son sınıfta öğrenciyim. Yaz tatilinde köyüm, Ören köydeyim. En hoş zevklerimden biri tek başıma, Toros Dağlarının üstünde, pırnar çalıları arasında dolaşmak. Öyle bir mutluluk dalgası ki ancak şiir ya da bir beste ile anlatılabilir. Kimi zaman bu olağanüstü sevincin ana kaynağını düşündüm. İki neden bulabildim: Biri çocukluğumun bu dağlar üstünde geçmiş olması. Oğlakların, keçilerin, sığırların peşinde anlatılması güç, çilekeş bir yaşantı. Öylesine bir yaşam ki sanki bu dağlar üstünde ayaklarımın değmediği taş yok gibi. Sonrasında Hasan Ali Yücel ile Tonguç alınyazımı bozup yeniden yazmışlar. Ne var ki eski yaşamım aklımdan hiç çıkmamış. Eğitimle kökten değişmiş yeni Ali Uysal’ın karşısına “insancık” diye nitelendirdiğim Ali hep dikilip durmuş. Bu nedenle başımdan ayaklarıma dek anlatılması güç bir duygu seli dolaşıp durmuş.

Bu dağlar üstünde dolaşırken kendimden geçişimin ikincisi de birincisi kadar özgün, onun kadar ilginç: Bu dağların üstünde, yaşamda bir eşi daha bulunmayan halk ozanı Karacaoğlan saz elinde, söz dilinde dolaşıp durmuş. Dağlara, taşlara gökte uçuşan ördeklere, dizim dizim turnalara, otlu koyaklara, pınarlara saz çalıp türküler söylemiş. Yörük kızlarının güzelliklerini sazına ve sesine nakış nakış işlemiş. Ben de Onun sevdalısıyım. Yok bu anlatım yetersiz kaldı: Karasevdalısıyım. Şiirlerinin çoğunu da ezbere bilirim. Bu büyülü doğanın kucağında kendinden geçmiş bir duygu seli içinde dolaşırken Onun şiirlerini de yaşantınıza katmanın verdiği mutluluğu düşleyebiliyor musunuz?

İşte böyle bir yaşantı anımda onun sesini duyar gibi oldum. Dikkat kesildim, oydu saz çalıp türkü söyleyen. Şair olmadığım halde benim de içimden dizeler fışkırmaya başladı. Aşağıdaki şiir işte o anı anlatır:

Söğüdünden meşesinden
Kederinden neşesinden
Kalbimin bir köşesinden
Ses veriyor Karacaoğlan.

Ötüşür turnası kazı
Gelir geçer kışı yazı
Dağlarda hiç susmaz sazı
Ne söylüyor Karacaoğlan.

Yaylalara göçenleri
Güzelleri seçenleri
İçimizden geçenleri
Hep biliyor Karacaoğlan.

Söyler Ali arar Onu
Sarp kayada bulur yolu
Dar günlerde umut dolu
Alır sazı Karacaoğlan.

Ali UYSAL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com