Mut İlçemiz

KEKLİKLER DOĞA İLE BULUŞTU

KEKLİKLER DOĞA İLE BULUŞTU
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
18 Ekim 2018 - 8:55

Doğa Savaşçısı Arslan Eyce’nin hobi bahçesinde kendi elleri ile büyüttüğü keklikler vasiyeti üzerine Kırtıl Köyünde Allı Ebe Katında dağlara bırakıldı.

29 Eylül 2018 cumartesi günü saat 15.00 dostları Kırtıl Köyünde Çınar altında bir araya geldiler,
Sunumunu Celal Necati Üçyıldız’ın yaptığı etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Doğa Savaşçısı Arslan Eyce‘nin oğlu ve Taşucu Eğitim Doğal hayatı Koruma Vakfı Başkanı Mustafa Devrim Eyce ;
“Rahmetli babamın sağlığında hobi olarak yetiştirdiği kekliklerin doğaya bırakılması arzusu vardı. Bu arzusu ailesi ve sevenlerine miras kaldı. Bunu da gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz bu organizasyonda emeği geçen Celal Nejati Üçyıldız’a, Cihangir Akdemir’e, TRT Çukurova radyosu sanatçılarına, Kırtıl muhtarımıza, köy halkına ve dostlarımıza katkılarından dolayı teşekkürlerimi borç bilirim.“ diyerek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra sırası ile Vakıf Yönetiminden Bilal Ünlü, uzun süre Arslan Eyce ile birlikte çalıştığı Taşucu Eski Belediye başkanı Emin Güleç yaptı. Birlikte yaptıkları çalışmaları ve anılarını paylaştı.

Kırtıl Köy Muhtarı Remzi Çoban:
“Köyümüzde onun anısına Kekliklerin doğa ile buluşması bizi mutlu etti. Daha önce Orman İşletmesi de keklikleri doğaya saldı. Yöremizde av yasağı var. Halkımız av yapmaz, ama yıllardır uğraş verdiğimiz Gölet projemiz yapılabilse, tüm kuşlar, geyikler, diğer canlılar susuz kalmayacak. Dileğimiz bu göletin biran önce yapılması. “

Kırtıl Köyünde yetişmiş sanatçı Cihangir Akdemir, TRT Çukurova Radyosu Yapımcılarından Mert Şahin ( Kısa bir süre önce Hüseyin Say, Bedri Koçak, Felteş Dede‘nin anma programlarnı yapmıştı) kemençesi eşliğinde, Mersin’de müzik öğretmeni sanatçı Yasemin Albayrak Erdal , Bulut , Bulut Üstüne ve iki mengi ile konserine başladı. O mengileri söylerken de Kırtıllı kadınlar mengi oynadılar. Daha sonra Karadeniz yöresinden; yol havaları ve türküler dile geldi.

Kırtıl köyünde ocakta pişen küncülü çörekler ve çay ikramı yapıldı. Gelen konuklar Kırtıl Köyü müze ve kütüphanesini ziyaret ettiler. İlgi ile izlediler.

Daha sonra Köyün üstünde yer alan daha önceki yıllarda ekilen, biçilen Allı Ebe katında su deposu yanında harman yerinde keklikler, duygulu anlar içinde doğaya salındı. Yerde önce şaşkın, şaşkın baktılar. Sonra birer , birer uçtular gittiler.

Sanatçı Musa Eroğlu da davetli idi. Konya da sağlık kontrolleri yapılıyordu. Yetişmeye çalıştı. Kırtıl Köyüne ancak kekliklerin doğaya salınması sonrasında gelmişti. O akşam Kırtıllı dostları ile buluştu. Sabah kalktığında ise yörede keklik ötüşlerini dinledi. O da sazı ile türküleri ile kekliklere mesaj verdi. “ “siz dağlarda özgürce uçun, biz sizin yanınızdayız. “

Neden Kırtıl köyü , Doğa Savaşçısı Arslan Eyce , 1969 yılında Balıkçılık Festivaline başladığında Kırtıl Köyü Mengi ve Samah grubu davet etmişti. Ayrıca davetliler arasında Musa Eroğlu da vardı. Bir gün önce Balandız köyüne geldi. O gece Balandız da yattı. Bir gün sonra Felteş Dede, ve Kırtıllı hısımları ile birlikte Taşucu Balık festivaline yer aldı. Arslan Eyce ile Musa Eroğlu ‘nun dostluğu orada başlamıştı. İşte onun için anısına saygı anlamında Kırtıl’a geldi.

Doğa Savaşçısı Arslan Eyce daha önceki yıllarda da düğünlere , düzenlenen Nevruz Şenliklerine katıldı. En son olarak birkaç yıl önce Almanya dan gelip, canlı yayın yapan Zeynel Gül ve TV 10 Ekibi nin yaptığı program konuğu olarak yer almıştı. Canlı yayında nükleer santral, termik santraller ve çimento fabrikalarının çevreye vereceği zararlar dile getirdi. 1978 yılından bu yana Nükleer Santrale karşı mücadelesini anlattı. Kırtıl da gördüğü sıcak dostluk olacak. Sağlığında büyüttüğü keklikleri :
“ Kırtıl dağlarına salalım demişti. “

İşte o aramızdan ayrıldı, yıllarca Nükleer santral, termik, çimento fabrikalarına karşı mücadele etti. Ama o Taşucu ‘nda yoksulluk içinde bulunan balıkçıları örgütledi. Karınları aş gördü, varsıl oldu. Sonra İçko- birlik, Köy Koop’u kurdular. Hep Üretim, hep üretim dedi. Üreticilerin yanında yer aldı.

12 Eylül Köy Koop. Mallarına el koyarken, o yol arkadaşları ile karar verdi. Taşucu Balıkçılık Kooperatifinin tüm mal varlıklarını kurdukları Taşucu Eğitim Doğal hayatı Koruma Vakfına bağışladılar. Balıkçılık örgütü içinde çalışırken, bin bir emekle topladığı deniz altı amfora ürünlerini Kültür Bakanlığı ile birlikte Arslan Eyce Amfora Müzesinde sergilemeye başladı.

Kurduğu Vakıf yoluna devam ediyor. Keklikleri Doğaya salındı. Çoğalacak. Oğlu Mustafa devrim Eyce babasının yolunda onun emanetlerine sahip çıkmaya devam ediyor.

Doğa Savaşçısı Arslan Eyce aydınlık içinde ol. Yerinde rahat uyu. Dağların başında Rüzgar Güller dönüyor. Dileriz Kırtıl dağında keklikler ötmeye devam eder, geyikler ile dost olur.
“ Kırtıl Dedem sen onlara sahip çık, onları avcılardan koru, alıcı kuştan koru. “
Not : fotoğraflar için Mustafa Devrim Eyce ve Emel Gözütok’a teşekkürler.

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com