Mut İlçemiz

KIZILKAYA YENİ DÜNYA CENNETİNDE YÜRÜMEK

KIZILKAYA YENİ DÜNYA CENNETİNDE YÜRÜMEK
21 Ocak 2019 - 22:43

Bir Pazar sabahı saat 07.00’de ayağa kalkmak, yollara koyulmak.  Poyraz Doğa Gezginleri Derneği ile bu kez Mersin Torosların Kızılkaya köyüne gittik.

Ayvagediği’nde çay molası verildi. Ot böreği, çay, kahvaltı yapıldı. 1975 yılında vekil öğretmenlik yaptığım okulu buldum. Yerinde Duruyordu. Tek eksiği bahçesinde ağaçlar yoktu. Yanı başına yeni bir okul daha yapılmış. Eski okula dokunmamışlar. O yıllar Çapar köyünün bir mahallesi, yaylası iken daha sonra belediye olmuş, adını Fatih koymuşlar. Ama hiç tutmamış. Şimdi ise Ayvagediği Mahallesi muhtarlığı olmuş.

Gelen diğer yürüyüş grupları ile birlikte peş peşe yola koyulduk. Önce iniş aşağı sonra Değirmendere’de yokuş yukarı tırmandık. Saat 10.00’u gösterirken Kızılkaya Dünya Derneği levhası önüne ulaştık. Yürümek istemeyenler park yerine, yürüyenler yola koyulduk.

Poyraz Doğa Gezginleri Silifke, Adana Gıda Mühendisleri Odası, Gezelim Gőrelim Mersin, Elidok  Erdemli, Adana Gezi Noktası, Doğa Aşkı Mersin Gezginleri Eriklik Kızılkaya Yenidünya parkurunda karlar üzerinde yürümeye başladık.

Gruplar hemen kaynaşıverdi. Önce iniş aşağı yürüdük. Yürüdükçe karlar yükseldi. Ayaklarımız karlara basıyordu. Önce havada uçuyor gibi olduk. Ama daha sonra zorlanmaya başladık. Derken virajlar, yokuş yukarı yürüme başladı. Elinde sopası olmayanlar, ormandan sopa hazırladı. Dayanağa gereksinim başladı.

Her yer kar olunca mola vermek de zordu. Ayakta dinlene dinlene, yürüme devam etti. Sonra tekrar iniş aşağı derken bizi dere karşıladı. Suyu bitenler dereden şişelerini doldurdu. Artık yorulmaya başlamıştık. Yollar da kar dolu idi. Traktör gelmesi zor.

Derenin kenarında patika yollardan, tırmana tırmana  yollara ulaştık. Biz en sona kalan 5 kişi, parka 600 metre kala gelen traktör ile ulaştık. Toroslar belediyesi 600 metre yeri temizlememiş, araçlar aşağıda kalmıştı.

13 km. karlı yol parkuru bitmişti. Saat 17.00’ye gelirken sucuk ekmeğimizi yedik, çayımızı içtik. Yolumuz uzundu. Oynayanları orada bırakarak ayrıldık.

Kızılkaya Yenidünya cennetini her hafta gezginler, gruplar ziyaret ediyorlar. Paranın geçmediği bir dünya, biz oraya Kızılkaya Dünya cenneti diyoruz.

Birkaç yıl önce ilk gittiğimizde bizi karşılayan  Aşık İsmail Kara,

“Ben Kızılkaya Cami yaptırmama derneği Başkanı İsmail Kara “ demişti. Orada bir dernek kuruldu. Ama adı Kızılkaya Yeni Dünya derneği oldu. Orada gelenlere ev sahipliği yaptılar. Hüseyin Kara dostumuz kendi elleri ile orayı cennete çevirdi.

Gelen konukları orada görmek ona mutluluk veriyor. Atölye de ürettiği tahta evleri, oturakları birer birer yerleştiriyor. Teleferik bile kurulmuş.  Ailenle birlikte gidip, Bolkar dağlarının eteklerinde Cocak Deresini, Karanlık dereyi izlemek. Bir nefes almak. Sanat grupları, aydınlar, gazeteciler, siyasetçiler ziyaret etmeye devam ettiler. Orada para geçmiyor. Gelenler gönüllüler orada hizmet veriyorlar. Orada imece yaşama ortak oluyorlar.

“Karanlık derede bıçkı bıçarken

Ayşa Gız yanıma zorp çıka geldi. “

Bir mengi sözleri aklıma geldi. 1900- 1950 arasında bu bölgede 350 hane Tahtacı burada ormanda çalışmış. Bu yörede onların yaşam öyküleri saklı. Tomruklar kesiliyor aşağı yuvarlanıyor. Sonra Tarsus ırmağında toplanıyor. İş bitince aileler dağılıyor. Anamur, Silifke, Erdemli, Tarus, Mersin’de birer yurt tutuyorlar. 70 aile burada kalıyor. Kızılkaya köyü yaşlanmış. Gençler çalışmaya gitmiş. İşte burada Kızılkaya Yeni Dünya Cenneti ortaya çıkmış.

Şeyh Bedrettin‘in “Yârin yanağından başka tasada, kaygıda ortağız“ dediği söz burada anlam buluyor. Ülkenin her bir köşesinden, dünyanın her bir yerinden buraya akın akın geliyorlar.

Gelenleri parkurda gezdiriyorlar. Sazlar çalınıyor, türküler söyleniyor. Halaylar çekiliyor, mengiler oynanıyor, samahlar dönülüyor.

Bize KIZILKAYA YENİ DÜNYA DERNEĞİ adına  Hüseyin KARA, Oktay ARMUTOĞLU, Adem BOZKAYA rehberlik ettiler. Poyraz Doğa Gezginleri Derneği Başkanı Ümit Halit Üçyıldız  ve gönüllü kaptanımız Caner Carcar  sağ salim götürüp getirdiler. Kızılkaya Dünya cennetinde imece ruhu ile hizmet veren canların  Hak Hizmetlerini kabul etsin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com