Mut İlçemiz

MERSİN’DE CEM EVLERİ

MERSİN’DE CEM EVLERİ
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
20 Mayıs 2019 - 9:08

Tarsus, Mersin’de yer alan cem evlerini; Silivri’den Coşkun Aksoy, Antalya’dan Ergün Kurt, Gazi Antep’ten Ali Koca, Bölge Temsilcisi Ali Özveren ile bir araya geldik, Alevi Kültür Derneklerine bağlı Şubeleri ziyaret ettik.

Cuma günü ilk ziyaretimiz Tarsus cem evi oldu. Burhanettin Kocamaz Tarsus belediye başkanı iken, cem evi yapmaya karar veriyor. Orada Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi kuruluyor. Bir yıla kalmadan cem evi yapılarak, derneğe tahsis ediliyor. Canlar ibadetlerini özgürce yapıyorlar. Nasır Şerbet ile başlayan hizmet verme işi, Erdal Turgut ile devam ediyor.

Gece Mersin Büyükşehir Belediyesine ait Macit Özcan Sosyal tesislerinde konuk oluyoruz. Sabah güneş doğarken pencereden baktığımızda çatıda güneş panellerini görüyoruz. Tesislerin % 20 enerjisini sağladığını öğreniyoruz. Sabah erkenden kalkıp, Alevi Kültür Dernekleri Mezitli Şubesini ziyaret ediyoruz. Mezitli ilçesinde yeni imara açılan bir alanda önce belediyeden bir arsa alınıyor, daha sonra belediye ile birlikte cem evi inşaatına başlıyor. 1400 metre kare bir alanda üç katlı bir cem evi inşaatı devam ediyor. Orada Ferdi Koç ile hizmet devam ediyor. Belediye başkanı Neşet Tarhan katkı sunuyor. Geçen dönem Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Burhanettin Kocamaz’ın büyük destekleri olmuş.

Oradan Toroslar ilçesine geçiyoruz. Önce Toroslar belediyesi bir bina tahsis ediyor. Bakıyor ki; bu bina yetmiyor. Hemen önünde bir alana cem evi yapmaya karar veriyorlar. Kısa bir sürede de cem evi yapılıp, belediyece Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şubesine tahsis ediliyor. Kurucusu Hüseyin Değerli halen başkanlığa devam ediyor. Bu yörede yaşayan canlar ibadetlerine başlamış. Cenazelerini alevi erkanına göre kaldırıyorlar. Burada da Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna‘nın içten gelen bir anlayış ile hizmet vermiş olduğunu görüyoruz.

Pazar günü sabah erkenden de Yenişehir’de yer alan Mersin Cem evini ziyaret ediyoruz. Mersin’de Hacı Bektaşi Veli Derneği ile başlayan mücadele devam ediyor. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi kendi olanakları ile dev bir cem evini yapıp, hizmete sunmuş. Şube Başkanı Pir Hasan kılavuz Dede ekibi ile hizmete devam ediyor. Cem evi önünde şahıslara ait arsaları alarak bahçe duvarını yapmışlar. Bu günlerde hummalı inşaat devam ediyor. Çatı yeniden yapılıyor. İş adamı Musa Timur bahçe duvarı ve giriş kapısını yapmayı üstlenmiş. Her yıl Nevruz, Hıdır ellez etkinlikleri, cemler devam ediyor. Muharrem oruçları açılıyor, Aşure kaynatılıyor. Alevi İnanç Kurulu oluşturulmuş. Her yöreden alevi canlar burada ocak dedeleri ile cemlerini yürütüyorlar.

Yenişehir, Mersin Büyükşehir ve Akdeniz belediyesi ve iş adamları katkı sunuyorlar.
Her Pazar canlar kahvaltıda buluşuyor. Öğrencilere burs vermek için konser düzenliyorlar. Kadıncık Analar, gençler çalışıyorlar.

Zamanımız yetmediği için Anamur ve Silifke‘yi ziyaret edemiyoruz. Orası başka bir hafta sonuna kaldı. Anamur’da Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Nurgül Er ve geçen dönem belediye başkanı Mehmet Türe el ele verip, büyük şehir belediyesinin de katkıları ile cem evi ve kültür merkezini hizmete soktular. Alevi canlar ibadetlerini yapıyorlar.

Silifke’de Alevi Kültür dernekleri Şubesi 2006 yıllarında kurulmuş, yerel yönetimlerin içinde gelerek hizmet etme anlayışı olmadığından Taşucu’nda 2,5 dönümlük bir arsa cem evi olarak imar planına alınmış, mülkiyeti hazine ye ait arsa satın alınamamıştır. Geçtiğimiz dönem Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, cem evi yapmaya karar vermiş, Say ağzı Mahallesinde bir parka Hacı Bektaşi Veli Parkı ismi verip, içindeki binayı tahsis etmiştir. Hemen yanında yer alan yaklaşık 1500 metrekare yerin istimlak işleri uzun sürdüğünden temel atma gerçekleşmemiştir. Kurucu Şube Başkanı olan Celal Necati Üçyıldız tekrar aday olmadığından, geçen Kasım ayında yapılan Genel kurulda yönetime Meliha Gülnar başkanlığında kadıncık analar seçilerek göreve devam etmektedirler.

Mut ilçesinde Yaz Alanı, Yeşilyurt ve Göksu mahallelerinde kendi olanakları ile yaptıkları cem evlerinde ibadetlerini yerine getiriyorlar. Doğu Akdeniz Tahtacılar Derneği Genel Başkanı olan Taki Özcan Dede burada hem dernek yöneticiliği hem de Dedelik hizmetini yerine getiriyor.

Tarsus Çamalan Köyünde muhtar Ahmet TALİPOĞLU ve Hasan Dede nin hizmetleri i ile bir cem evi yapılmış olup, yörede yaşayan canlar burada ibadetlerini yerine getiriyorlar.

Yapılan hizmete karşılık genel bakış: “HAK HİZMETLERİNİ KABUL ETSİN.“

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com