Mut İlçemiz

MUT’LU DEMİRCİ KEMAL ÇELİK HAKKA YÜRÜDÜ

MUT’LU DEMİRCİ KEMAL ÇELİK HAKKA YÜRÜDÜ
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
28 Ocak 2019 - 20:20

Silifke’de Say Mahallesi’nde demircilik yaparak yaşamını sürdüren, toplumun önde gelen bir önderi oldu.

01.09.1933 yılında başlayan, MUT’ta başlayan yaşamı, ardından sevenleri, dostlarını geride bırakarak beyaz ata binerek ayrılırken son buldu. Eşi Sultan Teyze ile birlikte kah Silifke’de kah Mut’ta yaşam sürdüler. Tek geçimi demircilik idi. Semahat, Türkan, Bayram, Hatice, Mualla,  Hasan Hüseyin, Emine, Rıza, Sabır, Musa, on çocuk. Onların her birinin mutluluğunu yaşadılar. Torunlarını gördüler. Önce Sultan Teyze Hakka yürüdü.  Bir süre sonra da Kemal Amca onun yanına gitti.

1958, 1964, 1966 Silifke – Mut arasında gidip geldiler. Çocuklarının bir kısmı Silifke’de, bir kısmı Mut’ta oldular. Gün oldu Mut’tan müşterileri geldi, tahtacı nacağı yaptırdı. Köylerden saban, pulluk yaptırmaya geldiler. Hiç birini gücendirmedi. Kalite onun için önemli idi. Kara Saban’dan pulluğa giden yolları hep gördü. Ovadan akın akın mecrefe, bel küreği, kazma yaptırmaya geldiler.

O yaşadığı mahallenin önderi idi. İnançlarını ayakta tutmaları için çok uğraş verdi. Say Mahallesi’ne okul yaptırmak için çok uğraş verdi. Mahalle içinde okul olmadı ama, Mukaddem Mahallesi’ne Hasan Paker’in bağışladığı arsaya okul yapıldı. En büyük isteğinin birisi de Say Mahallesi’ne bir Cem Evi yapılması idi. Bu amaçla kurulan Alevi Kültür Dernekleri Şubesi’nin kurucu üyesi oldu. Dernekte uzun yıllar Disiplin Kurulu Başkanlığı yaptı. Kadınların Cuma akşamı toplantılarından hep övünç ile söz ederdi.

1989 yılında SHP’den meclis üyesi aday adayı olmuştu. Ön seçimde liste başına geldi. Onu çok sevmişlerdi. O dönemde Belediye İmar Komisyonu’nda yer aldı. Dikey yapılanmaya hep karşı çıktı. O dönemde çok katlı imar planlarına izin verilmedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi olmuştu. Aidatlarını düzenli öder, toplantılarına katılırdı.

CHP parti üyesi olarak bütün toplantılara katılır, düşüncelerini paylaşırdı.  Son aylarda sağlığı buna elvermez olmuştu. Ziyaret ettiğimizde aklı o siyaset kulvarlarında idi.

Alevi – Abdal inançları konusunda bilgisi ile bu konuda araştırmacılara kaynak kişi oldu. Araştırmacılardan Özcan Seyhan, Döndü Can ve daha birçok kişiler yararlandılar.

Say Mahallesi’nin önderlerinden, Durhasan Üşenmez, Durmuş Ali Beyaz  ile birlikte Silifke’de siyasete katkı sundular. Hak hizmetlerini kabul etsin. Aydınlık içinde olsunlar. Onları her zaman saygı ile anacağız.

Kemal Çelik
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com