Mut İlçemiz

MUT’TA AMFİ TİYATRO HEYECANI!

MUT’TA AMFİ TİYATRO HEYECANI!
İbrahim ARI( borawien@hotmail.com )
YAŞAMDAN İZLER
03 Ağustos 2019 - 0:54

Mut’lu, Şehir ve Bölge Planlamacı, Danışman Menşure Ünver bana en son görüşmemizde “İbrahim, müze müdürü bir arkadaşım Mut’ta Amfi Tiyatro olduğunu söyledi” dedi. Birden çok heyecanlandım. Arkadaşım daha önceki bir görüşmemizde de bana Mut’ta bir Antik Kent olma ihtimalinden bahsetmişti…

Mut tarihinin ilk olarak kaleme alınmasına ve bizlere ulaşmasında en çok katkısı olan Öğretmen Neşri Atlay (Doğumu 1900 – Ölümü 28.05.1982) “Mut Tarihi” adlı kitabında Mut’taki Amfi Tiyatro ile ilgili olarak “Açık Tiyatro, Roma-Bizans günlerinin ufak fakat pek muhteşem bir eseri imiş. Yapılan adi kazılarda sanat bakımından ince zevkle işlenmiş mermer parçalarına rastlanır. Mut Kalesi’nin tam batı güneyinde Kale Mahallesi’nin yaslandığı batı yamaçta olup şimdi bu tiyatronun yalnız Amfisi anlayanlar tarafından fark edilir. Arasıra, yer yer evler yapılmıştır. 1910 yılına kadar yıkıntı halinde duruyordu. Taşları sökülerek kasaba yapılarında kullanıldı” diyor.

Belki de Kale Mahallesi’nin olduğu bölgenin Sit Alanı ilan edilmesinin ana nedenlerinin birisi de budur. Oralarda henüz toprağın altında bir Antik Mut neden olmasın?

Mut’un (Claudiopolis), Roma İmparatorlarından Sezar Claudios tarafından MÖ 41 yılında bir koloni (sömürge) şehri olarak kurulmuş olmasından ve Kilikya Bölgesinin, MS 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılması ile Bizansların eline geçmiş olmasından yola çıkarsak bu olasılıklar güçleniyor. Çünkü yapılan kazılar göstermiştir ki; Antik şehirlerde kilise, amfi tiyatro, mezar odaları, evler, hamamlar ve limanlar yer almaktadır.

Roma İmparatorluğu’nun eğlence yapısını göz önüne aldığımızda Amfi Tiyatroların Roma halkının vazgeçilmez tutkusu olduğunu görürüz. Amfi Tiyatrolar, gösterilerilerin yapıldığı, daire ya da elips biçimli, yükselen tribünlerden oluşan bir kamu yapısıdır. 

Her ne kadar Neşri Atlay’ın söylediği gibi Amfi Tiyatronun taşlarının büyük bir bölümü başka yapılarda kullanılmak üzere götürüldüyse de birgün yapılacak kazılarda ortaya çıkacak bir Amfi Tiyatrosu ve Antik Mut olasılığı beni şimdiden çok heyecanlandırıyor…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BUKAY İNCE7 Ağustos 2019 / 21:14Cevapla

CUMHURİYET OKULUNUN, BELEDİYE İŞ MERKEZİ YANI ,SAĞ ÜST KISMINDAKİ ÇUKUR.

Selahattin kaptan24 Ağustos 2019 / 15:49Cevapla

Tesekkur ederiz.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com