Mut İlçemiz

NEDENSE HİÇ ŞAŞIRMADIM

NEDENSE HİÇ ŞAŞIRMADIM
Mehmet AKPINAR
Mehmet AKPINAR( mehmet.akpinar33@hotmail.com )
İMBİKTEN SÜZÜLENLER
24 Nisan 2021 - 11:52

Bataklıkta gül olmak, elif gibi durabilmek kolay değil elbet; zahmetli, mihnetli, çileli bir yolculuktur. Yoluna çıkanlarla baş edebilmek, hakkı üstün tutabilmektir. Ahlaksızlığın, hokkabazlığın, çirkefin kol gezdiği ortamlarda kendini koruyarak var olabilmektir.

Bu yolu seçmek; iman, itikat, cesaret ve çelik gibi irade ister. Maalesef bu yolun edebiyatını yapanlar çoktur da, yola çıkabilen ve ihlas ile yürüyebilenler azdır.

Eyyamcılık, yalancılık, ayak oyunları, gösteriş almış başını gidiyor. Maalesef işimize geldiği ölçüde dürüst ve düzgün olmayı istiyoruz veya bekliyoruz. Konuşurken ağzından bal damlayan, beytülmalı korumaktan, kul hakkından dem vuranların, kör kuruşun hesabını sormaktan bahsedenlerin neler yapabildiğini; ifade ettikleri şekilde yol yürüyenleri nasıl saf dışı ettiklerini, yalan ve tezviratla nasıl itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını ve gerçek niyetlerine amade yol arkadaşları bulduklarını yaşayarak gördük.

Hamaset nutukları atanların, mangalda kül bırakmayanların, sureti haktan görünerek samimi insanların gönlüne girenlerin; zaman içinde  nefsine yenilerek, egosunu  tatmin eden dalkavukların sözlerine inanarak içine  düştükleri durumu kanıksadıkları; düzgün, dürüst, liyakat sahibi insanlarla yol yürümedikleri, hatta konuşmaktan ve görüşmekten kaçtıkları, dinlemeye dahi tahammül edemedikleri yaşanan gerçeklerdir.

Bütün bunların adını siyaset, idare-i maslahat, iş bilmek, uyanıklık koymuşlar da; kendilerini teselli edecek anlamlar yüklemişler. Kişinin tercihleri neyse kişiliği odur. Büyük ve önemli işler yapmaya namzet insanların eyyamcı, boş- beleş insanlara yol yürüdüğü nerede  görülmüş?!

Hizmet adına görev üstlenen bir dostuma ne gibi projelerin var diye sorduğumda, proje – muroje yok cevabını alınca çok şaşırmıştım. Oysa ne kadar çok proje yazılıp, çizilip, konuşulmuştu. Ama zaman içerisinde çevresine kimlerin konuşlandığını, kimlerle yol yürüdüğünü görünce nedense hiç şaşırmadım!.

Hepsi birer imtihandır elbet! Cenab-ı Allah mal- mülk verir; makam – mevki verir; zorluk- meşakkat verir; akıl- fikir verir, seni haline bırakır. Tercih senin, karar senin, icraat senindir; imtihanı geçmek de, kalmak da sen gayretin, sonuçlarına katlanmak da senin işindir.

Evet. Kolay değil batklıkta gül olmak, elif gibi durabilmek, ahde vefa göstermek, özü-sözü bir yol yürüyebilmek!

Olanlara selam olsun.

@kpınar 240421

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com