Mut İlçemiz

ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA TAKİ ÖZCAN DEDE‘Yİ ANIYORUZ

ÖLÜMÜNÜN 1. YILINDA TAKİ ÖZCAN DEDE‘Yİ ANIYORUZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
08 Kasım 2020 - 19:06

7 KASIM 2019 günü aramızdan ayrılan Yanyatır Ocağı Dedesi Taki Özcan Dede’yi anıyoruz.  Özenli bir çalışma sonunda hazırlanan belgeselini dün Can TV‘de izledik.

Yakınları, talipleri onu anlattılar. Güzel bir belgesel olmuş. Zeynel Gül ve emek veren tüm hısımların emeklerine sağlık. Kul Mutlu, Hasan Şahin’in ağıtları ile zaman zaman duygulandık. Onu taliplerinin dilinde yeniden aramızda gördük.

Yaklaşık 20 yıl köyünde ve tüm Ege‘de, Akdeniz’de, yurt dışında talipleri ile birlikte oldu. Sönmekte olan ocağın ateşini yeniden yaktı. Antalya, Ortaca, Marmaris, Aydın, Balıkesir, Mersin, Adana, Çanakkale, Burdur, Isparta ve Dede ocağı İzmir‘ de yerleşim yererlinde ulaşabildiği yerlerde meydan açtı. İkrar verdiler, musahip  oldular.

Bir yıldır, o meydanlar tekrar açılmadı. Yanan ateş sönmek üzere. Şu anda Yanyatır Ocağı Dedeleri meydan açıyor. Ama yetmiyor. Ali Rıza Dede torunları ayağa kalkmalı, bir yiğit dede adayı “Ben süreğimizi, yolumuzu devam ettireceğim.“ demeli.

Aydın’da, Antalya‘da, İzmir‘de talipler bu yürekli sesi bekliyor. Menekşe Ebe çocukları ve akrabaları ile dün yıl lokmasını verdiler. Hak kabul etsin.  Orada ne konuşuldu, ne karar verildi bilmiyoruz. Ama mutlaka bir şeyler konuşulmuştur.

Menekşe Özcan Ebemiz, Köprübaşı/Goca Oba’nın mürebbisi Müslüm Taş, sizlere büyük görev düşüyor. Tahtacı yol, süreğine uygun bir dede:

“BEN ALİ RIZA DEDE, HÜSEYİN, HIZIR VE TAKİ ÖZCAN‘IN YÜRÜTTÜĞÜ yolumuzu devam ettireceğim, meydanlar açılmaya devam etsin.“

Bu zor bir görev ama birinin bunu yapması lazım. Yalnız Köprübaşı değil, Sınamış/Yeşilyurt, Kumaçukuru (Yaz Alanı, Meydan), Kayabaşı ve tüm talipleri bunu bekliyor…

Bir Dede adayımız çıkacak. Taki Özcan Dede’nin hazırladığı erkan nameyi alacak, bir ocak Dedemiz gelecek, ona el verecek. Sonra Rızalık… Yol, sürek devam edecek.

Tahtacı Derneklerimiz ve Federasyon artık oturup, bir yol haritası çizecek, aynı sorunları yaşayan Hacı Emirli Ocağı‘nın ateşini de hörletme zamanı geldi.  Islahiye Kabaklar‘da yaşayan Muharrem Dede ile birlikte bu ocağı ayağa kaldırma zamanı.

Zor şeyler ama, meydan açılınca, ikrar verip, musahip olunca, yol kendiğinden kolay kılınıyor. Yoksa, çaldığımız saz, oynadığımız mengi ve anlamı olmayan dolu elimizde kalacak.  Oysa Dedelerimiz talip ile buluşunca; ikrar verip, musahip olunca dönülen içeri samahları ile coş olacağız.

Atalarımız inançlarını yaşatmak için dağları mekan tuttular. Bütün baskılara rağmen, meydan açıp, niyaz ettiler.

Taki Özcan Dedemizin seneyi devriyesinde onu saygı ile anıyoruz. Aydınlık içinde olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com