Mut İlçemiz

SİLİFKE’DE AŞURE GÜNÜNDE CANLAR BULUŞTU

SİLİFKE’DE AŞURE GÜNÜNDE CANLAR BULUŞTU
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
01 Ekim 2019 - 9:30

ALEVİ Kültür Dernekleri Silifke şubesinin 12. Aşure etkinlikleri yapıldı.  Sayağzı Mahallesi Hacı Bektaşi Veli parkı içinde yapılan aşure etkinliğine canlar bir arada  Kerbela, Şah Hüseyin ve yoldaşlarını andılar. Pişirilen aşureleri içtiler. Nefes dinleyip, samah döndüler.

Sunuculuğunu Celal Necati Üçyıldız ‘ın yaptığı etkinlik;  Kerbela dan günümüze tüm öldürülen, yakılan alevi önderlerin ve Ulus Ustası Mustafa Kemal için saygı duruşu ile başladı. Daha sonra  Mersin Cem evi inanç kurulu başkanı Erdoğan Sevin dede nin hayırlısı  ve konuşması yer aldı.

Açış konuşmasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Silifke Şube Başkanı Meliha Gülnar:

“  İşte bir muharrem orucu sonrasında aşuremizi birlikte içeceğiz. Derneğimizin 12. Aşuresini birlikte içmenin sevgi ve hoş görünün egemen olduğu ülkemizde;

Atatürk devrimlerinin bize tanıdığı haklar içinde ; Cumhuriyetimize sahip çıkma, demokrasiye sahip çıkma en büyük önceliğimizdir.

72 millete bir gözle bakarak;  ülkemizde , anaysa da eşit yurttaşlık ilkesi içinde birlikte özgürce yaşamak dileğiyle sizleri selamlıyorum. Aşk ile. “

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yöneticisi ve Akdeniz Bölge Sorumlusu Ali Özveren  yaptığı konuşmada :

“ Alevi örgütlüğü olarak her zaman Hazreti Hüseyin in dik duruşu bize önder olur. Bu anlamda  ülkemizde e dünyada barış içinde yaşamak istiyoruz. “ dedi.

Etkinliğe katılan Silifke Belediye başkan Vekili Sadık Altınok ise konuşmasında :

“ Alevi canlar ile her zaman birlikte olmaktan, onlara hizmet vermekten mutlu oluyoruz. Planladığımız üzere bir cem evini de yapmayı düşünüyoruz. “ dedi.

Mersin Cem evi samah grubu , samahlarını döndüler.

Hazırlanan aşure Erdoğan Sevin dede nin hayırlı vermesi ile dağıtıldı.

Etkinlik , Seyit Ali Dergahi ve Ozan Direnç in çalıp söylediği nefesler ile sona erdi.

Aşure etkinliğine ;   Mersin büyük Şehir Belediyesi ve Silifke Belediyesi katkı sundular.

Aşure etkinliğine Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altınok,  Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi adına Akdeniz Bölge Temsilcisi Ali Özveren , Mersin Cem evini temsilen Şube Sekreteri Özgür Emir e,( Mersin Büyük Şehir meclis Üyesi )  Kadın Kolları Başkanı Betül Kurt, CHP İlçe Başkanı Cemil Sungur,  MHP İlçe Başkanı Levent Nogay, HDP İl Başkanları Zelal Önen, Mustafa Işık, Eğitim sen Silifke temsilcisi  Aydın Aydın, Yörük Vakfı Temsilcisi Şavaş Şimşek  Taşucu belediye başkanlarından Emin Güleç ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldılar.

Etkinliğin sonuna doğru geçen  dönem Kent Konseyi Başkanı Rifat Karaduman, fotoğraf çekerken elim bir kaza geçirdi. Hastanede ayaklarından ameliyata alındı. Kendisine geçmiş olsun , dileriz tez zamanda sağlığına kavuşur.

12 yıldır faaliyette bulunan Alevi Kültür Derneği Silifke şubesi her aşureleri kaynatıp,  can ları bir araya getirmekte.  Taşucu Yeni mahalle de 2500 m2, lik, Silifke Say Ağzı mahallesinde 1500 m2 iki arsa imar planına Sosyal Kültürel Tesis alanı ( cem evi ) olarak konmuş olup, Alevilerin ibadet yapacakları bir cem evine kavuşamadılar.

Yaklaşık 10.000 alevinin yaşadığı , bir o kadar da alevi dostların olduğu kentte cem evi yapılması için yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Bu konuda yapılan hizmet için içimizden gelerek “ HAK HİZMETLERİNİZİ KABUL ETSİN.” Diyoruz.

Tarsus, Anamur, Toroslar, Mezitli, Yenişehir Belediyeleri bu konuda katkı sundular. Cem evlerine giden, ibadetlerini yapan canlar her gün “ hak hizmetlerini kabul etsin. “

Diye  hayır dua ediyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com