Mut İlçemiz

ŞİMDİ’NİN GÜCÜ

ŞİMDİ’NİN GÜCÜ
Havva UYAR
Havva UYAR( havva.uyar@hotmail.com )
YAŞADIKLARIMDAN ÖĞRENDİĞİM BİR ŞEYLER VAR
14 Kasım 2019 - 2:34

Anda kalmak, anda kalmanın önemini farketmek adına 20 yıl öncesinden yazılmasına rağmen  hala güncelliğini koruyan en önemli bireysel ve ruhsal  gelişim kitaplarından  birini  önermek istiyorum.

Ekart Tolle’nin “Şimdi’nin Gücü”

Son bir kaç yıldır bu kitabın adını duyuyordum ama ne demek istediği konusunda okuduğum benzer kitaplardan biridir düşüncesiyle pek de önemsemiyordum. Meditasyonla ilgili bir seminerde tekrar karşıma çıkınca “Okumak farz oldu.” dedim. Okuduktan sonra da hızımı alamadım yazarını tanımak istedim. Yaşadığını öğrenince şaşırdım. Ne de olsa hayatın anlam arayışı içinde mutlu olmanın yolunu bulmuş Şimdinin Gücünü keşfetmiş ve aydınlanmış bir insanın hâlâ yaşıyor olması bence heyecan vericiydi.

Kitabın arka kapağındaki cümleleri aynen paylaşmak istiyorum.

Üstat Eckhart Tolle kısa sürede bir bestseller haline gelen bilgelik dolu bu eserinde, bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir değişim yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor. Tolle, tüm ıstırap, endişe ve korkularımızın, dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip, onu şimdi ve burada nasıl aşabileceğimizi, huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi, bilincimizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp nasıl aydınlanabileceğimizi, gerçek varlığımızla hemen şimdi nasıl birleşebileceğimizi anlatıyor.

 Eleştirmenler böyle bir kitabın çok nadir olarak geldiği konusunda görüş birliğine varırken, okurlar yaşamlarında olağanüstü değişimlerin meydana geldiğini bildiriyorlar. Şimdi’nin Gücü, yaşamımızın her anının bir mucize olduğunu fark etmemizi sağlıyor ve büyük bir yetkinlikle Şimdi’nin Gücüne nasıl erişebileceğimizi açıklıyor”

Önce şu konuda anlaşalım sizlerle. Bir çırpıda okunacak bir kitap değil. Yavaş yavaş, sindire sindire okunabilir ancak. Kolay anlaşılır da değil arada durup derin derin düşünmeyi gerektiriyor. Sarsıcı, sorgulayıcı ve ilham verici… Hepimiz kendi kişisel yolculuğumuzda başbaşayız. Ne arıyorsak onu buluyoruz. Hayatın anlam arayışını sorgularken; samimiyetimiz, cesaretimiz ve kararlılığımız ölçüsünde cevap alabiliyoruz.

Zamanımızın en önemli hastalığı düşünmek. Zihnimiz sürekli düşünce üreterek kendini var ediyor. Ve aslında düşünce biçimiyle de zamanı yaratıyor. Bir duruma çözüm ararken geçmiş deneyimler ve öğretilerden yararlanıyor. Olmasını istediği bir durum için de  planlar yapıyor, gelecek hayali kuruyor. Geçmişi ve geleceği yaratıyor.

Bir sorun yaşadığımızda, zihin çözüm üretmek için geçmişe giderek eski deneyimlerden,  hatıralardan yararlanır. Zihin olumsuza odaklı olduğundan dolayısıyle korku ve endişe duyguları daha çok öne çıkar. Kaygı ve telaş artar.  Gelecekle ilgili hayaller kurar, bu defa da beklenti içine girer. Beklentiler gerçekleşse güzel de … gerçekleşmediğinde  hayal kırıklıkları, öfke ve kırgınlıklar ortaya çıkar. Sonuçta zihnin ürettiği çözüm acı ve ızdırabı doğurur.

Ekart Tolle ne geçmiş ne gelecek sadece “an” var diyor. Gerçek çözümün de “şimdi”de olduğunu söylüyor. Şimdinin gücünü elimize almamız gerektiğini aksi takdirde hayatımızın bir illüzyon olduğunu ifade ediyor.

Mevlana; “Geçmiş ve gelecek Tanrı’yı bizim gözümüzden saklar. Her ikisini de ateşe atıp yakın.” demiş. Ne güzel söylemiş.

Şimdinin Gücünü nasıl elimize alabiliriz? Merak ediyorsanız şiddetle okumanızı öneriyorum.

Sevgiyle kalın…

13.11.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com