Mut İlçemiz

SİYAH BEYAZ MUT’LU /17

SİYAH BEYAZ MUT’LU /17
Serkan YALÇIN
Serkan YALÇIN( smmmser@hotmail.com )
02 Aralık 2020 - 22:28

ÇOCUKÇA HAYALLER

Uzun ve şehirlerarası yolculuklar bana çok şey öğretti. Yolcu otobüslerinin kapısı açıldığında dışarıya bir duman bulutu yükselir, içerisine girdiğinde nikotin kokan otobüsle seyahat etmek zorunda kalırsın. Bu otobüs kokusu yüzünden yolculuk yapmayı hiç istemezdim. Eskiden otobüslerde siyah poşetler olur daha yola çıkarken insanlara bu poşetler dağıtılırdı. Otobüs zaten kötü kokuyor poşetler otobüsten daha kötü kokuyor. Ne bileyim işte kısa mesafe Mut’tan Mersin’e bile seyahat etsem bile yolculuk yapmak beni bunaltıyordu. Ne kadar ilginç değil mi? Araç hareket ettiği anda herkes sigaralarını yakmaya başlar ve büyük tekerlekli bir küllük şeklinde seyahat başlardı.

 Benim öğrencilik yıllarımın başladığı yıllarda otobüslerde sigara içmek yasaklanmıştı fakat şoförler bu yasağa pek uymuyordu. Şoför sigarayı yaktığı anda otobüsün içindeki tüm tiryakiler uykularından uyanıyor ve şoförü mola vermeye zorluyordu.

 Yolculuklarda müzik dinlemeyi ve çeşitli hikâyeler ve denemeler yazmayı çok seviyordum. Yazmanın bu kadar zor olduğunu hiç tahmin edemezdim. O koca koca sayfalı kitapları yazan insanları çok takdir ediyorum. Hele ki hayal dünyasında karakterler yaratan ve bu karakterlere göre bir hikâye ve olaylar yazan yazarların nasıl bir ruh hali ile bu kitapları yazdığını çok merak ediyorum. Hep hayaller kurdum bende yazabilirim hayalleri. Fakat yaşam mücadelesi ve yazmak ikisi bir arada çok zor oluyor. Sadece yazmak karın doyurmuyor. Ama ben bu duygularımı kaleme dökmeye kararlıydım.

 İşte yazmaya böyle başladım. Bir kahraman yaratmalıyım ve onun ile ilgili hikâyeler yazmalıydım. Siyah Beyaz Mutlu çocuk işte böyle doğdu. Memleket sevgisi ve özlemi ile yaşayan,  siyah Beyaz Mutlu bir çocuk. Zamanla fark ettim ki etrafımda benim gibi çocuklar var. Hepimizin bir ortak noktası var; memleketten ayrılıp geri dönmeyi başaramamak. Herkesin farklı hikâyeleri vardır mutlaka, en çok merak ettiğim ve yıllardır cevabını bulamadığım bir soru var.

Neden geri dönemiyorlar…

Bugün neyi fark ettim biliyor musunuz? Mutlu olmak için yaptığım çabalar beni memleketime geri getirmiyor artık. Ne zaman gözlerimi kapatsam uzun, sağı solu kayısı ağaçları ve zeytin ağaçları ile dolu toprak bir yolda ilerliyorum, biraz ilerde bir ekin tarlası var, çok uzaklarda güzel bir o kadar da korkutucu şekilde akan bir nehir var. Yürümek istiyorum saatlerce yürümek istiyorum, yol kenarlarında ardıç ağaçlarından kopan kökler var, rüzgârdan pas parlak olmuş ve sanki geyik boynuzu gibi olmuş ardıç kökleri. Taşı toprağı kokluyorum ağaçların sesi kulaklarımda çınlıyor yürümek istiyorum bütün siyah beyaz mutlu çocuklar için yürümek istiyorum. Bu yürüyüşün hiç bitmesini istemiyorum çünkü artık geri dönemeyeceğimi biliyorum ve geri dönersem bile hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını biliyorum.

Bana bir daha dünyaya gelsen tekrar memleketinden ayrı kalmak ister miydin diye sordular. Onu özlemek o kadar güzel bir duygu ki. Yaşarım, tekrar tekrar bu özlemi yaşardım. O kadar güzel ki memleketi özlemek ve onu özleyerek yaşamak. Değer, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını bilinmesine rağmen memleketi özlemeye değer. Çünkü onu terk ettiğin gibi bulmayı hayal etmek de çok güzel bir duygu.

Bugünlerde bir çocukluk arkadaşım gözlerimin önünden hiç gitmiyor. Yakın zamanda eşini Covid-19 yüzünden kaybetti. Ortaokul yıllarımız ve lise yıllarımızdaki çocukça hallerimiz gözlerimin önüne geliyor. Geçmişe seyahat etmek istiyorum bazen küçük çocuk hallerimize geri dönüp çocuk ruhumuzla birbirimizi gelecekteki acılarımız için teselli etmek istiyorum. Gurbette yaşamanın en kötü yanı bu olsa gerek. Olunması gereken zamanlarda olmamız gereken yerde olamamak. Acılar kolay unutulmuyor, ateş düştüğü yeri yakıyor, biliyorum acılar hiçbir zaman bitmiyor erteleniyor.  Çocukluğumun siyah beyaz arkadaşlarımdan Fadime Oğuz Doğaroğlu eşine rahmet kendisine sabırlar diliyorum.

Devam edecek..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SUYA YAZILAN YAZILAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 8
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 7
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 6
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ANILARIM / 5

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com