Mut İlçemiz

SİYASET AHLAKI VEYA AHLAKLI SİYASET

SİYASET AHLAKI VEYA AHLAKLI SİYASET
Muhammet KAYHAN
Muhammet KAYHAN( kayhan33@msn.com )
16 Mart 2019 - 14:46

Siyasetin özünde aslına bakarsanız ahlak kavramı sadece bir söylem olarak yer almaktadır. Eylem olarak siyasetin hiç bir yerinde maalesef ahlak kavramına rastlamayız. Toplumsal hayatın içindeki beşeri ilişkilerin değerlendirilmesi noktasında iyi ve güzel olarak tanımlayabileceğimiz değerlerin ortak bir noktada buluşarak genel bir kanaat olarak benimsenmesine ahlak diyebiliriz.

Siyasetin ana prensibi gücü ele geçirmek ve gücün sürekli olarak elde kalmasını sağlama çalışmasıdır. Temel ilkenin emretme gücünün elde bulundurulması olması siyasetin ahlakla olan ilişkisini bu noktada çetrefilli bir hale sokmaktadır.

Siyasal ahlak, siyasal yapıların, kurumların, rollerin, düşüncelerin ve eylemlerin; toplumsal yaşamın imkanlı, uyumlu, olumlu ve verimli sürmesini sağlayacağı düşünülen normlarıdır. Başka bir tanımlamaya göre ise devlet ve ülke yönetiminde yönetenlerin ve yönetilenlerin uygulamaları, uymaları gereken kurallar, ilkeler ve yöntemler demektir.

Siyasal ahlak konusunda sorulması gereken en önemli soru; siyaseti meslek olarak seçen insanların neden siyasetten vazgeçemedikleridir.

Çünkü günümüzde siyaset maddi gücü de elde bulundurmanın en önemli vesilesidir. Kendilerini zengin eden bu meslekle birlikte taraftarlarınıda zengin etmek gerekmektedir. Makamlar, mevkiler, işler ve ihaleler kendilerini destekleyenlere dağıtılmalıdır ki; kendi güçleri ve zenginlikleri de sürekli artsın.

 Liderin başarısı; onun çok iyi bir insan, erdemli ve ahlaklı olması değil iktidarı ele geçirmesi ve onu elde tutmasıdır. İktidar gücü ahlakî değerleri zaafa uğratabilir; çünkü güç baştan çıkarıcıdır. Bu yüzden ahlakî kriterlere göre siyasetin yargılanması önemlidir.

Genel olarak toplumda, siyasetin bulaşılmaması gereken, ama aynı zamanda istifade edilmesi gereken bir olgu olduğu yönünde bir tartışma vardır. Toplumun bu konuda kafası henüz net değildir. Siyasetin pis, kaygan, kaypak, bulaşılmaması gereken bir olgu olarak algılanmasına karşın siyasetçi toplumda gittiği her yerde saygı görür, topluluklarda sözü dinlenir, önünde ceket iliklenir, mitinglerine binlerce kişi katılır. Günlük yaşamda siyasetçi için kullanılan olumsuzluk siyaset biliminde görülmez.

Toplumumuzda ahlaklı ve erdemli bir siyaset özlemi var. Ama fertlerin siyasetçilerden, başka bir deyişle yönetilenlerin yöneticilerden istekleri maalesef çok erdemli istekler değil.

İş ise bana, ihale ise benim şirketime, öncelik her zaman benim yakınlarıma anlayışı ahlaki bir anlayış değildir.

Siyaset sahnesindeki rakip organizasyonların birbirlerine karşı ahlaklı davranmaları bu konumuzun bir başka maddesidir.

Gücü ele geçirince ahlaklı davranmak çok daha önemli bir meseledir.

Vaatler ile toplumun önüne çıkan bir çok siyasetçinin daha yolun başında iken erdeminden tavizler verdiğini ve bununda kabul gördüğünü bilmek maalesef siyasetin ahlaklı olmasını isteyenleri üzüyor.

Duruşu, ilkesi ve inancı olan, ahlaklı, erdemli ve dürüst siyasetçilerin artması ve toplum tarafından kabul görmesi en büyük dileğimizdir.

MUHAMMET KAYHAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com