Mut İlçemiz

SİYASET DEMEK….

SİYASET DEMEK….
Muhammet KAYHAN
Muhammet KAYHAN( kayhan33@msn.com )
04 Mart 2019 - 12:51

Siyaset ne demektir sorusunu kime sorsak aşağı yukarı aynı cevapları alırız. Öyle ağzımızı doldura doldura, öyle güzel ve beylik cevaplar veririz ki; sonra düşündüğümüzde kendimiz bile hayretler içinde kalırız.

“Siyaset millete hizmet etmek demektir” deriz mesela.

“Siyaset demek, devleti  yönetmektir.”

“Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış.”

“Özellikle bir devlet organının uygulanabilir icraat ve genel amaçlarını ana hatlarıyla açıklayan yüksek düzeyli planlar.”

“Weber’in tanımına göre meşru kaba kuvvettir.”

Böylece tanımı uzattıkça uzatır, bilgi ve birikimimize göre, eğitim durumumuza göre ve hatta konuşma yeteneğimize göre meseleyi bir konferans seviyesine uzatanımız bile çıkar. Mesela şu an yaptığım gibi.

Ama bu kelimeyi  şöyle  kullansak mesela:

“Bu işe siyaset karıştırma” dediğimizde aklımıza ilk gelen ne olur?

Kelime tüm iyi niyetini kaybedip, renklenir ve hatta kavga sebebi bile olabilir. Siyaset birden kafamızda kaba bir parti mücadelesi şekline dönüşür.

Bir sorunu siyasetle çözmek dediğimizde ise uzlaşı ve barış aklımıza gelirken şunu bile düşünebildiğimiz zamanlar olmuştur:  Siyasetin bittiği yerde savaş başlar.

Çok siyasetçi bir insan veya siyasi bir davranış dendiğinde iki yüzlülük bile anlaşılabilir.

Kimine göre siyaset devlet demektir. Kimine göre millete hizmet etmektir. Kimine göre sadece parti faaliyetidir. Mesele uzadıkça uzar gider. Uzaması da normaldir aslında. Çünkü siyaset tüm tanımlarıyla,kavramlarıyla ve kurumlarıyla birlikte geçmişte olduğu gibi bugün de bir ilim dalıdır.

Günümüzün siyasi aktörlerine kulak verdiğimiz zaman siyaset tüm iyi niyetli tanımlarını bir köşeye atıyor ve müthiş bir kavga aracı oluveriyor.  Ve hatta neredeyse bir savaş terimi olarak karşımıza çıkıyor.

Herkes bir diğer siyasi organizasyonu en ağır biçimde suçluyor, itham ediyor ve hatta en galiz ve ağıza alınmayacak küfürlerle hakaretler ediyor.

Nerede kaldı hizmet aşkı, nerede kaldı milletine hizmetkar olma ideali?

Sadece ben duygusuyla ve makam, koltuk şehvetiyle siyaseti sadece bir araç olarak görmek, milletimizin beklediği ve özlediği huzur ikliminden uzaklaşmamıza sebep olmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmemektir.

Oysa nezaket ve saygı çerçevesinde yapmayı düşündüğü,projelendirdiği işleri anlatarak siyaset sahnesinde olmak, karşılılıklı hoşgörü ve terbiye milletimizin görmek istediği şeylerdir.

Siyasetin baş aktörleri dillerini sivrilttikçe ve toplumu gerdikçe belki taraftarlarının bağlılığını artırıyor olabilirler. Belki seçimleri de kazanabilirler. Ama cenazesinde ve düğününde siyasi görüşüne bakmadan komşusuna yardıma koşan milletimizin arasındaki komşuluk ve insanlık duygularını öldürüyorlar. Bunu telafi etmek inanın ki neredeyse imkansız hale geliyor.

Şu seçim atmosferinde liderlerden en alttaki belediye meclis üyelerine kadar tüm siyasetçilerden beklenen davranış biçimi, insan olduklarını ve yarın yüzyüze bakacaklarını unutmamalarıdır.

Gerginliğe lüzum yok.

Biz millet olarak sadece huzur istiyoruz.

Kazanan ve kaybedenin olacağı seçimlerde tek temennim ahlaklı, dürüst ve vicdan sahibi olan, huzuru tesis edecek olan kişilerin kazanmasıdır.

Sakin olun, keskin sirke küpüne zarar.

Siyaset demek, kavga demek değildir, vesselam.

MUHAMMET KAYHAN

02.03.2019

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İKİNCİ HAYAT
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BEN DE VARIM / HARUN TINAS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HİÇ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TARHANA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUT ÇITLIK ANISI /2

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com