Mut İlçemiz

SOSYAL MEDYA VE MUT’LULAR

SOSYAL MEDYA VE MUT’LULAR
İbrahim ARI( borawien@hotmail.com )
YAŞAMDAN İZLER
18 Ocak 2020 - 18:59

Bugünkü köşe yazımda sosyal medyanın gücü ve etkisini Mut ve Mut’lular  ölçeğinde ele almak istiyorum. Başta Facebook olmak üzere sosyal medya her geçen gün daha çok insan tarafından kullanılıyor. Gözlemlerime göre, önceleri ancak 50’li yaşlara kadar olan sosyal medya kullanıcı yaşı şimdilerde 70’li, 80’li yaşlara kadar ulaşmış durumda. Peki sosyal medya kullanımının artmış olması iyi mi yoksa kötü müdür? Bu tamamen kullanıcının sosyal medyadan ne beklediği ve sosyal medya aracılığı ile nelere ulaşmak istediği ile ilgili bir konudur. Kaldı ki beklentilerimizin hem kişisel hem de toplumsal boyutları vardır.

Şimdi yazımın konusunu biraz daha somutlaştırmak gerekirse, Mersin’in 13 ilçesi içerisinde ben Mut’un sosyal medyayı daha çok kullandığını düşünüyorum.  Hatta ve hatta son yıllarda, Mut’luların sosyal medyayı daha fazla kullanmalarının Mut’a, ekonomik, siyasi ve kültürel olumlu yansımalarını olduğunu da söyleyebilirim.

İletişim çağındayız ve iddia ediyorum, 8 Ocak Çarşamba günü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısının Mut’ta yapılmasında bile Mut’luların sosyal medya kullanımının payı vardır. Çünkü Mut’lular sosyal medya üzerinden sanal da olsa Mut’u tanıtmaya, Mut’a sahip çıkmaya ve farkındalık yaratmaya başladılar. Yurttaşlık bilinci gelişiyor. Mut’un köklü, adeta kangrenleşmiş temel sorunları üzerine, yavaş yavaş da olsa, fikir üretmeye, alternatifler aranmaya başlanmıştır. Kooperatifçilik girişimleri buna bir örnek olarak değerlendirilebilir.

İnanıyorum ki, “Mut Zeytinyağı Coğrafi İşaret” tescilinde bile sosyal medyanın etkisi vardır. Sorumluluk taşıyan ve bu zamana kadar keyfini bozmamak için kılını bile kıpırdatmayan kurumların alanları daralıyor. İşte bunda iletişimin payı çok büyük. Mut’la ilgili en ufak olumlu veya olumsuz bir gelişme en kısa zamanda tüm Mut’lulara yayılabiliyor. Size yine sosyal medya gözlemlerime dayanarak bir örnek vermek isterim; Mut’luların sosyal medyada en çok Mut Zeytini, Mut Zeytinyağı, Mut Kayısısı, Mut Eriği, Mut İnciri, Mut tarihi ve turistik yerleri paylaşıyorlar. Mut’luluk bilinci artıyor. 

İşte bu bilinçle başta, kurumsal anlamda düzenli olarak Mut haberleri yapıp paylaşan, Mut tarihini, Mut kültürünü irdeleyerek Mut’un tanıtımına büyük ölçüde katkı veren internet siteleri olmak üzere, bireysel olarak, hiçbir maddi çıkar gözetmeden güncel Mut fotoğrafları yayımlayan, Mut videoları çeken, drone çekimleri yapan, belgeseller hazırlayan, TV programları yapan, kitaplar, dergiler, şiirler yazıp hazırlayanlar, doğa gezileri ile Mut’un taşını toprağını, dağını, suyunu, otunu en çokta insanını dünya ortamına taşıyanların Mut’un tanınmasında çok büyük katkıları vardır.

Eğer Mut milyonların izlediği market reklamlarında, dizilerde, yarışma programlarında yer bulabiliyorsa emin olun bunda sosyal medyanın çok etkisi vardır. Yurttaşlık bilincimizin, daha somut söylemek gerekirse, Mut’luluk bilincimizin artması dileklerimle… 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com