Mut İlçemiz

TAHTACI GENÇLERİ KAZ DAĞLARINDA

TAHTACI GENÇLERİ KAZ DAĞLARINDA
Celal Necati ÜÇYILDIZ
Celal Necati ÜÇYILDIZ( celalnecatiucyildiz@hotmail.com )
KİRMEN
24 Eylül 2019 - 22:06

20 – 21 EYLÜL tarihlerinde Tahtacı Gençliği Altınoluk’ta bir araya geldi. Bu süre içinde gençlik kampında söyleşiler yapıldı. Nefesler çağırıldı, söylendi. Geleceğin yöneticileri ortaya çıktı. Artık Tahtacı örgütlenmesi daha ileri aşamalara taşınır.

22 Eylül sabahı gençler ve Alevi Kültür Derneği Silifke Şubesi mengi ve samah gurubu bir arada Kaz Dağlarında Sarı Kız Türbesini ziyaret ettiler. Orada yazar Sinan Kahyaoğlu , Sarı Kızı değişik pencerelerden, varyantlardan anlattı.

Birkaç gün önce Sarı Kız türbesi define arayıcıları tarafından kazıldığı görüldü. Gençler çok üzüldüler, lanet yağdırdılar. Ama en büyük istekleri : bunu yapanların tespit edilmesi. Cezalandırılması. Bu tüm çevre, doğa severlerin yanında Tahtacı canların da canını acıtan bir olaydı.

Sarı Kız tepesinden Edremit körfezi, diğer dağlar çok anlamlı gözüküyordu. Aşağılara bakınca yeşilin bütün tonları karışmıştı. Çamlar, meşeler, diğer bitki örtüleri bir biri ile dost olarak büyümeye devam ediyorlar. Dağın tepesinde pınarlar coşku ile akıyor.

Tahtacı Kültür Dernekleri Federasyonu ve Edremit Belediyesince ortaklaşa düzenlenen ;
2 .Tahtacı Samahları Etkinliği Deniz Düğün Salonunda CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Edremit İlçe Başkanı Fatih Yılmaz ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Edremit Belediyesi 20-22 Eylül Gençlik Kampı ve Tahtacı Samahları etkinliği kapsamında, Tahtacı kültürünün tanıtılması amacıyla düzenlenen samah etkinliğinin sunuculuğunu Birgül Eker İşeri , ve Oğuz Kaplan ‘ın yönettiği samah etkinliğine :

1. Şavaştepe Kongurca Köyü
2. Bergama Demircidere köyü
3. Aydın Yılmaz Köy
4. Tahtacı Dernekleri Mehmetler köyü
5. Tahtacı Dernekleri Türkali köyü Şubesi
6. Tahtacı Dernekleri Bademler Şubesi
7. Tahtacı Dernekleri Kızılcapınar Şubesi
8. Tahtacı Dernekleri Soma Şubesi
9. Tahtacı Dernekleri Hacıaslanlar köyü
10. Tahtacı Dernekleri Bergama subesi
11. Antalya Kar Derneği
12. Tahtacı Dernekleri Antalya şubesi
13. Kazdağı Tahtaci Türkmenleri derneği
14. Alevi Kültür Dernekleri Silifke şubesi
15. Bergama Fevzi Pasa mah. Cem Evi derneği Samah grupları katıldı.

Samah Etkinliği, 2010 yılında tüm Tahtacıların Anıtkabir’de dalgalandırdığı bayrağın kadınlar tarafından sahneye taşınması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinlik, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti. Arslan, Tahtacı Kültür Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği etkinliğe Edremit Belediyesi olarak katkı sunmaktan gurur duyduklarını ve samah dönen canlara kalpten teşekkür ettiğini söyledi. Başkan Arslan sözlerine şu şekilde devam etti:

“ Değerli canlar, 2013 yılıydı, o zaman Zeytinli belediye başkanıydım ve Tahtacı Samahlarının 1.sine ev sahipliği yapmıştık. Bunun üzerinden 6 yıl geçti. Bir Türkmen evladını kendinizden bu kadar uzakta tutmayın. Ben sizi daha çok görmek istiyorum çünkü sizi gördükçe Pir Sultan’ı hatırlıyorum. Ben de onun gibi; dönen dönsün ben dönmezem yolumdan diyorum. Sizi gördükçe Hacı Bektaş-ı Veli’yi anıyorum. Ben de hünkar gibi; bir olalım, iri olalım, diri olalım diyorum. Ben sizi gördükçe Atatürk’ün aydınlık cumhuriyetini ; Mustafa Kemal Atatürk’ü görüyorum.” dedi.

Tahtacıların olmazsa, olmazları Mengileri ve samahlarının bu yıl ikinci kez Edremit te canlandırılması, bu kültüre sahip çıkılması anlamında etkinlik çok anlamlı ve başarılı oldu.

Etkinlik düzenlenmesinde büyük katkıları olan Tahtacı Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yolcu Bilginç, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Ege Tahtacılar Dernekleri Genel Başkanı Dt. Gökhan Çankır, Samah Etkinlileri sorumlusu Oğuz Kaplan, Edremit te bize mihman olan Erdoğan Kar ’a, Silifke grubumuzun Edremit e ulaşımını sağlayan Mersin Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer ile Araç Kaptanı Rahim Tokkara ya teşekkür ediyoruz. Hak Hizmetlerini kabul etsin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

© Mutilcemiz.Net 2021 Sitede bulunan tüm paylaşımların hakları saklıdır, izinsiz ve direkt bağlantı gösterilmeden kullanılamaz. Muthaberleri.Com